Parafia pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie należy do jednej z młodszych wspólnot w archidiecezji przemyskiej. Jej początki sięgają roku 1984. W swojej historii ma niezwykłe wydarzenie, 10 czerwca 1997 r. sam papież Jana Paweł II konsekrował ten kościół i modlił się w nim.
Początki kultu
Od dawna wierni przybywają tutaj przed ołtarz papieski i modlą się w ciszy. Na ich prośbę ustawiono specjalną skrzynkę przeznaczoną na prośby i podziękowania kierowane do Boga przez wstawiennictwo Jana Pawła II. Świątynię odwiedzają pojedyncze osoby, ale także grupy pielgrzymów. Znany jest przypadek ojca, który przyjeżdżał tu o godz. 21, by prosić najpierw o cud uzdrowienia córki, a obecnie przyjeżdża, by dziękować Bogu za wstawiennictwo Jana Pawła II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Moment beatyfikacji Jana Pawła II i nawiedzenie Krzyża Papieskiego zaowocowały wprowadzeniem w każdy wtorek nabożeństwa ku czci bł. Jana Pawła II, które przyciągało coraz większą liczbę wiernych nie tylko z parafii. Wierni przynosili i przynoszą podziękowania i prośby za przyczyną Papieża Polaka.
Reklama
Z wielkiej miłości do niego i pokładanej w nim nadziei płynęła nie tylko żarliwa modlitwa wiernych, lecz także pragnienie, aby świątynia stała się sanktuarium św. Jana Pawła II. Wierni wspierali tę inicjatywę, zbierając podpisy od mieszkańców miasta oraz okolic. Zebrano ich niemal 10 tys. Do próśb mieszkańców dołączył również samorząd. Rada Miasta Krosna wystosowała do metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika list z prośbą o ustanowienie sanktuarium Świętego Polaka.
Znak błogosławieństwa
Kult św. Jana Pawła II – obecny tutaj od chwili jego pielgrzymki do Krosna – ożywił się jeszcze bardziej z dniem jego kanonizacji. Odczuwamy jego obecność i pomoc. Dla upamiętnienia pobytu papieża powstało muzeum św. Jana Pawła II, w którym były zgromadzone bezcenne pamiątki związane z pielgrzymką Papieża do Krosna i jego osobą. Są to dary parafian, lecz nie tylko. Ksiądz Arcybiskup ofiarował figurę Matki Bożej otrzymaną od Papieża i 60 tomów Kolekcji Dzieł Jana Pawła II. Jesteśmy otwarci na nowe dary do naszego muzeum.
Bez wątpienia cudem i łaską św. Jana Pawła II była jego opieka od roku 2007 nad poważnymi remontami przy odnowieniu kościoła, wykonywanymi na dużych wysokościach. W tym czasie modliliśmy się nieustannie do św. Jana Pawła II. Nie tylko nic złego się nie przydarzyło, lecz także materialnie nie było większych trudności, pomimo olbrzymich kosztów. Jest to ewidentny znak błogosławieństwa Świętego Papieża.
Cud Leny Alicji
Doświadczamy tej pomocy św. Jana Pawła II na co dzień nie tylko my – kapłani, lecz także doświadczają jej wierni. Najlepszym tego dowodem jest Księga Łask św. Jana Pawła II. Są to prośby i podziękowania składane w naszej świątyni, a odczytywane co wtorek podczas nabożeństwa do Świętego Rodaka.
Reklama
Na uwagę zasługuje m.in. podziękowanie dziadków lekarzy za cud urodzenia zdrowego dziecka. W czasie badań w klinice warszawskiej przy ul. Kruczej wykryto u dziecka ciężką wadę serca. Lekarze sugerowali aborcję. Podejrzenie było zasadne, ponieważ w pierwszych tygodniach ciąży matka cierpiała na przewlekłe choroby i przyjmowała leki, nie wiedząc, że jest w stanie błogosławionym. Rodzice nie wyrazili zgody na aborcję i podjęli decyzję o przyjęciu niepełnosprawnego dziecka. Przez następne miesiące wielokrotnie modlono się w tym kościele za wstawiennictwem św. Jana Pawła o cud zdrowego dziecka II. Kiedy nadszedł czas rozwiązania, dziewczynka urodziła się zdrowa. Nie stwierdzono u niej żadnych wad wrodzonych. Dziecko mimo wcześniactwa rośnie i rozwija się prawidłowo. Związani zawodowo z medycyną dziadkowie wyraźnie świadczą, że narodzenie Leny Alicji jest cudem Bożego działania za przyczyną św. Jana Pawła II.
Księga Łask
Mamy również podziękowanie osoby, która zawdzięcza wstawiennictwu św. Jana Pawła II cud poczęcia dziecka dla małżeństwa bezdzietnego. W Księdze Łask znajdziemy wiele podziękowań za dar uzdrowienia z różnych chorób, przemiany i nawrócenia przez wstawiennictwo Świętego Papieża. Kult jest żywy i nabożeństwa we wtorek ściągają do świątyni nie tylko parafian, którzy chcą żyć duchowością św. Jana Pawła II, lecz także tych, którzy potrzebują jego pomocy.
Sanktuarium w Roku Miłosierdzia
13 grudnia ub.r. odbyła się uroczystość ogłoszenia Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, połączona z otwarciem przez metropolitę przemyskiego abp. Józefa Michalika Bramy Miłosierdzia. Eucharystii koncelebrowanej przez biskupów metropolii przemyskiej i licznie zgromadzonych kapłanów przewodniczył abp Józef Michalik. Homilię wygłosił bp. Jan Wątroba. Ten wyjątkowy dzień był zwieńczeniem pewnego etapu historii tej świątyni oraz ukoronowaniem wielu trudów wspólnoty parafialnej.
* * *
Parafia pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie Sanktuarium św. Jana
Pawła II
ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 30, 38-400 Krosno, tel. 13 432-01-80, www.piotrajana.pl
Msze św.
w niedziele: 6.45, 8.00, 10.00,11.30, 16.00,18.00
dzień powszedni: 7.00,17.30