Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szachy – szlachetny sport

W dniach 27-29 listopada 2015 r. w Szczecinie po raz pierwszy zorganizowano Drużynowe Mistrzostwa Polski Osób Bezdomnych w Szachach o Puchar abp. Andrzeja Dzięgi

Niedziela szczecińsko-kamieńska 50/2015, str. 5

[ TEMATY ]

szachy

mistrzostwa

Z. P. Cywiński

Podczas rozgrywek

Podczas rozgrywek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odbyły się one na Golęcinie w gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 14, użyczonej przez dyrektor Urszulę Pająk, gdzie rozegrano zawody i w Domu św. Józefa, w którym zawodników zakwaterowano i żywiono. W mistrzostwach wzięło udział 16-trzyosobowych drużyn. Uczestnicy rekrutowali się z ośrodków pomocy osobom bezdomnym Caritas, Monaru, Albertynów. Przyjechali z Wrocławia, Warszawy, Szczecina, Stargardu Szczecińskiego, Świnoujścia, Koszalina, Dębna, Grudziądza, Katowic, Poznania, Rożnowic. Głównym organizatorem imprezy była: Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, a współorganizatorami Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i Gmina Miasto Szczecin, które wydarzenie dofinansowały.

Pomysłodawcą mistrzostw i ich koordynatorem był Włodzimierz Gutkowski. To terapeuta uzależnień i kierownik schronisk w Centrum Socjalnym Caritas Szczecin. Jako główny cel turnieju postawiono przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób bezdomnych oraz propagowanie wśród nich gry w szachy jako trzeźwego stylu życia. Założono też integrację ośrodków udzielających pomocy osobom bezdomnym. W ten sposób uświetniono także obchody 25-lecia charytatywnej organizacji Caritas Polska, reaktywowanej 10 października 1990 r., i 25-lecie jej istnienia w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Jedną z metod pracy z bezdomnymi, jakie stosuje Włodek Gutkowski od lat, jest ich aktywizowanie przez rozbudzenie ciekawych zainteresowań, np. poprzez kino, literaturę, szachy – relacjonował ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. – Już od dłuższego czasu w naszych schroniskach są szachownice, figury i zegary, są rozgrywki wewnątrz i między schroniskami. Wielu naszych podopiecznych boryka się z bezdomnością i alkoholizmem. Trzeba, by znaleźli w sobie nową pasję, sposób na nudę, dziedzinę, w której mogą się realizować, mieć radość z sukcesu, jakim jest wygranie meczu szachowego. Zobaczyliśmy, że ludzie się spotykają, otwierają, że to przynosi efekty. To nas skłoniło do myśli rok temu, by zorganizować turniej ogólnopolski.

Pomysłodawca W. Gutkowski, namawiając osoby bezdomne do spędzania czasu przy szachownicach, uważa, iż sport ten daje sposobność wyrobienia cech im brakujących. Szachy uczą cierpliwości i wytrwałości, zaangażowania i planowania, uczciwego współzawodnictwa, uczenia się na swoich błędach, godzenia się z porażką. Dodają także odwagi. Jest w szachach analogia do życia. Widzi ją też znany dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz, który napisał do uczestników imprezy: „Chciałbym wam życzyć dobrych partii, takich, w których się nie poddajemy albo takich, w których poddajemy się taktycznie po to, aby zacząć następną partię od nowa i żeby to się pięknie przekładało na życie”.

Na rozpoczęcie mistrzostw uczestnicy wzięli udział w Mszy św., której przewodniczył abp A. Dzięga. On też wykonał pierwszy inaugurujący rozgrywki ruch na szachownicy, otwierając partię szachów tzw. gambitem hetmańskim. Metropolita ujawnił, że w jego Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim rozgrywki szachowe cieszyły się dużą popularnością zarówno wśród licealistów, jak i kadry nauczającej. – Szachy to jest niezwykle szlachetny sport i niezwykle wysublimowany, dla najlepszych – mówił Arcybiskup, życząc powodzenia w rozgrywkach. Ich profesjonalną obsługę zapewnił Klub Szachowy Gryf Szczecin.

Reklama

W ciągu dwóch dni uczestnicy rozegrali systemem szwajcarskim 9 rund w pozytywnej atmosferze sportowej rywalizacji, z zachowaniem zasad fair play. Wyłonieni zostali zwycięzcy. Pierwsze trzy miejsca wywalczyły drużyny Towarzystwa Pomoc Brata Alberta Wrocław, Caritas Szczecin i TPBA Koszalin. Indywidualnie tryumfowali silni reprezentanci Wrocławia Ryszard Kamiński, Ryszard Podwórny i Przemysław Kowalski. Puchar Księdza Arcybiskupa i trzy inne pojechały zatem do Wrocławia, dwa pozostały na ziemi zachodniopomorskiej. Dla wyżej wymienionych były też nagrody pieniężne i dyplomy.

Zawodnicy mistrzostw uczestniczyli także w wycieczce autokarowej z przewodnikiem, poznając uroki miasta ubogaconego pierwszym opadem śniegu. Wieczorem koncertował dla nich znany szczeciński zespół „After Blues”.

Uroczystą Mszę św. na zakończenie mistrzostw sprawował ks. Maciej Szmuc. W homilii wyakcentował słowa z Ewangelii wg św. Łukasza: „Nabierzcie ducha i podnieście głowę”. Uznał, że to spotkanie bezdomnych, ich wspólne bycie razem stanowi dowód, jak wiele potrafią oni w przyjaźni, w byciu jeden dla drugiego wzajemnym wsparciem. Akcentował, że każdy ma swą godność, niesamowitą wartość nie tylko w oczach Boga. I nie zmienia tego fakt bezdomności.

2015-12-10 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: polski pallotyn zwycięzcą szachowych mistrzostw

[ TEMATY ]

pallotyni

mistrzostwa

Dgłodowska/pixabay.com

W dniach 2-3 grudnia 2016 roku odbywały się w Rzymie 4. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Szachowe Duchowieństwa (4. Clericus Chess Open International Championship). Zwycięzcą turnieju został polski pallotyn ks. Mirosław Mejzner.

Księża diecezjalni i ze zgromadzeń zakonnych (dominikanie, jezuici, oblaci, franciszkanie Niepokalanej, pallotyni) reprezentowali trzy narodowości (Włochy, Polska, Filipiny). Wicemistrzem obrońcą tytułu sprzed dwóch lat został ks. Gennaro Cicchese OMI (Włochy). W zawodach brał również udział ks. Dariusz Kowalczyk SJ. Podczas zawodów wygłoszono konferencje na temat: „Szkoła szachowa we Włoszech i na świecie: szansa sportowa, edukacyjna i kulturalna promowania zdrowego wzrostu i postępu społecznego".
CZYTAJ DALEJ

Pismo Święte podkreśla potrzebę uczciwości

2025-09-18 09:34

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Pismo Święte podkreśla potrzebę uczciwości. Jezus uczy, że kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie.

Jezus powiedział do uczniów: «Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał więc go do siebie i rzekł mu: „Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządzania, bo już nie będziesz mógł zarządzać”. Na to rządca rzekł sam do siebie: „Co ja pocznę, skoro mój pan odbiera mi zarządzanie? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem już, co uczynię, żeby mnie ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę odsunięty od zarządzania”. Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: „Ile jesteś winien mojemu panu?” Ten odpowiedział: „Sto beczek oliwy”. On mu rzekł: „Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt”. Następnie pytał drugiego: „A ty ile jesteś winien?” Ten odrzekł: „Sto korców pszenicy”. Mówi mu: „Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt”. Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z podobnymi sobie ludźmi niż synowie światłości. Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków. Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzaniu niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, to kto wam prawdziwe dobro powierzy? Jeśli w zarządzaniu cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, to któż wam da wasze? Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!»
CZYTAJ DALEJ

Papież o śp. bp. Dydyczu: prowadził wiernych do zbawienia

2025-09-20 14:01

[ TEMATY ]

bp Antoni Dydycz

Papież Leon XIV

bp Antoni Pacyfik Dydycz

PAP/Artur Reszko

Oddany Kościołowi, Ojczyźnie i rodzinie prowadził wiernych do zbawienia – w tych słowach ujmuje Ojciec Święty wieloletnią posługę pasterską śp. bp. Antoniego Pacyfika Dydycza. Dziś w Drohiczynie odbył się pogrzeb zmarłego 14 września miejscowego biskupa seniora. Na zakończenie uroczystości odczytany został papieski telegram.

Powiadomiony o śmierci bp. Dydycza Leon XIV przekazuje wyrazy bliskości aktualnemu biskupowi drohiczyńskiemu Piotrowi Sawczukowi, zakonowi kapucynów, do którego należał zmarły, a także jego krewnym i wszystkim wiernym Kościoła lokalnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję