Reklama

Niedziela Legnicka

Na misję do Kosowa

Bolesławiec uroczyście żegnał kolejną grupę artylerzystów, którzy stanowią 34. Zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie w ramach operacji wsparcia pokoju Joint Guardian

Niedziela legnicka 23/2016, str. 8

[ TEMATY ]

wojsko

Kpt. Remigiusz Kwieciński

Żołnierzom wyjeżdżającym do Kosowa zostały wręczone flagi

Żołnierzom wyjeżdżającym do Kosowa zostały wręczone flagi

W kościele pw. Świętych Cyryla i Metodego w Bolesławcu 12 maja była sprawowana Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem ks. ppłk. Mariusza Śliwińskiego – kapelana 34. Zmiany KFOR w Kosowie, z udziałem ks. prał. Andrzeja Jarosiewicza – rektora bolesławieckiej bazyliki maryjnej, ks. ppłk. rez. Włodzimierza Kuli oraz ks. ppor. rez. Pawła Antkiewicza. Duchowe owoce tej Eucharystii księża ofiarowali w intencji żołnierzy 34. Zmiany, prosząc dla nich o potrzebne w służbie łaski oraz szczęśliwy powrót do rodzin i domów.

W homilii ks. Mariusz nawiązał do fragmentu Ewangelii – modlitwy Chrystusa o dar jedności dla apostołów, niewiast i uczniów. – Tak jak jedność wypraszana przez Zbawiciela dla pierwotnego Kościoła apostolskiego była fundamentem rodzącego się chrześcijańskiego życia, tak ta sama jedność stanowi niepodważalny fundament naszej służby ojczyźnie i wspólnocie międzynarodowej w Kosowie, do którego jedziemy. Ten fundament jednak wyraża się w codziennych małych, zwykłych i niezwykłych obowiązkach i sprawach. Jest też dla nas przestrogą, by unikać egoizmu oraz zawsze stawiać na wspólne i odpowiedzialne działanie – mówił Ksiądz Kapelan. Dodał też, że jednym z zadań żołnierzy jest zwiastowanie jedności oraz budowanie autentycznego zespołu, który właśnie w jedności będzie silny.

Na zakończenie Mszy św.ks. Andrzej Jarosiewicz przypomniał wszystkim żołnierzom, że flagi Polski, powiatu bolesławieckiego i miasta Bolesławca, które zabiorą ze sobą do Kosowa, będą dla nich ważnymi znakami. – Niech przypominają, że bezpieczeństwa naszych domów, miejsc pracy, szkół, portów lotniczych, dworców broni się dzisiaj daleko od narodowych granic. Patrząc na te ważne znaki powiewające nad waszymi głowami, zawsze sobie przypominajcie to ważne przesłanie – powiedział ks. Andrzej. W imieniu mieszkańców miasta obiecał modlitewne wsparcie i wszelką potrzebną pomoc dla rodzin żołnierzy udających się na misje.

Reklama

Rozkazy

Natomiast 13 maja na pl. Józefa Piłsudskiego w Bolesławcu o godz. 9 została zorganizowana zbiórka 23. Śląskiego Pułku Artylerii, podczas której odczytano rozkazy o skierowaniu sił Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w rejon misji w Kosowie. Na apel przybył gen. dywizji Jarosław Mika, dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego, w skład której wchodzi bolesławiecki pułk.

Wobec zgromadzonych na placu żołnierzy, gości, władz samorządowych miasta i powiatu, a także przedstawicieli bratnich służb mundurowych, mieszkańców miasta, rodzin wojskowych publicznie został podpisany protokół o przekazaniu żołnierzy 34. Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Podczas ceremonii żołnierzom zostały wręczone flagi: 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, powiatu bolesławieckiego i miasta Bolesławiec. Na zakończenie gen. Mika pogratulował całej przygotowanej grupie oraz dowódcy pułku płk. Pawłowi Świtalskiemu za otrzymane wysokie noty, świadczące o profesjonalnym podejściu do stawianych zadań.

Po błogosławieństwie ks. kapelana Pawła Antkiewicza, poszczególne pododdziały przeszły w defiladzie, a następnie do oczekujących na nie rodzin.

Misja KFOR

Misja KFOR (Kosovo Force) rozpoczęła się 12 czerwca 1999 r. na mocy mandatu Organizacji Narodów Zjednoczonych, dwa dni po przyjęciu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w rezolucji nr 1244. Wprowadzenie do Kosowa pierwszych oddziałów KFOR stało się możliwe dzięki pomyślnemu zakończeniu operacji lotniczej Sojuszu Północnoatlantyckiego Allied Force, która wymusiła na ówczesnym prezydencie Slobodanie Milośeviciu zgodę na wprowadzenie do Kosowa międzynarodowych sił pokojowych.

W obliczu kryzysu humanitarnego, który zaistniał w efekcie ciągłych walk pomiędzy Armią Wyzwolenia Kosowa i wojskowo-policyjnymi oddziałami Serbii i Czarnogóry, w obliczu groźby rozszerzenia konfliktu na cały region, NATO podjęło decyzję o rozpoczęciu kampanii powietrznej przeciw armii oraz oddziałom paramilitarnym rządu byłej Jugosławii, oskarżanego o poważne represje wobec cywilnej ludności kosowskich Albańczyków.

Efektem trwającej 78 dni operacji było podpisanie Wojskowego Porozumienia Technicznego między NATO oraz dowództwem jugosłowiańskim i utworzenia Sił Pokojowych w Kosowie (Kosovo Force). Uprawnienia tych sił zostały określone we wspomnianym porozumieniu oraz rezolucji RB ONZ nr 1244. W momencie rozpoczęcia misji w skład KFOR wchodziło 50 tys. żołnierzy z 30 państw zarówno członków NATO, jak i niezrzeszonych. KFOR podzielony jest na cztery wielonarodowe brygady. Każda z nich odpowiada za określony rejon prowincji, ale wszystkie podlegają jednemu dowódcy.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dworczyk: generał Mika nie miał kontaktu z najważniejszymi osobami w państwie

[ TEMATY ]

wojsko

koronawirus

wikipedia.org

Gen. Jarosław Mika, u którego potwierdzono obecność koronawirusa nie miał kontaktu z najważniejszymi osobami w państwie; zadziałały procedury, a osoby, które z nim podróżowały zostały objęte kwarantanną - poinformował we wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Ministerstwo obrony narodowej poinformowało we wtorek, że po powrocie z Niemiec u dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosława Miki potwierdzono obecność koronawirusa, a osoby towarzyszące generałowi poddano kwarantannie.

CZYTAJ DALEJ

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Niedziela Ogólnopolska 21/2007, str. 24

[ TEMATY ]

religia

zbawienie

Karol Porwich/Niedziela

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam ostatnio książkę Moody’ego „Życie po życiu”. To są rzeczywiście bardzo ciekawe doświadczenia śmierci klinicznej. Oczywiście, że książka ta pomaga mi wierzyć, że jednak jest coś po śmierci, że jest jakieś światło i życie. Po tej lekturze moją uwagę zwróciła jednak inna sprawa. Z książki tej wynika jasno, że życie po śmierci jest dla tych, którzy czynili dobro, i nie ma tu żadnego znaczenia, czy się wierzy w Boga, czy nie, a zwłaszcza to, jakiego się jest wyznania. Wystarczy być dobrym człowiekiem. Czy w związku z tym religia jest nam potrzebna, żeby się zbawić? Może wystarczy być po prostu dobrym człowiekiem?
Justyna

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 83. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-27 20:56

[ TEMATY ]

Polskie Państwo Podziemne

wikipedia.org

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych. W nocy z 26 na 27 września 1939 r., zawiązana została pierwsza konspiracyjna organizacja polityczno-wojskowa Służba Zwycięstwu Polski, uznawana za zalążek Polskiego Państwa Podziemnego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz miasta, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję