Reklama

Niedziela Lubelska

Dzielimy się tym, co mamy

Już od ponad 20 lat ciemne, jesienno-zimowe dni, rozświetlane są blaskiem uśmiechniętych słoneczek. Z okien szkół i przedszkoli, samochodów i autobusów, urzędów i instytucji, spoglądają na świat żółte słoneczka. Co roku, na przekór najtrudniejszej porze roku, zapewniają, że i tym razem – z pomocą tysięcy ludzi dobrej woli – rozgrzeją zimne domy i napełnią serca radością

Niedziela lubelska 48/2015, str. I

[ TEMATY ]

akcja

Sylwia Jurczyńska

Od połowy listopada trwa 23. ogólnopolska charytatywna akcja „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Zainicjowana przed laty przez Ewę Dados, dziennikarkę Radia Lublin, zatacza coraz szersze kręgi wśród ludzi dostrzegających wokół siebie smutek i biedę. Na pomoc dzieciom, które najbardziej narażone są na cierpienie, ruszają dosłownie wszyscy.

Reklama

W niedzielę 29 listopada na ulicach Lublina odbędzie się wielka uliczna zbiórka darów. Do oznaczonych słoneczkiem samochodów, usytuowanych w kilkudziesięciu miejscach przy sklepach, szkołach i kościołach, darczyńcy znów przyniosą tony darów: zabawek, książek, artykułów szkolnych, słodyczy, żywności, kosmetyków, odzieży i butów. W setkach sztabów, zarejestrowanych w całej Polsce, zbiórka darów rzeczowych potrwa do końca grudnia. Jednak największa mobilizacja jest na początku miesiąca, by prezenty mogły trafić do potrzebujących jeszcze w okresie świąteczno-noworocznym. – Dzielimy się tym, co mamy. To niezwykle piękne, że możemy dać cząstkę swego serca nieznanemu przyjacielowi w potrzebie – powtarza Ewa Dados. – Każdy dzieli się tym, co ma: media udostępniają swoje łamy i czas antenowy, firmy magazyny i samochody, pracownicy ośrodków pomocy społecznej wskazują komu należy pomóc, producenci ofiarowują swoje wyroby, wolontariusze swój czas... Najważniejsi są jednak zwykli ludzie, którzy dzielą się jedzeniem, ubraniami, oddają ukochane zabawki. W tej akcji widać, jak blisko są drugiego człowieka i jak wielkie mają serca. Przez to, co robią, stają się prawdziwymi bohaterami – podkreśla.

Podczas akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” nigdy nie były i nie będą zbierane pieniądze. Przed laty, gdy pani Ewa chciała wręczyć ubogiemu chłopcu pieniądze, usłyszała: – Dziękuję, ale ja nie chcę pieniędzy; chcę, żeby mi pani pomogła. Z jej radiowych spotkań z dziećmi z biednych rodzin i z rozmów z przyjaciółmi oraz kolegami z pracy powstało dzieło, które wyzwala w ludziach wielkie pokłady dobra. – Przekazane dary mają ładunek serca, coś, czego nie można kupić za żadne pieniądze, w żadnym sklepie – mówi i nieustannie apeluje, by każdy dzielił się z potrzebującymi tym, co ma.

Tylko w ubiegłym roku wraz z prezentami udało się zanieść radość i nadzieję do prawie 16 tys. rodzin wielodzietnych. Prezentami obdarowano prawie 15 tys. dzieci, pomoc otrzymali podopieczni 111 placówek szkolno-wychowawczych: domów dziecka, ośrodków, świetlic i schronisk. W ramach akcji zaopatrzono 12 stołówek w ponad 20 ton ziemiopłodów i prawie 1,5 tony żywności trwałej. Dary zostały rozdzielone za pośrednictwem współorganizatorów: ośrodków pomocy społecznej, ośrodków pomocy rodzinie, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Caritas, PCK i innych organizacji pozarządowych. Do ilu dzieci pomoc trafi w tym roku, to zależy od każdego z nas.

Informacje o akcji oraz adresy sztabów i punktów zbiórek znajdują się na stronie internetowej www.pdpz.pl lub pod bezpłatnym numerem telefonu 800-600-650.

2015-11-26 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwa akcja „Wyślij pączka do Afryki 2016”

[ TEMATY ]

akcja

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ponczki.jpg

Już po raz czwarty Fundacja „Kapucyni i Misje” prowadzi akcję „Wyślij pączka do Afryki”. „Zamiast samemu zajadać się pączkami, możesz podzielić się nimi z głodnymi dziećmi w Republice Środkowoafrykańskiej” – zachęcają organizatorzy. W poprzednim roku zebrano 400 tys. zł.

Głównym celem tegorocznej edycji inicjatywy jest pomoc głodującym dzieciom w Republice Środkowoafrykańskiej, budowa studni w Czadzie oraz wyposażenie szkół wybudowanych w poprzednich latach. W akcji mogą wziąć udział zarówno ci, którzy pączki kupią, jak i ci, którzy odmówią sobie tej przyjemności.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Adoptuj Życie!

2021-08-02 20:16

[ TEMATY ]

adopcja

prolife

obrona życia

Karol Porwich/Niedziela

Słyszeliście o aplikacji "Adoptuj Życie"? Jeśli nie - pora to nadrobić!

Kiedy 9 miesięcy temu postanowiłam, że adoptuje duchowo dziecko poczęte, nie sądziłam, że przez ten cały czas będę ciągle zafascynowana tym, jak zmienia się dziecko w brzuchu mamy. Dzieciątko adoptowałam w październiku, wówczas wydawało mi się, że najlepszą odpowiedzią na przetaczające się przez nasz kraj stajki kobiet jest modlitwa. Tyle ja, szary człowiek mogę zrobić. Ściągnęłam więc aplikację "Adoptuj Życie" i... przepadłam! To nie tylko "asystent pamięci", bo dzięki niej nie zapominamy o codziennej modlitwie za dziecko, ale - może przede wszystkim - aplikacja daje możliwość doglądania rozwoju dziecka. Widzimy, jak codziennie staje się coraz większe, możemy podpatrzyć na badania USG, a także posłuchać bicia serduszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję