Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Opłatek maltański

Niedziela sosnowiecka 50/2015, str. 7

[ TEMATY ]

akcja

Archiwum Związku Polskich Kawalerów Maltańskich

Ubiegłoroczny opłatek maltański w Krakowie

Ubiegłoroczny opłatek maltański w Krakowie

W naszej diecezji po raz pierwszy odbędzie się tzw. opłatek maltański. Do grona 25 miast, w których zostanie zorganizowana taka wieczerza wigilijna dołączyło właśnie Jaworzno. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął bp Grzegorz Kaszak.

Opłatek maltański odbędzie się 20 grudnia w restauracji „Dworek” znajdującej się nieopodal jaworznickiej kolegiaty św. Wojciecha i św. Katarzyny i będzie przygotowany dla ok. 70 najbardziej potrzebujących rodzin, osób starszych, niepełnosprawnych i samotnych matek zaproszonych przez MOPS.

Reklama

Opłatek maltański to ogólnopolska akcja charytatywna, której organizatorem jest Związek Polskich Kawalerów Maltańskich. Co roku związek zaprasza do świątecznego stołu setki osób. Dla wielu z nich jest to jedyna szansa na poczucie świątecznej atmosfery Bożego Narodzenia. – Jaworznicki opłatek nie dość, że jest zorganizowany po raz pierwszy, to jeszcze, co warto podkreślić, jest to pomysł władz miasta. Zostaliśmy zaproszeni do organizacji tego szlachetnego przedsięwzięcia charytatywnego, za co serdecznie dziękujemy Monice Bryl, zastępcy prezydenta Jaworzna. Do tej pory jeszcze się nie zdarzyło, aby władze samorządowe same wyszły z taką inicjatywą. Zwykle sami musieliśmy zabiegać o organizację – powiedział Jerzy Donimirski, członek Zarządu Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

Opłatek maltański jest wyjątkowy przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze jednoczy wokół pomocy potrzebującym darczyńców i wolontariuszy: poprzez wsparcie materialne – każda osoba otrzymuje żywność, słodycze i kosmetyki, dzieci otrzymują także zabawki. Po drugie łączy ludzi w sposób duchowy: poprzez zaproszenie do wspólnoty stołu wigilijnego, do dzielenia się opłatkiem, wspólnej modlitwy oraz posiłku. W tym roku w akcji weźmie udział 26 miast. – W naszej działalności chodzi o to, by budzić sumienia inteligencji i tych ludzi, którzy odnieśli sukces. Niestety, system społeczny, który funkcjonuje w naszym kraju nie do końca uzmysławia możnym i bogatym, by dzielili się swoimi zasobami i opiekowali się biednymi. Kawalarzy Maltańscy pragną to zmienić – podkreśla Jerzy Donimirski.

Korzenie Zakonu Maltańskiego wywodzą się od szpitalnego bractwa rycerskiego, założonego w Jerozolimie w pierwszej połowie XI wieku przez pobożnych włoskich kupców. W pobliżu Grobu Świętego zbudowali oni szpital dla pielgrzymów przybywających z Europy. Zakon czynnie realizuje działalność charytatywną w ponad 120 państwach. Kawalerowie Maltańscy niosą pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojennych.

2015-12-10 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: akcja „Zaczarowany ołówek”

[ TEMATY ]

akcja

Jenifoto/Fotolia.com

Poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zakończyła trwającą dwa miesiące akcję pod nazwą „Zaczarowany ołówek”. W jej ramach zebrano setki tysięcy przyborów szkolnych dla dzieci z najbiedniejszych krajów świata.

W akcję „Zaczarowany ołówek” zaangażowały się setki firm, szkół, przedszkoli i rozmaitych instytucji z całej Polski. - Ludzie przynosili lub przesyłali nam listy z choćby kilkoma długopisami. Bywały dni, że przychodziło do nas po kilkadziesiąt paczek. Efekt jest taki, że cała fundacja i kilkudziesięciometrowy korytarz wypełnione są paczkami z darami. Trudno nawet oszacować ich liczbę, ale sięga ona z pewnością setek tysięcy – zaznacza w rozmowie z KAI Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes Fundacji „Redemptoris Missio”.

CZYTAJ DALEJ

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Jeżów: Zniszczenia po nawałnicy

2021-07-27 13:27

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

9 lipca przez Jeżów i okolice przeszła potężna nawałnica wyrządzając sporo szkód w budynkach, wiele drzew zostało wyrwanych z korzeniami i zerwane linie energetyczne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję