Reklama

Niedziela Przemyska

Najpiękniejsza droga świata

Niedzielne pielgrzymowanie, chociaż kryje w sobie wiele wartości, nie doprowadza do finalnego celu, jakim jest nawiedzenie grobu św. Jakuba Starszego Apostoła. Dlatego pozostawia pewien niedosyt i rozbudza pragnienie przejścia jakiegoś odcinka drogi bezpośrednio doprowadzającej do Santiago de Compostela. Pragnienie to podsycają ci, którzy odbyli już pielgrzymkę do grobu św. Jakuba i otrzymali tzw. Compostelkę, czyli certyfikat potwierdzający odbycie tejże pielgrzymki. Warunkiem otrzymania Compostelki jest przejście pieszo albo przejazd konno lub na wózku inwalidzkim ostatnich 100 km dzielących od Santiago. W przypadku jazdy rowerem trzeba przejechać ostatnie 200 km.

Piesze pielgrzymowanie do Santiago nabiera rozpędu. Rocznie przychodzi tam kilkaset tysięcy pątników. Coraz liczniej wędrują także Polacy. W 2013 r. Compostelkę otrzymało 2515 osób z Polski. Niektórzy wybierają długie trasy. Na przykład od granicy francuskiej w Pirenejach przez całą Hiszpanię (ok. 800 km). Mieszkaniec Przemyśla Jerzy Piejko przeszedł jeszcze dłuższą trasę, rozpoczynając wędrówkę od Lourdes we Francji. Natomiast Marek Okoń w 1987 r. pielgrzymował pieszo z Częstochowy przez Santiago do Fatimy (ok. 4000 km). Niektórzy członkowie Bractwa św. Jakuba w Przeworsku wyjeżdżali do Francji i Hiszpanii już kilka razy, aby stosownie do możliwości czasowych pielgrzymować po kolejnych odcinkach trasy. Oni również w miarę możliwości wyjeżdżają na Śląsk w celu przejścia dalszych odcinków Via Regia. Pieszą pielgrzymkę do Santiago de Compostela odbył przed kilku laty także bp Stanisław Jamrozek.

Przez Hiszpanię przebiega do Santiago de Compostela kilka tras pielgrzymkowych. Najliczniej uczęszczana jest tzw. Droga Francuska. Zaczyna się ona od przełęczy Roncesvalles w Pirenejach. Biegnie niemal równoleżnikowo przez północną część kraju. Ma najsilniej rozwiniętą infrastrukturę pielgrzymkową (miejsca noclegowe, jadłodajnie, kościoły, klasztory itp.). Ale bywa też dość mocno zatłoczona, zwłaszcza na odcinku ostatnich 100 km.

Reklama

Inną trasą jest tzw. Droga Srebrna, która zaczyna się na południu Hiszpanii, w Sewilli, ok. 1000 km od Santiago. Należy do trudnych tras, przebiega przez górzyste i najbardziej upalne tereny Hiszpanii.

Łatwiejszą zaś jest Droga Portugalska. Pątnicy zaczynają wędrówkę najczęściej od portugalskiego miasta Porto.

Po dojściu do granic miasta Santiago pątników opanowuje radość. Wchodzą do miasta przez jedną z siedmiu bram, kierują się do katedry, nawiedzają modlitewnie grób św. Jakuba, uczestniczą we Mszy św. Po wyjściu z katedry niektórzy zatrzymują się kilka dni w mieście, a następnie wyruszają pieszo lub wyjeżdżają autobusami do przylądka Finisterre nad Oceanem Atlantyckim, który w świadomości ludzi średniowiecza był końcem Ziemi.

* * *

Ósmy, ostatni etap niedzielnego pielgrzymowania Drogą Jakubową odbędzie się 11 października br. na trasie Medyka – Przemyśl. Rozpocznie się Mszą św. w kościele parafialnym w Medyce o godz. 7.30. Będzie przebiegał historyczną Drogą Fortową, a w samym Przemyślu przez Kopiec Tatarski do Krzyża Zawierzenia, a następnie do bazyliki archikatedralnej.

Osoby chcące uczestniczyć w tym etapie niedzielnego pielgrzymowania są proszone o uprzednie zgłoszenie swego udziału drogą internetową – na e-mail: bractwo.przeworsk@gmail.pl albo telefonicznie pod nr: 696 747 913.

Uwaga: Dzień wcześniej, w sobotę 10 października br., odbędzie się przejście Drogą św. Jakuba z Mościsk na Ukrainie do granicy ukraińsko-polskiej w Szeginiach. Zgłoszenia na to sobotnie pielgrzymowanie przyjmuje Oddział PTTK w Przemyślu.

2015-10-01 11:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Nowy Rok ze św. Jakubem

Niedziela legnicka 1/2021, str. I

[ TEMATY ]

św. Jakub Apostoł

Ks. Piotr Nowosielski

Św. Jakub witający pielgrzymów w Santiago

Św. Jakub witający pielgrzymów w Santiago

Pierwszy dzień Nowego Roku w liturgii Kościoła poświęcany jest Świętej Bożej Rodzicielce Maryi.

W bieżący rok wchodzimy także z wyeksponowaniem postaci świętych mężczyzn: św. Józefa Opiekuna Zbawiciela i św. Jakuba Apostoła.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Po przylocie do stolicy i ceremonii powitania papież spotkał się z z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo w jego oficjalnej rezydencji - Pałacu Narodów. Następnie w ogrodach pałacu wygłosił przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju. Mówił im, że przybył jako „pielgrzym pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję