Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa

Jubileusz 20-lecia Akcji Katolickiej u św. Elżbiety Węgierskiej

Niedziela częstochowska 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

akcja

Archiwum parafii św. Elżbiety Węgierskiej

Jedna z parafialnych pielgrzymek Zuzela 2013

Jedna z parafialnych pielgrzymek Zuzela 2013

Parafialny Oddział AK przy parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Częstochowie powstał 12 października 1995 r. Prezesem został Karol Świerczyński. Asystentem kościelnym był ówczesny proboszcz ks. Marian Mermer. Od 2004 r. prezeską jest pisząca te słowa, a od 2002 r. asystentem kościelnym jest ks. Piotr Wyrwich, proboszcz. Kilka osób od pierwszego dnia istnienia stowarzyszenia działa w nim do dziś. Mieliśmy w swoich szeregach m.in. Kazimierza Wojewodę, najstarszego mieszkańca Częstochowy, który zmarł 10 czerwca 2015 r. w wieku 107 lat. Spośród dotychczasowych członków na przestrzeni 20-lecia istnienia POAK 8 osób odeszło już do domu Ojca.

Nasza działalność w obecnym kształcie została wypracowana przez śp. Karola Świerczyńskiego, który był człowiekiem wielkiej kultury, bardzo dokładnym i konsekwentnym. Leżały mu na sercu sprawy społeczne w dzielnicy i w mieście. Na tym polu oddział miał także pewne osiągnięcia.

Róże św. Elżbiety i niesienie pomocy

Reklama

To tytuł wydawanej już od 20 lat gazetki parafialnej. Jej pierwszy numer ukazał się 12 listopada 1995 r. Redaktorką cały czas była Jadwiga Mysłek, członkini POAK. Zamieszczane były artykuły dotyczące aktualnych wydarzeń, preliminarz świąt i uroczystości, informacje dotyczące życia parafii. J. Mysłek prowadziła także, w sposób dokładny i estetyczny, liczącą już 4 tomy „Kronikę parafialną”.

POAK zajmował się głównie pomocą charytatywną. Istniała współpraca z dyrekcją leżącej na terenie parafii Szkoły Podstawowej nr 32. Działaniami charytatywnymi kierowała śp. Regina Korago, która postarała się m.in. o punkt wydawania odzieży w szkole podstawowej, prowadziła tam gimnastykę korekcyjną na sali gimnastycznej. R. Korago przez rok była skarbniczką w Diecezjalnym Instytucie AK. W parafii zostało zapoczątkowane przygotowywanie paczek żywnościowych dla rodzin na święta i dla dzieci na św. Mikołaja. Do 2014 r. ofiarowaliśmy co najmniej 500 paczek. Przez 6 lat dodatkowo dawaliśmy paczki na Dzień Dziecka z okazji festynów przy ul. Ogrodowej.

Wspomnieć należy również fakt, że Stanisław Musiał, członek POAK, w swoim czasie budował kościół parafialny, a od 17 lat z poświęceniem udziela się w oddziale.

Reklama

Przez wiele lat, do 2002 r., naszym priorytetem były kolonie dla dzieci z uboższych rodzin, czasem patologicznych. Organizowali je prezes POAK i wikariusz ks. Stanisław Konieczny, który jednocześnie był prowadzącym kolonie. Następnie wysyłaliśmy dzieci do Toporowa na dwutygodniowe kolonie organizowane przez DIAK. Współpracowaliśmy również z sąsiednią parafią, która przyjmowała nasze dzieci na tygodniowe kolonie do Zakopanego i Jastarni. Intensywne wycieczki górskie dla niektórych okazywały się zbyt męczące, łatwiejszy był pobyt nad morzem. Rodzice dopłacali częściowo do wyjazdów dzieci i dlatego mogliśmy zapewnić wakacyjny wypoczynek większej liczbie uczestników.

Za mojej prezesury na wakacje wysłano 87 osób. Było fajnie, jak mówili niektórzy. Dziś te dzieci, które wspieraliśmy, są już dorosłymi ludźmi i mają własne rodziny. Kilka razy wychowawczynią na koloniach była członkini naszego oddziału Barbara Rydel. Od dwóch lat opłacamy wyprawki szkolne dla dzieci, najczęściej z rodzin wielodzietnych.

Wdowi grosz i inicjatywy

Skąd braliśmy pieniądze? Jesienią organizowaliśmy kiermasze parafialne czy inaczej mówiąc, parafialne dni dobroczynności. Co roku też przez 10 lat zbieraliśmy pieniądze do puszek. Sponsorów nie było. To był wdowi grosz. Zaczęło się od festynu parafialnego 7 czerwca 1998 r. Przez 17 lat parafianie dostarczali rzeczy na fanty i do tzw. sklepiku za grosze. Zawsze największym powodzeniem cieszyły się pyszne ciasta pieczone przez parafianki. Ofiarność naszych parafian świadczy o ich zaufaniu do AK.

Specjalnym charyzmatem cieszył się Marek Klecha, który zorganizował dla parafii kilkanaście pielgrzymek. Każda z nich była fachowo przygotowana i poprowadzona. M. Klecha opowiadał nam dużo o mijanych okolicach, z zaznaczeniem momentów patriotycznych, a swoją wiedzą zawsze dzielił się z pasją. Bardzo udana była wycieczka do Pragi w 2008 r. Cenimy sobie wyjazd do Sokółki, miejsca cudu eucharystycznego. Ostatnia pielgrzymka w 2014 r. przebiegła szlakiem św. Adama Chmielowskiego. Dziełem Marka Klechy jest także strona internetowa parafii, na bieżąco aktualizowana.

Do działalności kulturalno-artystycznej parafialnego Oddziału należały konkursy plastyczne dla dzieci ze szkoły podstawowej, zawsze z nagrodami. Najlepsze prace były umieszczane na tablicy w kościele. W 1998 r. konkurs nosił tytuł: „Moja parafia w XXI wieku”. Były konkursy o św. Janie Pawle II, św. Stanisławie Kostce, o Różańcu, Eucharystii, jak i na najładniejszą szopkę oraz inne.

Formacja i wzór

O formację religijno-duchową POAK dbali księża asystenci na spotkaniach miesięcznych. Dyskusje na poruszane tematy niejednokrotnie się przedłużały. W 2014 r. Ksiądz Asystent wyświetlił nam film pt.: „Eugenika w imię postępu”, którego obejrzenie polecamy. Oddział zapoczątkował w pierwsze czwartki miesiąca Godzinę Świętą przed Najświętszym Sakramentem. W 1998 r. powstała biblioteka parafialna. Ciekawostką niech będzie to, że w 1998 r. wzięliśmy udział w konkursie ogólnopolskim i uzyskaliśmy 6. miejsce na najlepszy OAK.

Dziękując Panu Bogu za błogosławieństwo, jakiego doświadczamy od 20 lat, zachęcamy do wspólnego świętowania: 4 października o godz. 18 w naszym kościele parafialnym odbędzie się koncert grupy wokalnej „Servi Domini Cantores” – Śpiewający Słudzy Pańscy. 14 listopada natomiast będzie miała miejsce uroczystość odpustowa ku czci św. Elżbiety Węgierskiej. Bp Antoni Długosz w tym dniu o godz. 18 odprawi Sumę odpustową i udzieli młodzieży sakramentu bierzmowania.

2015-10-01 11:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowice: 20-lecie reaktywacji Akcji Katolickiej archidiecezji krakowskiej

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Wadowice

Julia A. Lewandowska

Od uroczystej Mszy św. i przyjęcia relikwii św. Jana Pawła II rozpoczęły się w Wadowicach w bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny uroczystości 20-lecia reaktywacji Akcji Katolickiej archidiecezji krakowskiej.

- W tym pięknym czasie jubileuszu Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej powinny nam towarzyszyć trzy priorytety: Rodzina, Ojczyzna, kKościół. Musimy postawić na zgodę, na cenienie swoich własnych opinii. Nie dopuszczajmy do niepotrzebnych kłótni czy zwad. Ojczyzna nas potrzebuje - mówił ks. prałat Józef Jakubiec, który stał na czele reaktywacji Akcji Katolickiej w Archidiecezji Krakowskiej 20 lat temu. On też przewodniczył uroczystej Eucharystii, koncelebrowanej przez kilku kapłanów związanych z AK.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję