Reklama

Głos z Torunia

Rolnicze święto

Niedziela toruńska 38/2015, str. 1, 4

[ TEMATY ]

dożynki

Aleksandra Wojdyło

Starostowie dożynek Sylwia i Krzysztof Kin przekazują chleb

Starostowie dożynek Sylwia i Krzysztof Kin przekazują chleb

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dożynki to święto, którego symbolem są pięknie wyplatane wieńce. Do świątyń oprócz chleba przynoszone są kłosy zbóż, dary pól, sadów, ogrodów. Wraz z wieńcem dożynkowym rolnicy przynoszą swoją wiarę, tradycję, ale również troski dnia codziennego, prośby o błogosławieństwo w dalszych pracach. Dziękują Bogu za opiekę nad nimi, polami, za wszelkie plony oraz szczęśliwe zakończenie żniw. Bochen chleba składany uroczyście w świątyni rodzi się z rolniczego trudu, jest darem Bożej Opatrzności i podstawowym produktem dla naszego życia. Dlatego dziękczynienie Bogu za plony staje się świętem nie tylko rolników, lecz także wszystkich korzystających z ich pracy. Chleb dożynkowy przypomina również chleb Boży, dlatego nie może nigdy zabraknąć dziękczynienia Bogu za Jego błogosławieństwo w pracy na roli.

Diecezjalno-wojewódzkie dożynki odbyły się 6 września w Kowalewie Pomorskim. Organizatorami byli: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, starosta golubsko-dobrzyński Andrzej Okruciński, burmistrz Kowalewa Pomorskiego Andrzej Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Kowalewie Pomorskim ks. kan. Ryszard Kobierowski, diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew Gański. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Suski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po powitaniach poseł Jan Krzysztof Ardanowski odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym dziękował rolnikom za pracę na roli i zapewnił o dobrej woli unormowania polityki rolnej i wspólnych działań.

Starostami dożynek byli Sylwia i Krzysztof Kin z gminy Kowalewo Pomorskie, którzy na ręce Księdza Biskupa przekazali chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów, owoc ziemi i pracy rolnika. Po odmówieniu błogosławieństwa Biskup Andrzej przekazał bochen przedstawicielom władz samorządowych, którzy zapewnili o dobrym gospodarowaniu i sprawiedliwym dzieleniu chleba dla dobra wszystkich mieszkańców.

W homilii bp Andrzej Suski mówił, że człowiek oprócz chleba codziennego potrzebuje pokoju, miłości, prawdy i sprawiedliwości, ukazywanych przez Jezusa Chrystusa. W chlebie zawierają się pokora i prostota, skromność, ludzka praca, trud, często cierpienie. Jezus Chrystus, Chleb Żywy, jest gwarantem uzyskania prawdziwego pokoju, ponieważ przy Jego stole nie ma podziałów, upokorzeń, odrzucenia.

Ksiądz Biskup zaznaczył, że rolnicy są stabilnością państwa, ponieważ w ziemi oprócz ich potu jest także krew broniących ziemi. Podziękował więc rolnikom za to, że żywią naród, ubogacają kulturę, a także za obronę ojczyzny. Biskup Andrzej umacniał na duchu rolników, którzy w naszym województwie stracili wiele plonów z powodu suszy, i dodał, że za wszystko trzeba Boga błogosławić, za wszelkie owoce ziemi i pracy rąk ludzkich. – Życzmy sobie optymizmu i nadziei, ufnego spojrzenia w przyszłość. Życzymy tego szczególnie wam, drodzy rolnicy! – zakończył Biskup Andrzej.

Reklama

Przedstawiciele dekanatów przynieśli do ołtarza dary dożynkowe, wśród których były m.in.: świeca, kwiaty, owoce, produkty ekologiczne, warzywa, miód, wypieki, przetwory owocowo-warzywne, wyroby regionalne, chleb, obrazy.

Na zakończenie Eucharystii ks. kan. Zbigniew Gański podziękował Księdzu Biskupowi za opiekę nad duszpasterstwem rolników, a także wszystkim współorganizatorom diecezjalno-wojewódzkich dożynek, rolnikom i kapłanom. Zapewnił o pamięci w modlitwie podczas spotkań duszpasterstwa rolników i Bractwa św. Izydora. – Czas modlitewnych spotkań rolników i mieszkańców wsi jest dobrą sposobnością, aby zagłębić się w istotę powołania rolnika i jego zadań we współczesnym świecie – dodał. Zwieńczeniem uroczystości było poświęcenie wieńców żniwnych, którego dokonał Biskup Andrzej. Po Mszy św. uczestnicy dożynek dzielili się chlebem.

Liturgię uświetniły chóry z parafii pw. św. Mikołaja w Kowalewie i pw. Miłosierdzia Bożego w Toruniu oraz parafialno-gminna orkiestra dęta z Tłuchowa. Odbył się również konkurs wieńców dożynkowych. Wojewoda Ewa Mes wręczyła odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chleb wartością bezcenną

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 35/2017, str. 1

[ TEMATY ]

dożynki

Karolina Krasowska

Zespół Pieśni i Tańca „Kresy”

Zespół Pieśni i Tańca „Kresy”

15 sierpnia obchodziliśmy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka odbyły się diecezjalne uroczystości dożynkowe

Dożynki w Rokitnie stanowiły okazję do dziękczynienia za pracę rolników, pszczelarzy i sadowników oraz jej owoce. Rozpoczęły się Mszą św. w rokitniańskiej bazylice, podczas której wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. W programie uroczystości odbyły się także nabożeństwo różańcowe i katecheza maryjna, którą prowadził o. Michał Legan z Jasnej Góry. O. Michał swoje rozważania odniósł do Ewangelii z Kany Galilejskiej. – Bóg miał szansę na cud, pierwszy cud w swoim życiu, bo spotkał ludzi czystych w sercu, ubogich i posłusznych. To jest Ewangelia, która jest dobrą nowiną dla tych, którzy przeżywają braki, którym się życie nie udaje, którzy na weselu swojego życia przeżyli jakiś płacz, jakąś biedę, bo ta Ewangelia mówi o tym, że Jezus i Maryja się nie wycofują, kiedy zobaczą ludzką biedę, a właśnie wtedy zaczynają najintensywniej działać – mówił o. Legan. Wszystkich pielgrzymów na rokitniańskim wzgórzu powitał bp Tadeusz Lityński. – Uświadamiamy sobie w tym dniu jak w żadnym innym, podczas dożynek, że chleb jest wartością bezcenną, ale wartością, która również domaga się dzielenia. Dlatego dzisiaj wpatrzeni w to święto maryjne, w postawę Maryi, nie tylko modlitwy, ale również i pracy, służby, chcemy podziękować Bogu za dobroć serca, która sprawia, że chleb jest dzielony, a to wszystko za sprawą i dzięki naszym rolnikom – mówił Pasterz diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy/ Prezydent Nawrocki: musimy być przygotowani do wojny

2025-09-16 07:01

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

KPRM

Prezydent RP Karol Nawrocki w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Bild” powiedział, że niedawny atak dronów na Polskę inspirowany był przez Rosję. Opowiedział się za rezygnacją przez wszystkie kraje NATO z importu rosyjskiej ropy. Zdaniem polskiego prezydenta kwestia niemieckich reparacji wojennych dla Polski nie jest prawnie zamknięta.

„Nie mamy żadnych wątpliwości, że był to atak sterowany bezpośrednio z Moskwy. Ten rodzaj ataku pokazał, do czego zdolny jest Władimir Putin” – powiedział Karol Nawrocki, odnosząc się do niedawnego wtargnięcia dronów w polską przestrzeń powietrzną. Redakcja „Bilda” opublikowała omówienie wideo-wywiadu z polskim prezydentem w poniedziałek wieczorem na stronie internetowej gazety. We wtorek prezydent Polski składa wizytę w Berlinie, gdzie spotka się z prezydentem Frankiem Walterem Steinmeierem oraz kanclerzem Friedrichem Merzem.
CZYTAJ DALEJ

Rodzinny bieg św. Maksymiliana w Sanoku

2025-09-16 09:51

Stanisław Gęsiorski

Laureaci biegu rodzinnego

Laureaci biegu rodzinnego

Sanok. Po raz kolejny odbył się Rodzinny Bieg św. Maksymiliana. W wydarzeniu wzięło udział ponad 350 uczestników.

Biegowe wydarzenie jest okazją, aby podjąć się aktywności fizycznej na jednym z czterech dystansów: 2, 5, 10 lub 21 km, ale tez okazją do spotkania w gronie rodzinnym. W tym roku imprezie towarzyszył piknik historyczny, przygotowany z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję