Reklama

Polska

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

W niedzielę 16 listopada w Zabawie koło Tarnowa odbędą się ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Mszy św. z tej okazji będzie przewodniczył abp Zygmunt Zimowski. Tegoroczne uroczystości są wpisane w trwający jubileusz 100. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny.

[ TEMATY ]

wspomnienia

wypadek

zmarli

runran / Foter.com / CC BY-SA

18 listopada br. mija 100. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych będą związane z jego patronką. Główne uroczystości 100-lecia śmierci bł. Karoliny zaplanowano od 14 do 18 listopada w sanktuarium w Zabawie – rodzinnej miejscowości Błogosławionej. Punktami rozpoczynającymi obchody, w piątek 14 listopada, będą: Godzina Miłosierdzia, Różaniec i wypominki w intencji nawrócenia sprawców zabójstw niewinnych ofiar przemocy i wypadków komunikacyjnych.

W sobotę o godzinie 11.00 uroczystości rozpocznie Eucharystia pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka – zaangażowanego w proces beatyfikacyjny bł. Karoliny. Na ten dzień zaplanowano także Drogę Krzyżową szlakiem męczeństwa Błogosławionej. W programie jest także przedpremierowy pokaz filmu fabularnego pt. „Karolina” poprzedzony spotkaniem z producentem, reżyserem i aktorami. O godzinie 13.00 rozpocznie się Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny.

Reklama

W niedzielę 16 listopada będą miały miejsce główne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Mszy świętej w intencji ofiar wypadków i ich rodzin przewodniczyć będzie abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia z Watykanu. W południe zebrani będą modlić się przy pomniku „Przejście”, zostanie też posadzone drzewo pamięci. W Godzinie Miłosierdzia wierni będą modlić się o łaskę przebaczenia i pojednania ofiar i sprawców wypadków. Wydarzeniom tego dnia będzie towarzyszyć akcja honorowego krwiodawstwa oraz koncert organowy.

W czasie Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w sposób szczególny pamiętamy też o tych, którzy ratują ludzkie życie, wśród nich są polscy misjonarze i misjonarki zaangażowani w pomoc chorym na misjach. Warto wspomnieć, że stowarzyszenie MIVA Polska prowadzi w tym czasie zbiórkę środków na zakup ambulansów do misyjnych szpitali.

W ramach troski o bezpieczeństwo na drogach w poniedziałek 17 listopada o godzinie 9.00 w Starostwie Powiatowym w Tarnowie rozpocznie się seminarium naukowe poświęcone problemom edukacji motoryzacyjnej dzieci i młodzieży, a w kinie Marzenie o godzinie 12.30 zostanie zaprezentowany program edukacyjny Road Show.

Reklama

W liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny i w dzień setnej rocznicy jej śmierci - 18 listopada o godzinie 15:00 odbędzie się jubileuszowa Droga Krzyżowa szlakiem jej męczeństwa w Wał-Rudzie. Przewodniczyć jej będzie bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski, a rozważania poprowadzi ks. Janusz Foltyn z Ruchu Czystych Serc z Nowego Sącza. Tego dnia do Zabawy i Wał-Rudy przybędzie ogólnopolska pielgrzymka rolników oraz czcicieli Błogosławionej. Uroczystości zakończy Eucharystia pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża. Liturgia rozpocznie się o g. 17.30 w Sanktuarium w Zabawie.

Bł. Karolina Kózkówna została zamordowana 18 listopada 1914 roku przez rosyjskiego żołnierza, gdy broniła się przed gwałtem. W 1987 roku św. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną. Jest patronką ofiar przemocy, a także Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Czystych Serc oraz szkolnych kół Caritas. Polscy biskupi podczas zebrania plenarnego w październiku 2013 roku na wniosek biskupa tarnowskiego postanowili, aby bł. Karolinę Kózkównę obwołać – obok św. Stanisława Kostki – patronką młodzieży polskiej.

2014-11-14 08:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódzcy Wyklęci w warszawskiej katowni

Składam wyrazy uznania tym, którzy szukają historii, odkrywają ją ukrytą w grobach, zakamarkach archiwów czy ludzkich doświadczeniach i doprowadzają do przywracania pamięci o polskich bohaterach, czasami nawet przez ekshumację, identyfikację poległych i godny ich pochówek – powiedział „Niedzieli Łódzkiej” Andrzej Pilecki, syn Rotmistrza Witolda Pileckiego.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do walki z handlem ludźmi: zamiast wyzysku troska

2021-07-30 16:02

[ TEMATY ]

handel ludźmi

papież Franciszek

Vatican News

W Światowym Dniu Walki z Handlem Ludźmi papież Franciszek zaapelował o podjęcie wspólnych działań na rzecz ofiar tego haniebnego procederu. Zachęcił, by przekształcić ekonomię handlu ludźmi w ekonomię troski i opieki. Trwa też wspierana przez Watykan kampania medialna #CareAgainstTrafficking – opieka kontra handel. Przytacza ona historie kobiet, którym udało się uwolnić z sieci seksualnego niewolnictwa.

Siostra Gabriella Bottani jest koordynatorką międzynarodowej organizacji Talitha Kum, która zajmuje się niesieniem pomocy ofiarom handlu ludźmi. Zaangażowanych jest w nią 3 tys. zakonnic w 90 krajach świata. W ubiegłym roku udzieliły wsparcia 17 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Brytyjski historyk: Niemcy byli zaskoczeni skalą Powstania Warszawskiego

2021-07-31 09:03

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Wikipedia/Sylwester Braun

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

Niemcy nie byli całkowicie zaskoczeni wybuchem Powstania Warszawskiego, ale jego skalą i zaciętością walk - tak, bo spodziewali się, że dadzą radę je stłumić w ciągu kilku dni - mówi PAP brytyjski historyk Roger Moorhouse.

W niedzielę mija 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję