Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pielgrzymka dziękczynna kapłanów

Wszystko dla Ciebie, Najświętsze Serce Jezusa

Niedziela rzeszowska 40/2015, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

kapłan

kapłan

kapłaństwo

Ks. Józef Mucha

Pielgrzymka dziękczynna kapłanów

Pielgrzymka dziękczynna kapłanów

Sanktuarium Jana Pawła II i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie 19 września wypełniło się kapłanami diecezji rzeszowskiej, którzy przybyli tu na doroczny dzień modlitw o świętość kapłanów, połączony z dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II. Pielgrzymce przewodniczył bp Jan Wątroba.

Spotkanie rozpoczął śpiew hymnu do Ducha Świętego, w czasie którego kustosz Sanktuarium wniósł relikwie św. Jana Pawła II. Witając zebranych, kustosz, ks. Jan Kabziński, przybliżył historię powstania Sanktuarium oraz jego ideę. Następnie przemówił kard. Stanisław Dziwisz, który w ciekawej konferencji, która, jak sam powiedział, miała charakter świadectwa o św. Janie Pawle II, przybliżył cechy jego kapłańskiej duchowości. Centrum tej duchowości stanowiła modlitwa. Wyrażała ona najbardziej jego relacje do Boga i do człowieka. Towarzyszyła mu przez całe życie i obejmowała cały Kościół, a przez Kościół – cały świat. Modlitwa jego była pokorną rozmową z Bogiem. Pracę i modlitwę traktował jako jedno. Wiele z jego praktyk należało do tzw. pobożności ludowej. Podsumowaniem tej duchowości, zdaniem Księdza Kardynała, może być fragment zawierzenia Jana Pawła II, odnaleziony w jego osobistych zapiskach: „Wszystko dla Ciebie, Najświętsze Serce Jezusa”.

Reklama

W konferencji ascetycznej ks. prof. Edward Staniek z Krakowa podjął trzy tematy: tajemnica Bożego Miłosierdzia w posługiwaniu kapłańskim, aktualne zadania duszpasterskie oraz właściwe kształtowanie kultu świętych.

Prelegent dokonał rozróżnienia pomiędzy sprawiedliwością a miłosierdziem, zwracając uwagę, że sprawiedliwość jest wieczna, a miłosierdzie czasowe. Kto nie skorzysta z miłosierdzia, wpadnie tylko w sprawiedliwość. Z miłosierdzia można skorzystać poprzez nawrócenie i prośbę o darowanie kary, miłosierdzie jest dla grzesznika, który bierze odpowiedzialność za swoje grzechy. Można prosić o miłosierdzie nie tylko dla siebie, ale dla całego świata. Podejmując temat aktualnych zadań dla Kościoła, Ksiądz Profesor postawił pytanie: Czy Kościół ma być łatwy i przyjemny czy ewangeliczny? Jeśli chcemy, by był ewangeliczny, musimy wybrać Jezusa z Jego radykalizmem ewangelicznym miłości. Trzeba umieć przegrać doczesność, by wygrać wieczność, bo tak wygrywa się i doczesność.

Wobec prób likwidacji kultu świętych proponowanej przez współczesny świat, wierni muszą dostrzec, że istota kultu świętych polega na spotkaniu ze świętym, a nie tylko domaganiu się jego wstawiennictwa.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Biskupa Rzeszowskiego, który w homilii nawiązując do zbliżającego się nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, wskazał na istotną rolę kapłanów w szafowaniu Bożego Miłosierdzia. Na zakończenie Mszy św. Biskup Rzeszowski ofiarował kapłanów Bożemu Sercu. Pielgrzymkę zakończyła Koronka do Bożego Miłosierdzia w łagiewnickim Sanktuarium.

2015-10-01 11:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar i zadanie

Niedziela sosnowiecka 25/2018, str. V

[ TEMATY ]

kapłan

jubileusz

kapłan

kapłaństwo

Piotr Lorenc

Bp Grzegorz Kaszak składa życzenia dostojnemu jubilatowi, ks. kan. Tadeuszowi Majowi

Bp Grzegorz Kaszak składa życzenia dostojnemu jubilatowi, ks. kan. Tadeuszowi Majowi

W czasie święceń kapłańskich, które przyjąłem przed pięćdziesięciu laty rysowała się przyszłość – przyszłość nieznana – stąd na obrazku prymicyjnym napisałem: „Panie, pozwól mi wiernie przejść przez życie”. To była prośba. Dziś kieruję do Boga wielkie dziękczynienie. Dlatego na jubileuszowym obrazku napisałem słowa z Psalmu 118: „Podziękować chcę Tobie, Boże, wielbić pragnę Ciebie” – powiedział ks. kan. Tadeusz Maj, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu, podczas swojego złotego jubileuszu kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Postawił na Boże Miłosierdzie

2021-08-02 15:42

Norbert Polak

Kardynał Dziwisz uczcił pamięć swego poprzednika - kard. Franciszka Macharskiego.

Kardynał Dziwisz uczcił pamięć swego poprzednika - kard. Franciszka Macharskiego.

    Kardynał Stanisław Dziwisz odprawił w poniedziałkowy poranek 2 sierpnia w katedrze wawelskiej Mszę św. w intencji śp. kard. Franciszka Macharskiego, byłego krakowskiego metropolity.

    Osobisty sekretarz Jana Pawła II przypomniał postać arcybiskupa Krakowa w 5. rocznicę jego śmierci: - Pięć lat temu 2 sierpnia 2016 roku, po zakończeniu niezapomnianych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, odszedł do Domu Ojca śp. ks. kard. Franciszek Macharski. To on, po wyborze na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły, 2 miesiące później został mianowany metropolitą krakowskim i pełnił tę ważną posługę przez cały pontyfikat św. Jana Pawła II, aż do końca sierpnia 2005 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję