Reklama

Niedziela Lubelska

Miłosierdzie priorytetem duszpasterstwa

W kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie kapłani z dekanatów lubelskiego regionu duszpasterskiego zgromadzili się 21 listopada na wspólnej modlitwie w ramach przeżywanego corocznie Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Podobne spotkania z udziałem biskupów i kapłanów odbyły się we wszystkich okręgach duszpasterskich naszej archidiecezji

Niedziela lubelska 49/2015, str. 8

[ TEMATY ]

modlitwa

kapłan

kapłaństwo

Bożena Sztajner/Niedziela

Nabożeństwom poprzedzającym Mszę św. przewodniczył ks. Janusz Bogdański, emerytowany proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie. Eucharystii natomiast przewodniczył bp Józef Wróbel. Zanim kapłani modlili się wspólnie przed Najświętszym Sakramentem w ramach poprzedzonego rachunkiem sumienia nabożeństwa pokutnego, wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. prof. Krzysztofa Guzowskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Refleksja Księdza Profesora była poświęcona bulli „Misericordiae vultus”, jaką papież Franciszek napisał z okazji rozpoczynającego się 8 grudnia br. w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia.

Reklama

Na wstępie konferencji prelegent zauważył, że niezbędnym warunkiem praktykowania miłosierdzia przez chrześcijan jest uprzednia refleksja prowadząca do poznania, czym ono jest w swej istocie. Poznanie to powinno dokonywać się poprzez kontemplację Boga, który jest miłosierdziem. Kolejnym etapem, zgodnie z papieskim dokumentem, powinno stać się przyjęcie miłosierdzia Bożego, a następnie urzeczywistnianie go w praktyce. Ks. Guzowski zwrócił przy tej okazji uwagę na występujące nieporozumienia w refleksji dotyczącej miłosierdzia i jego praktyce. Niekiedy – zaznaczył – rozumie się miłosierdzie „jedynie jako uczynki obejmujące biednych materialnie”, albo zawężając je jedynie do tzw. uczynków miłosiernych względem ciała. Dlatego – zauważył – struktura bulli, wychodząc od kontemplacji tego, czym jest miłosierdzie jako przymiot Boga, wskazuje wyraźnie, że dopiero przyjęcie prawdy o Bogu, który jest Miłosierdziem, uprawnia do tego, by człowiek przyjmując je i doświadczając go na sobie, mógł je autentycznie praktykować. Zdaniem Księdza Profesora w praktyce duszpasterskiej często obserwuje się, jak się wyraził „przeskakiwanie etapów kontemplacji i doświadczenia na rzecz akcji – pomagać”. – Miłosierdzie to nie jest tylko altruizm, współczucie wobec biednych – podkreślał. Do tego, by czynić miłosierdzie niezbędnym jest świadomość tego, że Bóg chce przede wszystkim udzielić ludziom zbawienia. – Miłosierdzie wtedy jest czynione, kiedy postępujemy jak Bóg, który najpierw pyta o wiarę – mówił kapłan. Zdaniem ks. Guzowskiego w tym duchu wypowiada się – w bulli zapowiadającej Rok Miłosierdzia – papież Franciszek, zachęcając najpierw do postawy uwierzenia Bogu, który pragnie szczęścia człowieka. Człowiek, podejmujący praktykę miłosierdzia, powinien najpierw uwierzyć Bogu, który okazując swoje miłosierdzie człowiekowi, ukazuje w ten sposób swoją wolę zbawienia każdej osoby ludzkiej zarówno jej duszy, jak i ciała. – Miłosierdzie nie jest zatem jedynie odpowiedzią na ludzką biedę, ważne jest również nawrócenie i zbawienie. Priorytetem misji Kościoła są czyny dotyczące duszy, zbawienia – przypomniał zgromadzonym na modlitwie kapłanom ks. prof. Guzowski.

W lubelskim spotkaniu w ramach Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów uczestniczyło kilkudziesięciu duchownych diecezjalnych i zakonnych posługujących w lubelskich i podlubelskich dekanatach. Najliczniejszą grupę uczestników stanowili księża proboszczowie. Obecni byli również księża wikariusze, emerytowani kapłani oraz duchowni pracujący w różnych instytucjach kościelnych, a także księża wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Spotkanie zorganizowane przez Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Lublinie zakończyła wspólna agapa w domu parafialnym.

2015-12-03 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co pustynia może zrobić dla mnie?

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

werner22brigitte/pixabay.com

Dlaczego mam się wybrać na pustynię? Pustynia to zarówno nieurodzajne piaszczyste wydmy i odarte ze wszystkiego równiny, jak i bujne ogrody, nietknięte lasy, majestatyczne góry i łagodne wzgórza, parki narodowe i rezerwaty przyrody. Pustynia to te wszystkie miejsca na tej pięknej planecie, które ciągle jeszcze nie zostały w dużym stopniu naruszone z powodu nieustannego rozrastania się miast. Wszystkie mogą być schronieniem dla zmęczonych mieszkańców miast. Te tereny mogą być darem dla naszego ducha. Odświeżają nas i stawiają nam wymagania. Przyciągają nas, by „odejść i odpocząć chwilę” (Mk 6,31) z dala od zgiełku i tłoku dużych miast, ich zanieczyszczonego powietrza i ulicznych korków. Pustynia to miejsce, gdzie można wędrować krajoznawczo, łowić ryby w strumieniu, urządzić piknik z przyjaciółmi czy tylko rozkoszować się zapachem róż i być sam na sam ze swoimi myślami.

CZYTAJ DALEJ

Nawracać się do Boga

2021-07-31 22:33

Fot. Grzegorz Kryszczuk

31 lipca wspólnota parafialna w kościele przy ul. Stysia przeżywała wyjątkowy odpust. Tego dnia Kościół wspomina założyciela zakonu jezuitów.

Tegoroczne uroczystości odbywały się w trwającym Roku Ignacjańskim, który przebiega pod hasłem "W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo".

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją stale zdobywać

2021-08-01 20:03

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej Ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Hierarcha wygłosił kazanie podczas Mszy w intencji poległych i ojczyzny, w bazylice Mariackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję