Reklama

Niedziela w Warszawie

Dwadzieścia minut dla zdrowia

Studenci dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zorganizowali akcję „Cała Polska myje ręce”. Niepozorny projekt przerodził się w ogólnopolską kampanię, którą wspierają znane osoby

Niedziela warszawska 4/2016, str. 6

[ TEMATY ]

akcja

facebook/cała Polska myje ręce

Wszyscy wiemy, że trzeba dbać o higienę osobistą. Gorzej z praktykowaniem tej zasady w codziennym życiu. Badania przeprowadzone wśród Brytyjczyków pokazały, że po wyjściu z toalety rąk nie myje aż 70% panów oraz 36% pań. Na polskim gruncie ten wynik jest bardzo podobny. Wielu z nas zapomina także o dezynfekcji dłoni po powrocie z podwórka, po kontakcie ze zwierzętami czy nawet przed posiłkiem.

Tymczasem na jednym centymetrze kwadratowym nieumytej dłoni znajdować się może aż 5 milionów groźnych dla zdrowia drobnoustrojów! Są one przyczyną większości chorób. Uświadomić to wszystkim Polakom postanowili studenci dziennikarstwa UKSW.

Wyjść do ludzi

Reklama

Akcję zainaugurowano ponad rok temu. Dziś kontynuowany jest on przez kolejny rocznik studentów, a idea dokładnego mycia rąk już dawno przestała ograniczać się do społeczności stolicy. Dziesiątki osób zaangażowanych w kampanię pracuje nad tym, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, jak ważne jest dbanie o higienę rąk.

– Mamy wielkie ambicje, jeśli chodzi o rozszerzanie się naszej kampanii w całym kraju! Jednak ponieważ to tu, w Warszawie wszystko się zaczyna, nasze najbardziej intensywne działania skupiają się na edukacji mieszkańców miasta – mówi Izabela Polańska, studentka UKSW biorąca czynny udział w kampanii. – Uważamy, że od rozgłosu w mediach ważniejsza jest realna praca, wyjście do ludzi. Nie chcemy, żeby to była tylko anonimowa kampania „jakichś studentów”, ale przede wszystkim spotkania z realnymi ludźmi, którzy chcą światu coś ważnego przekazać i uświadomić. To dlatego organizujemy w Warszawie liczne wydarzenia.

Na swoim koncie grupa ma już między innymi spotkanie z kibicami Legii Warszawa i ze strażakami z Ochotniczej Straży w Skierniewicach.

Reklama

– Zawsze jest dużo zabawy, ale i nauki. Najchętniej w myciu rąk szkolą się dzieci, ale jak pokazuje przykład strażaków, z którymi nasi przedstawiciele mieli przyjemność się spotkać, dorośli też mogą dowiedzieć się czegoś – dodaje Iza.

Małe łapki bez bakterii

Jednym z głównych działań młodych twórców jest przeprowadzanie lekcji pokazowych w szkołach i przedszkolach, które mają podwójny cel: uświadomienie dzieci jak powinny prawidłowo dbać o czystość rąk oraz zainteresowanie rodziców i nauczycieli kampanią CPMR.

W ostatnim czasie reprezentacja studentek odwiedziła między innymi Szkołę Podstawową nr 357 na Bemowie. W zajęciach uczestniczyło aż 6 klas, a dzieciaki za każdym razem były rozgadane i chętne do współpracy.

– Lekcje pokazowe w szkołach nigdy nie wyglądają tak samo. Nie tylko dlatego, że każdy konspekt zajęć układamy biorąc pod uwagę wiek dzieci, ale także dlatego, że każda lekcja toczy się inaczej – mówi Dominika Zygmunt, która w ostatnim czasie odwiedziła 4 szkoły i przedszkola.

– Praca z dziećmi jest trudna, ale za to przynosi wiele satysfakcji. Kiedy widzę, jak maluchy uważnie słuchają o technikach mycia rąk i próbują to robić „na sucho”, aby jak najlepiej się nauczyć, to wiem, że to co robimy ma sens. Oczywiście na końcu każdej lekcji idziemy do łazienki i wspólnie ćwiczymy już z prawdziwym mydłem i wodą. To tak prosta czynność, a dzieci bawią się przy niej świetnie! – cieszy się Marta Obłąkowska, która wraz z koleżankami odwiedziła niedawno Przedszkole nr 417 na Bielanach.

Czyste ręce w Internecie

Projekt można śledzić w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter, YouTube) pod nazwą „Cała Polska myje ręce”. Każdy fanpage działa bardzo prężnie. Można tam znaleźć zarówno posty motywacyjne, jak też praktyczne wskazówki dotyczące poprawnej techniki i częstotliwości mycia rąk. Treści dla dużych i dla małych, bez względu na miejsce zamieszkania.

Kampania jest także obecna w mediach tradycyjnych. Koordynatorka projektu, Karolina Słojewska, już dwukrotnie wystąpiła w telewizji, gdzie opowiadała o idei kampanii. Ostatnio pojawiła się w TVP Warszawa.

– Kampania skierowana jest do wszystkich Polaków, bo wszystkich ten problem dotyczy. Polacy przeznaczają na mycie rąk średnio około 6 sekund, a to za mało. 80 proc. chorób, które nas dotykają, zaczyna się od brudnych rąk. A tymczasem wystarczy regularnie poświęcić tylko 20 sekund na spotkanie z wodą i mydłem, aby cieszyć się zdrowiem – mówiła na antenie Karolina.

Znani też myją

Kampanię „Cała Polska Myje Ręce” wsparło wiele sławnych osób. Na Facebooku można znaleźć zdjęcia gwiazd trzymających kartkę z hasłem projektu lub będących w trakcie mycia rąk. CPMR wspierają m.in.: modelka Ilona Felicjańska, aktorzy Dorota Czaja i Łukasz Nowicki.

Zachęcamy wszystkich do śledzenia kampanii w Internecie, a przede wszystkim do dbania o higienę rąk!

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Smutne wieści z Nanga Parbat...

[ TEMATY ]

Góry

akcja

Tomasz Mackiewicz

Svy123/pl.wikipedia.org

„Ekipa ratunkowa w składzie: Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala sprowadziła z Nanga Parbat do obozu pierwszego na wysokości 4850 m francuską alpinistkę Elisabeth Revol” - poinformował PAP rzecznik narodowej wyprawy na K2 Michał Leksiński.

„Za godzinę, może dwie, powinny dolecieć tam dwa śmigłowce i zabrać całą piątkę” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Lekcja historii. Festiwal "Śladami Singera" w Łęcznej

2021-07-28 05:35

Grzegorz Jacek Pelica

Przed łęczyńską synagogą

Przed łęczyńską synagogą

Festiwal „Śladami Singera” w Łęcznej wraz z jednodniówką „Sztukmistrz łęczyński” to tegoroczne ożywienie pamięci o społeczności wyznania Mojżeszowego, która dominowała w miasteczku do II wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję