Reklama

Niedziela w Warszawie

Jak zwykle Bosco

W czterech miejscach niedaleko Warszawy odbędą się pod koniec sierpnia wakacyjne, plenerowe i rekolekcyjne spotkania młodzieży. Łączy je także to, że są... bardzo różne

Niedziela warszawska 33/2015, str. 1, 6

[ TEMATY ]

rekolekcje

młodzi

Organizatorzy spotkań

Spotkanie Campo Bosco w Czerwińsku odbędzie się pod hasłem „SOS – Save Our Soul”

Spotkanie Campo Bosco w Czerwińsku odbędzie
się pod hasłem „SOS – Save Our Soul”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mazowieccy franciszkanie – do Niepokalanowa, kapucyni – do Serpelic, pallotyni – do Ołtarzewa, a salezjanie – do Czerwińska – ściągną po kilkuset młodych ludzi. Ma to być to podsumowanie, kropka nad „i” wakacyjnych przeżyć, głównie duchowych.

Pewnie dlatego hasło tegorocznego Pallotyńskiego Spotkania Młodych (PSM) w Ołtarzewie koło Ożarowa (24-28 sierpnia) brzmi: „Miłość! Ale jak?!”. „Temat zawsze aktualny. Różne mody i trendy były i zniknęły. Natomiast wątek miłości człowieka do człowieka ciągle się przewija” – napisali organizatorzy PSM na stronie internetowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Coraz częściej miłość jest sprowadzana do czysto egoistycznego przeżywania własnych potrzeb, kojarzy się z luzem, doświadczeniem przyjemności, niekoniecznie z czystością serca, ofiarą dla Pana Boga i drugiego człowieka – mówi ks. Wojciech Swiderski SAC, organizator „Ołtarzewa”. – Pod tajemniczym hasłem ukryliśmy podhasło, czyli błogosławieni czystego serca, w tym kontekście będziemy szukać odpowiedzi, jak kochać, jak prawdziwie kochać? Jak zachować czystość serca, ciała i umysłu?

Spotkanie Campo Bosco w Czerwińsku n. Wisłą (27-30 sierpnia) odbędzie się pod hasłem „SOS – Save Our Soul”. – Chcemy w trakcie spotkań zwrócić uwagę na zagrożenia, na jakie młodzież jest dziś narażona, na myślenie o tym, co jest w życiu naprawdę ważne – mówi ks. Piotr Wyszyński SDB, organizator spotkania. Myślenie jest ważne na wszystkich sierpniowych spotkaniach.

Tematem, niełatwym dla młodzieży na koniec wakacji, będzie w czasie Max Festiwalu w Niepokalanowie (22-26 sierpnia) sakrament kapłaństwa, a hasło zostało czerpnięte z tytułu książki ks. Piotra Pawlukiewicza: „Księża na księżyc. I co dalej?”. – Kilka lat temu obraliśmy taki klucz – kolejne omawiane sakramentów i tego się trzymamy – tłumaczy o. Sylwester Gąglewski OFM. – Nie proponujemy jednak tylko konferencji i modlitwy, jest dużo czasu na odpoczynek i zabawę. Wiemy, że nie można przesadzać ani z powagą, ani z zabawą.

Reklama

Cztery wakacyjne, plenerowe i rekolekcyjne spotkania młodzieży, które odbędą się pod koniec sierpnia niedaleko Warszawy, łączy m.in. to, że są… bardzo różne.

Połączenie modlitwy, konferencji, warsztatów lub zajęć w podgrupach i zabawa – taki jest mniej więcej stały klucz spotkań w Niepokalanowie, Czerwińsku, Ołtarzewie i Serpelicach.

Zagadkowym hasłem, jak prawie co roku, zaskoczyli organizatorzy spotkania Golgota Młodych w Serpelicach nad Bugiem (21-25 sierpnia). W tym roku brzmi: „Godni życia”. – Jest odpowiedzią na doświadczenie młodych ludzi, których spotykamy w pracy duszpasterskiej – mówi br. Szymon Janowski OFMCap., organizator Golgoty.

Godni, jak najbardziej

Młodzi ludzie – jak tłumaczy br. Janowski – często czują się niegodni, niezdolni do relacji z Bogiem i Bożej miłości. – Lękają się wejścia w głębsze relacje z innymi, czują się niegodni Boga, drugiego człowieka, a nawet siebie samych – mówi. Przyczyny mogą być różne: grzech, uzależnienie, trudne doświadczenia.

– Jeśli człowiek skupia się na zranieniach, słabościach, fałszywym obrazie Boga, nie czuje się godny Jego miłości – mówi br. Janowski. – Chcemy odwrócić perspektywę. Komuś, kto czuje się niegodnie, chcemy pokazać, że Bóg widzi w nim godność, swoje dziecko.

Średnia wieku uczestników Golgoty to 20-21 lat, mniej więcej podobna do tej z innych sierpniowych spotkań. Dolną granicę wieku stanowi na ogół pierwsza klasa liceum.

W Ołtarzewie i Czerwińsku warsztaty dla uczestników są prowadzone przez specjalistów. Na spotkaniu w Ołtarzewie wybór warsztatów jest największy, m.in. komunikacji interpersonalnej, muzyczne, tańca religijnego i medialne. W tym roku zostaną one uzupełnione treningiem pamięci i kreatywności. W części warsztatowej weźmie udział ponad 100 osób, a w „Wielkim Finale” (27-28 sierpnia) – kilkaset.

Reklama

Księża na księżyc. I...?

Sakramentem kapłaństwa na Max Festiwalu będą się zajmować na różne sposoby – zastrzega o. Gąglewski. Z kazań młodzi ludzie dowiedzą się, czym kapłaństwo jest. Wysłuchają też świadectw: kapłana i rodziny, która opowie o roli kapłana w jej życiu. Ks. Piotr Pawlukiewicz opowie, jak wygląda kapłaństwo od strony kapłana, red. Jan Pospieszalski pokaże z jakim obrazem kapłana można się spotkać w mediach, a Andrzej Wronka ze stowarzyszenia „Effatha” o zagrożeniach duchowych dotykających kapłanów.

Kapłana od strony mistycznej, w kontekście walki duchowej ze złym duchem, pokaże pantomima. – Zwieńczeniem będzie modlitwa za kapłanów, którzy tej modlitwy najbardziej potrzebują – zaznacza o. Gąglewski.

Tegoroczne spotkania w mniejszym lub większym stopniu będą nawiązywać do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. – Zaprosimy młodych do pomocy – mówi ks. Wojciech Świderski. – Z powodu Dni przyszłoroczne PSM w Ołtarzewie będą przyspieszone, odbędą się o miesiąc wcześniej.

Zanim wystąpi Tau

Nie zabraknie też czasu na zabawę i koncerty. Najwięcej w Czerwińsku, bo organizatorzy Campo Bosco, uważają, że rekolekcje i warsztaty są najważniejsze, ale dobra zabawa też się liczy. Wystąpią: „Strona B”, T.ETNO (Tomek Drozdek), Bęsiu, Tau, „Bethel” i „Soudarion”.

W Serpelicach raper Tau, czyli Piotr Kowalczyk, zanim wystąpi – w składzie „Wspólnego Mianownika” z Bęsiem i DJ Yonasem – opowie o nawróceniu i poszukiwaniach duchowych, odkrywania swojej godności. Wystąpi też kapucyński zespół „Broders”.

W Ołtarzewie odbędzie się koncert i zostaną wygłoszone świadectwa duetu „Wyrwani z Niewoli” i kapeli „Chusti” (dawniej „Stróże Poranka”). W Niepokalanowie wystąpi Piotr Pastor – wodzirej i DJ, Bartłomiej Madej – iluzjonista i schola Max Festiwalu.

Informacje na temat spotkań w Niepokalanowie, Ołtarzewie, Serpelicach i Czerwińsku na stronach: www.campo.bosko.pl, www.golgotamlodych.pl, www.psm.pallotyni.pl, www.maxfestiwal.pl.

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostrożnie ze schematami

Niedziela Ogólnopolska 44/2011, str. 24-25

[ TEMATY ]

rodzina

młodzi

ludzie

Bożena Sztajner/Niedziela

Młodość jest związana z nadzieją. W młodości czuć posmak czegoś nowego. To nowe ożywia stary świat. Stary odchodzi, a powolnym krokiem nadchodzi nowe pokolenie.
Jakie ono jest?
Jedni mówią źle o młodzieży, inni jej bronią. Jak jest naprawdę?
Człowiek jest tajemnicą. Trudno go opisać, zdefiniować i ocenić. Można tylko mówić o pewnych zjawiskach, postawach, zachowaniach, ale to tylko zewnętrzne spojrzenie na człowieka.
Jednak próbujemy zdjąć okulary i zobaczyć, co dzieje się z młodym pokoleniem Polaków na początku XXI wieku.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję