Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Recz. fantastycznie – historycznie i autentycznie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 13/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

Zdjęcia: Anna Goławska

Wystawa „Recz zatrzymany w kadrze”

Wystawa „Recz zatrzymany w kadrze”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Entuzjazm i determinacja kilkunastu pasjonatów, autentyczna potrzeba mieszkańców, przejawiająca się wyjątkową współpracą w tworzeniu pokoleniowej wystawy, profesjonalizm zaproszonych prelegentów i wreszcie zaangażowanie i wręcz pasja twórcza młodzieży spowodowały, że dwudniowa impreza dla mieszkańców gminy Recz stała się swoistym wydarzeniem kulturalno-oświatowym, którego, jak się wydaje, w takim zestawieniu, miasto to jeszcze nigdy nie doświadczyło.

„Recz. Fantastycznie” – pod takim hasłem świętowano w dniach 4-5 marca br. kolejną, 71. już rocznicę ostatecznego zdobycia Recza w 1945 r., po wyjątkowo brzemiennej w skutki bitwie czołgów, która rozegrała wówczas się w przestrzeni miasta i zebrała swoje okrutne żniwo w postaci 70% jego zniszczenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po zawierusze wojennej opadł już ponad 70-letni kurz. Przestrzeń czasu wypełniona została nowymi pokoleniami najpierw repatriantów, a następnie ich potomków, którzy pracowicie i efektywnie zagospodarowywali odzyskane Ziemie Zachodnie i Północne, sukcesywnie odkrywając te treści, których na przestrzeni większego marginesu dziejów ziemia ta była świadkiem, uczestnikiem i beneficjentem.

Anna Goławska

Ważnym wydarzeniem było sympozjum „Recz na tle dziejów”, które odbyło się w sali kinowej Domu Kultury

Ważnym wydarzeniem było sympozjum „Recz na tle dziejów”, które
odbyło się w sali kinowej Domu Kultury

Uświadamianie sobie tego, a także wprost – przypominanie jeszcze niezabranych do grobu wspomnień miało na celu to wyjątkowe spotkanie, którego uczestnicy, od najstarszych do najmłodszych, mogli odnaleźć tych treści w przestrzeni wydarzeń dziejących się podczas imprezy „Recz. Fantastycznie” na różne sposoby niezmierne ilości. Była to także wyjątkowa możliwość spotkania mieszkańców, tych obecnych i tych byłych, z sobą nawzajem i z historią, opowiadaną na żywo i obecną w historycznych przedmiotach, których niezliczone bogactwo oglądać można na wystawie pod hasłem „Recz zatrzymany w kadrze” w holu Domu Kultury.

Pierwszym akcentem reckich wydarzeń była uroczysta koncelebrowana Msza św., której przewodniczył absolwent tutejszej Szkoły Podstawowej bp prof. zw. dr hab. Henryk Wejman wraz z innymi absolwentami: ks. prof. US dr. hab. Grzegorzem Wejmanem, prodziekanem Wydziału Teologicznego US i piszącym te słowa. Mszę św. koncelebrowali również reccy duszpasterze: proboszcz ks. Cezary Mroczek oraz ks. Ireneusz Guczkowski. Podczas Mszy św., w której uczestniczyli zaproszeni goście i licznie zebrani mieszkańcy na czele w władzami samorządowymi, usłyszeliśmy w homilii dostojnego Przewodniczącego podaną nieomal w pigułce receptę na twórcze zagospodarowywanie przez kolejne pokolenia przestrzeni reckiego życia, posiłkując się historyczną pamięcią, która niezmiennie poucza o trwałej wartości współpracy wszystkich dla wspólnego dobra, zwłaszcza rodziny, samorządu, Kościoła i szkoły.

Reklama

Tak wprowadzeni w głębię wspominania, po Mszy św. towarzyszyliśmy Księdzu Biskupowi i Władzom miasta przy składaniu wiązanki kwiatów pod symbolicznym pomnikiem pamięci na miejskim rynku.

Następnie akcja przeniosła się do Domu Kultury, gdzie licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście z zaciekawieniem przez cztery godziny przysłuchiwali się niezwykle interesującym wykładom. Sympozjum naukowe „Recz na tle dziejów”, otwarte przez bp. prof. Henryka Wejmana, okazało się nieocenionym źródłem wiedzy i pasjonującą wędrówką po historycznych szlakach, na których Recz jawił się jako miejsce szczególne, a jednocześnie niezwykle trudne do opisania i umiejscowienia. Recz, okazuje się, jest szczególną historyczną zagadką, którą, dzięki przekazom wybitnych historyków zgłębialiśmy i odnajdywaliśmy na przestrzeni historii regionu, począwszy od początku, aż do czasów dzisiejszych.

Rzeczony „początek” to prawda, która w tym roku rozbrzmiewa symbolicznie w całej naszej Ojczyźnie, zatem jej przedstawienie w wykładzie ks. prof. US dr. hab. Grzegorza Wejmana, kierownika Katedry Historii Kościoła i Patrologii Wydziału Teologicznego US, była wręcz oczywista. 1050 lat temu jako naród przeżyliśmy chrzest! W tym kontekście muszą być odczytywane wszystkie wydarzenia rozgrywające się w wiekach średnich na terenach dzisiejszej Rzeczypospolitej, zwłaszcza tych ziem, o których dziś mówimy – także ziemi reckiej! Retoryczny kunszt prelegentów i wartościowa treść wykładów spowodowały, że przedstawienia, skądinąd trudne do odbioru, a także ze swej natury historycznie skomplikowane znalazły wytrwałych odbiorców wśród mieszkańców, a także gości.

Reklama

Problem lokacji, a także związanych z tym problemów miasta i jej konsekwencji, przedstawiony wnikliwie przez dr. Bogdana Brzustowicza i roli Recza w historycznej panoramie regionu, plastycznie przedstawiony przez dr. Grzegorza Brzustowicza, niewątpliwego specjalisty w tej dziedzinie, dał słuchaczom wyjątkowy przekaz treści, uzmysłowił prawdę o swoistej wyjątkowości miasta, które zamieszkują... Obaj panowie, (bracia!) reprezentowali Regionalne Towarzystwo Historyczne Ziemi Choszczeńskiej, które jest nieocenionym źródłem historycznych treści, i z którym związane są nadzieje na dalszą drobiazgową wiedzę na temat rzeczywistości, w której jako historyczni bohaterowie uczestniczymy.

„Recz. Fantastycznie” odkryliśmy jednak zupełnie wyjątkowo podczas prelekcji byłego burmistrza Recza Zbigniewa Ligusa (Dolnośląski Urząd Marszałkowski), który w plastycznej prezentacji przedstawił rzeczywistość znaną już dziś tylko z historycznych przekazów, a przecież niesłychanie niedawną, w której uczestniczyło wielu obecnych mieszkańców, a która stała się treścią reckiego krajobrazu, dla wielu spoza mieszkańców Recza, znaną przez wiele lat pod hasłem „Na kupieckim szlaku”. To, czego dokonali w mieście mieszkańcy, zaintrygowani stworzonym przez zapaleńców scenariuszem średniowiecznych wydarzeń, zaangażowanie i zapał wielu anonimowych „przebierańców”, a także tworzący się „wokół” „kupieckiego szlaku” krąg zainteresowań i historycznych pasji, poprzez slajdy i autorskie interpretacje sprawiły, że powróciły nie tylko wspomnienia, ale także nadzieje na swoiste, choć może nie analogiczne kontynuacje...

Reklama

„Recz. Fantastycznie” objawił się jednak tego dnia w sposób szczególny dla właściwych odbiorców, czyli mieszkańców miasta i gminy wtedy, gdy do głosu doszli ci, którzy „par excellence” będą tworzyli przyszłość tej gminy i tego miasta. Popołudniowe spotkanie w reckim Domu Kultury wypełniła młodzież reckiego gimnazjum przedstawiająca w wyciskającym łzy z oczu programie wspomnieniowo-poetyckim dawne dzieje i całkiem współczesne problemy miejscowej społeczności. Na stronach internetowych miasta odnaleźć można autorów, moderatorów i bohaterów tego widowiskowego wydarzenia: www.recz.pl . Do wspaniałych treści scenariusza dodać należy niezwykłe zaangażowanie i emocjonalne wypełnienie ról podejmowanych przez gimnazjalistów w „widowisku wizualno-muzyczno-poetyckim” zaprezentowanym z niezwykłą ekspresją w reckim Domu Kultury.

Do całości wydarzenia, którego doświadczyliśmy w Reczu, tak podczas wspólnotowej modlitwy w wyjątkowej atmosferze wiekowej reckiej świątyni ze szczególnym zabytkowym wyposażeniem, jak również podczas naukowej sesji podkreślającej chrześcijańską tradycję regionu, a także bazując na współczesnych akcentach łączenia współpracy wielu środowisk dla dobra wspólnej przyszłości, dodać należy optymistyczne „orędzie” burmistrza Wiesława Łońskiego, który stojąc wobec wielu zagrożeń, sprowadzonych przez nieodpowiedzialny poprzedni zarząd, mimo wszystko budził w mieszkańcach nadzieję i wzywał do podejmowania wyzwań dla rozwoju i przyszłości. „Recz. Fantastycznie”, tak jak widział to w przeszłości burmistrz Ligus, okazuje się jednak być możliwe, a współpraca wielu środowisk i zaangażowanie młodych ludzi budzi nadzieję na przyszłość, ponieważ młodzi w Reczu mają fantastyczne możliwości.

2016-03-22 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz kłodzkiego Zakładu Karnego

125. rocznicę swojego powstania obchodził Zakład Karny w Kłodzku. Centralnym punktem jubileuszowych uroczystości była Msza św. koncelebrowana w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem ordynariusza diecezji świdnickiej bp. Ignacego Deca

Wszystkich gości i mieszkańców Kłodzka w serdecznych słowach powitał ks. kan. Julian Rafałko, dziekan dekanatu kłodzkiego i proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Oprócz Księdza Biskupa uczynił to pod adresem m.in.: zastępcy dyrektora generalnego służby więziennej płk. Jacka Kitlińskiego i szefów podległych mu jednostek z całego kraju, wicewojewody dolnośląskiego Ewy Mańkowskiej, burmistrza Kłodzka Bogusława Szpytmy i wójta gminy Kłodzko Stanisława Longawy.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopostna droga bezdomnych z okolic Watykanu

2024-03-27 17:23

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Adobe.Stock

Z misją zaniesienia nie tylko wsparcia materialnego, ale i Słowa Bożego wyszły do bezdomnych mieszkających w okolicach Placu św. Piotra siostry klaretynki. Z przesłaniem zapowiadającym radość Wielkanocy wyruszyły w miejsca, gdzie ludzie wielu narodowości żyją często na kartonach, pozbawieni jakiejkolwiek nadziei. Na progu Wielkiego Tygodnia misjonarki zorganizowały dla ubogich, bezdomnych i samotnych nabożeństwo pokutne, z możliwością przystąpienia do spowiedzi.

Nabożeństwo pokutne odbyło się pod Kolumnadą Berniniego, która dla wielu od lat stanowi jedyny dach nad głową.

CZYTAJ DALEJ

Wspaniałe świadectwo wrażliwości liturgicznej

2024-03-28 12:37

[ TEMATY ]

Msza Wieczerzy Pańskiej

parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze

procesja z darami

Archiwum parafii

Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Parafia wprawdzie niewielka, ale zaangażowanie i hojność wiernych – bardzo duże. Parafia św. Stanisława Kostki to zielonogórski fenomen. W tym roku na procesję z darami na Mszę Wieczerzy Pańskiej uzbierano tam ogromną sumę, a w samą procesję zaangażowało się ponad 200 osób!

- Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii, bardzo związana z tym jak mocno stawiamy na liturgię i na edukację liturgiczną wszystkich wiernych – mówi Iwona Szablewska, wiceprzewodnicząca duszpasterskiej rady parafialnej i precentorka. - Jesteśmy bardzo małą parafią jak na realia Zielonej Góry, bo liczymy 3,5 tys. mieszkańców, a do kościoła w niedzielę na Mszę św. regularnie przychodzi 400 osób. W procesję z darami w tym roku zaangażowało się 250 osób. To ponad 70 rodzin, co daje nam 150 osób, i kolejne 100 osób, niepowtarzalnych, to ci, którzy są we wspólnotach. Zwyczaj jest taki, że w ciągu roku przyglądamy się, co jest tak naprawdę potrzebne jeszcze do sprawowania liturgii, a że jesteśmy młodą parafią „na dorobku” to wiele rzeczy nam brakowało, więc zawsze staramy się ustalać priorytety z proboszczem i służbą liturgiczną – podkreśla pani Iwona. Dodaje, że we wszystkim ważna jest też transparentność, by ofiarodawcy mieli świadomość, na co i w jaki sposób zostały rozdysponowane pieniądze. - W procesję z darami czynnie zaangażowało się 62,5% parafian. To wspaniałe świadectwo wrażliwości liturgicznej, dbania o jej piękno – to wszystko dla naszego Pana Jezusa Chrystusa – mówi Iwona Szablewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję