Reklama

Niedziela Przemyska

Jarosław

Wojsko Polskie – to brzmi dumnie

Niedziela przemyska 35/2015, str. 7

[ TEMATY ]

wojsko

Małgorzata Młynarska

Defilada pododdziałów 14 das i 21 daplot

Defilada pododdziałów 14 das i 21 daplot

95 lat temu na przedpolach Warszawy Armia Polska pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego odniosła wielkie zwycięstwo nad Armią Czerwoną broniąc niedawno odzyskaną niepodległość. Bitwa Warszawska bardzo szybko otrzymała miano „Cudu nad Wisłą” – jako przejawu zrządzenia Bożej Opatrzności w uchronieniu Polski i Europy przed bolszewickim podbojem. Dlatego 15 sierpnia obchodziliśmy zarówno święto liturgiczne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jak i dzień Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień, który nawiązuje do tradycji Święta Żołnierza ustanowionego w 1923 r. przez ówczesnego Ministra Spraw Wojskowych, generała broni Stanisława Szeptyckiego.

Z tej okazji, wzorem lat ubiegłych na rynku w Jarosławiu odbyły się główne uroczystości poprzedzone Mszą św. w kolegiacie, odprawioną w intencji żołnierzy jarosławskiego Garnizonu. Przed ratuszem została wciągnięta na maszt flaga narodowa, zabrzmiał hymn państwowy, odczytano apel pamięci oręża polskiego i oddano salwę honorową. W dniu Sił Zbrojnych RP burmistrz Waldemar Paluch złożył dowódcy ppłk. Dariuszowi Słocie, wszystkim żołnierzom oraz pracownikom wojska serdeczne podziękowania i życzenia.

Reklama

– Życzę, by dewiza Wojska Polskiego „Bóg, Honor, Ojczyzna” towarzyszyła w żołnierskiej służbie i podejmowaniu kolejnych zawodowych wyzwań. Jestem przekonany, że pamięć historyczna, podtrzymywanie tradycji oraz tworzenie przyjaznego klimatu dla wojska, pozwolą Garnizonowi Jarosław stale zajmować w życiu miasta ważne miejsce, wzbudzając zaufanie i poczucie bezpieczeństwa jego mieszkańców – mówił burmistrz Waldemar Paluch.

15 sierpnia na jarosławskim rynku zostały wręczone również akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, odznaki, wyróżnienia i medale. Uroczystość zakończyła pieśń reprezentacyjna WP „Pierwsza Brygada” oraz defilada pododdziałów 14 das i 21 daplot. Dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych, cieszył się sprzęt wojskowy m.in.: zestaw przeciwlotniczy Hibneryt czy wóz dowodzenia ZWD99baT HONKER.

Organizatorzy obchodów byli Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Dowódca 14. dywizjonu artylerii samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza.

2015-08-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

I Pielgrzymka Związku Oficerów Rezerwy RP na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

wojsko

BPJG /jasnagora.com

I Ogólnopolska Pielgrzymka Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się w dniu 11 października w sanktuarium jasnogórskim. Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją patriotyczną skupiającą w swoich szeregach oficerów, podoficerów, kombatantów i osoby cywilne.

Do ZOR RP należą oficerowie rezerwy i w stanie spoczynku, a także żołnierze służby czynnej Wojska Polskiego, funkcjonariusze innych służb mundurowych oraz osoby cywilne, które ze względu na swoje zainteresowania historią Polski i dziejami Wojska Polskiego oraz zaangażowanie patriotyczne i społeczne są predestynowane do działalności w ZOR RP.

CZYTAJ DALEJ

Jesteś znużony Pismem Świętym? Poznaj sprawdzoną metodę czytania!

2022-01-17 13:10

[ TEMATY ]

duchowość

Pismo Święte

lectio divina

Adobe Stock

Lectio divina oznacza dosłownie „Boże czytanie”. Przy czym słowo lectio znaczy wydobywanie treści z tego, co jest zapisane. Zatem lectio divina to sztuka odczytywania Bożego słowa z tekstu Pisma Świętego, czyli Słowa Bożego. Co znaczy: czytać słowo Boże? Poznaj świetną metodę wzrastania w relacji z Bogiem poprzez Jego Słowo!

Słowo

CZYTAJ DALEJ

Na wzór założyciela

2022-01-17 23:53

ks. Łukasz Romańczuk

Rycerze Kolumba wnieśli relikwie swojego założciela

Rycerze Kolumba wnieśli relikwie swojego założciela

- Rycerze Kolumba od kilku lat w naszej parafii gromadzą się, aby słuchać Pana Jezusa, usłyszeć Jego oczekiwania dla Kościoła, a poprzez modlitwę i Eucharystię pragną jak najlepiej służyć Bogu i Kościołowi - mówił ks. Kazimierz Sroka, proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu podczas Mszy św. rozpoczynającej peregrynację relikwii bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba.

Eucharystia, której przewodniczył ks. dr Adam Łuźniak była początkiem peregrynacji na terenie archidiecezji wrocławskiej. Po uroczystym wprowadzeniu relikwii odczytany został list abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, który pełni funkcję Kapelana Stanowego Rycerzy Kolumba w Polsce. - Ks. McGivney postawił na wytężoną pracę z mężczyznami – chciał przez nich dotrzeć do rodzin. Chciał budować taki model duszpasterstwa, w którym świeccy biorą współodpowiedzialność za Kościół, ewangelizację oraz dzieła miłosierdzia. Dzięki takiemu modelowi wyprzedził on swoją epokę i zalecenia Soboru Watykańskiego II. Był to również jego sposób na odnowienie życia parafii - czytamy w liście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję