Reklama

Niedziela Małopolska

Wielki nieobecny

Niedziela małopolska 17/2016, str. 1

[ TEMATY ]

aborcja

Romolo Tavani/Fotolia.com

Narodowy Dzień Pokuty za grzechy przeciwko życiu człowieka przypada 27 kwietnia. Nie jest on jednak odnotowywany w kaledarzach. Tego dnia w 1956 r. ówczesny rząd PRL wprowadził ustawę dopuszczającą aborcję. I choć dziś obowiązuje nas inne prawo, po 60 latach znów rozgorzała burzliwa dyskusja na temat sytuacji usprawiedliwiających morderstwo na nienarodzonych dzieciach.

Larum podniosły feministki i środowiska lewicowe, domagając się „prawa kobiety do własnego brzucha”. Facebookowe dyskusje rozgorzały do czerwoności. Jednak rozmowy te nie doprowadziły do wzajemnego zrozumienia czy zakończenia dyskusji.

Reklama

Dla każdego wierzącego oczywistością jest, że dziecko jest darem Bożym, niezależnie od okoliczności jego poczęcia. To, czy pojawia się w „odpowiednim momencie”, w dużej mierze zależy od odpowiedzialności jego rodziców. Znamy wiele historii małżeństw, w których pojawienie się tzw. nieplanowanego dziecka przyniosło całej rodzinie wiele radości, umocniło miłość, scaliło nadszarpnięte nieraz więzi.

Jednak warto zwrócić uwagę na wielkich nieobecnych w dyskusji o aborcji. Chodzi o mężczyzn, którzy są równoprawnymi opiekunami poczętego życia. Dlaczego w tej dyskusji słychać tylko głos kobiet, które sprowadzają problem do ich „macicy”, „własnego brzucha”? Dlaczego milczą mężczyźni, bez udziału których poczęcie dziecka nie byłoby możliwe?

Potrzeba nam jasnej postawy mężczyzn, którzy – nawet jeśli nie zabierają głosu publicznie – powinni być wsparciem dla matek swoich dzieci. Jestem przekonana, że te jaskrawe reakcje kobiet mają swoje źródło m.in. w braku wsparcia ze strony mężczyzn i wzięcia przez nich odpowiedzialności za podjęte czyny.

Reklama

Dlatego dziś tak ważne jest świadectwo wszystkich, którzy uznają godność człowieka od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. To przecież nie tylko osoby wierzące! Poprzez swoje wybory życiowe, poprzez wsparcie ofiarowane tym, którzy, być może znajdują się w trudnej sytuacji i bez pomocy pogubią się, podejmą złe decyzje, możemy zmieniać świat, przekonać nieprzekonanych. Żadna śmierć zadana niewinnemu nie przyniesie dobrych owoców.

Wykorzystajmy zatem czas Narodowego Dnia Pokuty na modlitwę i refleksję, w jakich obszarach codzienności możemy skutecznie bronić nienarodzonych, niezależnie od naszego wieku, płci i sytuacji życiowej.

2016-04-21 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aborcja eugeniczna jest prostą sprawą dla Trybunału

[ TEMATY ]

aborcja

Facebook

Liczę na to, że sędziowie wydadzą orzeczenie jak najszybciej, bo nie ma na co czekać - mówi "Niedzieli" dr Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, który w październiku 2017 r. złożył wniosek do TK o stwierdzenie niezgodności z konstytucją aborcji eugenicznej.

Poseł Bartłomiej Wróblewski odniósł się do informacji portalu Onet, że trybunał konstytucyjny jest już na ostatniej prostej. - Nie mam żadnych informacji na tent temat, ale wydaje się naturalne, by sprawą wreszcie się zająć. Z niecierpliwością czekam na termin rozprawy - mówi Wróblewski. - W marcu do trybunału konstytucyjnego wpłynęło stanowisko Sejmu w tej sprawie, a w maju opinia prokuratora generalnego. Dlatego należy się spodziewać, że orzeczenie trybunału konstytucyjnego zapadnie już niebawem.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję