Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 33/2015, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Egipt

Nowy Kanał Sueski otwarty

Władze Egiptu hucznie świętowały oddanie do użytku kanału równoległego do Kanału Sueskiego. Prezydent Abd al-Fattah as-Sisi, który nakazał zbudowanie nowego szlaku, uważa, że jest to dar Egiptu dla świata. Połączenie między Morzem Czerwonym a Morzem Śródziemnym ma 72 km długości i umożliwia kursowanie statków w obu kierunkach. Ma przepuszczać 97 jednostek dziennie, a czas podróży wyniesie 11 godzin. Budowa kanału kosztowała 8,5 mld dol. Władze w Kairze liczą, że na początku będą na nim zarabiać 5 mld dol. rocznie, a do 2023 r. – już 13 mld dol. Zdaniem wielu komentatorów, liczby te są jednak przeszacowane.

Dawny Kanał Sueski powstawał w latach 1856-69 w celu skrócenia czasu podróży z Azji do Europy. Obecnie przechodzi przez niego 7 proc. światowego handlu morskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(CNN)

Chiny

Aresztowania za obronę krzyża

Reklama

Siedmioro chrześcijan z chińskiej prowincji Zhejiang trafiło do aresztu. Według władz, protestancki pastor Bao Guohua oraz 6 innych osób zakłóciło porządek publiczny i popełniło nadużycia finansowe. Prawnik zatrzymanych podkreśla jednak, że zostali oni ukarani za obronę krzyża. Od końca 2013 r. komunistyczne władze zdejmują symbole umieszczone na dachach katolickich i protestanckich świątyń. W mieście w Wenzhou (prowincja Zhejiang), nazywanym Jerozolimą Wschodu, gdzie mieszka 300 tys. katolików i 1 mln protestantów, zniszczono już 1,2-1,5 tys. krzyży. Kilka miesięcy temu do Internetu trafiło nagranie ukazujące, jak funkcjonariusze szturmują świątynię, w której schronili się broniący jej wierni. Przeciw działaniom władz protestowało na ulicach Wenzhou 20 duchownych, w tym emerytowany biskup Vincent Zhu Weifang. Z kolei w pobliskim Huzhou chrześcijanie protestowali, stojąc na dachu świątyni.

– To, co robi władza, przypomina czasy rewolucji kulturalnej – powiedział brytyjskiemu dziennikowi „The Guardian” jeden z miejscowych wyznawców Chrystusa. Chrześcijanie uważają, że wojna z krzyżami jest prowadzona na rozkaz prezydenta Xi Jinpinga.

(reuters.com, theguardian.com)

Katastrofa

Rodziny ofiar MH370 nie ufają śledczym

Bliscy ofiar prawdopodobnej katastrofy malezyjskiego boeinga 777 tracą zaufanie do instytucji prowadzących śledztwo w tej sprawie. Po odnalezieniu na plaży na wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim fragmentu klapolotki, czyli ruchomej części skrzydła, rodzinom ofiar zaczęto przekazywać sprzeczne informacje. Premier Malezji Najib Razak powiedział, że jest potwierdzone, iż klapolotka jest fragmentem zaginionego boeinga. Eksperci badający znalezisko poinformowali jednak, że nie ma stuprocentowej pewności w tej sprawie.

Samolot linii Malaysia Airlines wykonujący 8 marca 2014 r. lot nr MH370 z Kuala Lumpur do Pekinu znikł z radarów nad Oceanem Indyjskim. Do dziś nie wiadomo, co się z nim stało.

(BBC)

USA

Miliarder nieoczekiwanym liderem w wyścigu prezydenckim

Biznesmen Donald Trump został uznany za zwycięzcę telewizyjnej debaty, w której wzięli udział politycy walczący o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich. Trump to właściciel licznych hoteli i kasyn. Jego majątek jest szacowany na blisko 4 mld dol. Biznesmen słynie z ostrych wypowiedzi, m.in. pod adresem imigrantów. Gdy skrytykowano go za to podczas debaty, odparł, że „nie ma czasu na poprawność polityczną”.

Reklama

O nominację Republikanów walczy 17 kandydatów. Oprócz Trumpa wysokie poparcie mają też były gubernator Florydy Jeb Bush oraz gubernator Wisconsin Scott Walker.

(CNN)

Cyberbezpieczeństwo

Rosjanie przeczytali maile pracowników Pentagonu

Rosyjscy hakerzy włamali się na konta pocztowe 4 tys. osób zatrudnionych w siedzibie dowództwa sił zbrojnych USA. Pentagon potwierdził, że doszło do „wyrafinowanego ataku”, ale zapewnił też, iż łupem włamywaczy nie padły żadne dokumenty zastrzeżone.

– Amerykanie zapewne nie skłamali, bo zasady bezpieczeństwa zakazują przesyłania tajnych danych drogą mailową – mówi „Niedzieli” dr Łukasz Kister, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa. – Informacje z listów elektronicznych mogą być jednak w praktyce jeszcze bardziej cenne niż te, które pochodzą z dokumentów schowanych w sejfach. Każdy taki atak powinien zapalać czerwoną lampkę, także u zwykłych obywateli, aby zwrócili uwagę, jak ważna jest ochrona prywatności w Internecie – dodaje.

Po odkryciu kradzieży konta zostały zamknięte na ponad tydzień. Pentagon nie przesądza oficjalnie, czy atak był dziełem służb specjalnych Rosji, czy też indywidualnie działających hakerów.

(Lastampa.it)

2015-08-12 08:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Koch przed 20. rocznicą wyboru kard. Ratzingera na Stolicę Piotrową

2025-04-14 12:33

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

kard. Kurt Koch

20. rocznica

kard. Joseph Rarzinger

Grzegorz Gałązka

Wobec obojętności na Boga, która panuje w dzisiejszym świecie, a niekiedy również w Kościele, nie ma pilniejszej misji niż głoszenie Boga i to nie jakiegokolwiek Boga, lecz tego, który objawił się w Jezusie Chrystusie - uważa kard. Kurt Koch. Podkreśla on, że największym problemem współczesnego Kościoła jest nieumiejętność przekazywania wiary przyszłym pokoleniom, a wynika to z kryzysu wiary. Ponieważ przekazywać można tylko to, do czego jest się przekonanym.

Prefekt Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan mówi o tym wywiadzie dla miesięcznika Il Timone w związku z przypadającą w Wielką Sobotę 20. rocznicą wyboru kard. Josepha Ratzingera na Stolicę Piotrową. 3 maja w Sanremo szwajcarski kardynał i teolog weźmie udział w międzynarodowym kongresie teologicznym na temat postaci i myśli Benedykta XVI. Będzie mówił o eklezjologii Josepha Ratzingera w świetle konstytucji soborowej Lumen gentium.
CZYTAJ DALEJ

Debata: Kandydaci na prezydenta w większości zgodni, że są dwie płcie

2025-04-15 07:14

[ TEMATY ]

debata

TV Republika

Kandydaci na prezydenta, biorący udział w poniedziałkowej debacie w Telewizji Republika w większości byli zgodni, że są dwie płcie - żeńska i męska. Była posłanka SLD Joanna Senyszyn mówiła jednak, że "oczywiście jest więcej płci niż dwie, a wiedzieli o tym już starożytni".

Dziesięciu kandydatów odpowiadało na pytanie wybrane w głosowaniu widzów stacji - ile jest płci?
CZYTAJ DALEJ

Katyń to nie tylko historia, ale i przestroga

2025-04-14 22:06

Marzena Cyfert

Uroczystości przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku im. J. Słowackiego we Wrocławiu

Uroczystości przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku im. J. Słowackiego we Wrocławiu

Druga część dolnośląskich i wrocławskich obchodów 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyła się przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku im. J. Słowackiego.

W programie znalazły się: przemówienia, modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie wieńców oraz zniczy. Obecni byli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, przedstawiciele wojska, Policji, Straży Pożarnej, służb mundurowych, duchowieństwa, instytucji nauki i kultury, środowisk kresowych, sybirackich i kombatanckich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję