W sanktuarium w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie 17 stycznia po raz pierwszy odprawiona została Msza św. „góralska”. Takie spotkania organizowane będą w każdą 3. niedzielę miesiąca u ojców franciszkanów, na które zaproszeni są wszyscy górale, nie tylko z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego.
Pierwszej Mszy św. „ góralskiej” w Rychwałdzie przewodniczył i po góralsku kazanie wygłosił ks. prał. Władysław Zązel – proboszcz parafii w Kamesznicy i kapelan Związku Podhalan. Duchowny podczas kazania mówił, że jest rzeczą bardzo ważną, że właśnie w roku, w którym przypada 1050. rocznica Chrztu Polski, górale z Żywiecczyzny chcą się gromadzić na swojej Mszy św. Mówił, że na Mszach św. „ góralskich” zawsze będą zespoły góralskie, które, każdy na swoją nutę, będą wychwalać Boga. Jak podkreślił kapelan Związku Podhalan, Msza „góralska” ma gromadzić i integrować górali, a także ich rodziny z terenu całej Żywiecczyzny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kustosz sanktuarium maryjnego w Rychwałdzie o. Bogdan Kocańda OFMConv podziękował ks. Władysławowi za inicjatywę i pomysł spotkań górali na wspólnej modlitwie. Na zakończenie Mszy św. odmówiona została Modlitwa za Ojczyznę autorstwa ks. Piotra Skargi. Podczas nabożeństwa akompaniament muzyczny zapewnił Regionalny Zespół „Dolanie” z Gilowic, laureat kilkudziesięciu nagród najważniejszych festiwali folklorystycznych w Polsce i za granicą.
O. Kocańda podkreśla, że bardzo ważne jest, by podczas takich cyklicznych spotkań poczuć się jak rodzina, wspólnota. – Na Żywiecczyźnie bardzo ważną rolę odgrywają więzy rodzinne. Jeżeli będziemy je kultywować podczas modlitwy, jeśli będziemy się starali wracać do tradycji, które są wciąż żywe wśród starszych, ale zanikają wśród młodych, to powstanie inny klimat. Dziś potrzeba klimatu wspólnoty, klimatu rodziny. Dzięki temu przetrwamy w tym całym chaosie wydarzeń społecznych i politycznych wokół nas – mówi kustosz sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej.