Reklama

Niedziela Legnicka

Bawełniany jubileusz

Niedziela legnicka 31/2015, str. 3

[ TEMATY ]

trzeźwość

Bożena Sztajner/Niedziela

W ogólnej nomenklaturze 1. rocznica nosi nazwę bawełnianego jubileuszu. Być może rok to niewiele, ale z doświadczenia ruchu trzeźwościowego wynika, że to właśnie pierwszy rok podejmowania i realizacji postanowień abstynenckich jest najważniejszy. Lipcowe spotkanie regionalnej grupy Duszpasterstwa Apostolstwa Trzeźwości i Pomocy Rodzinie Diecezji Legnickiej, które odbyło się zgodnie z 4-letnią tradycją w pierwszy poniedziałek miesiąca 6 lipca, było okazją do świętowania 1.rocznicy trzeźwości jednego z uczestników spotkań – Tomasza.

Msza św. trzeźwościowa wpisała się w kalendarium parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Lubaniu-Księginkach i stała się nie tylko dodatkowym liturgicznym spotkaniem wspólnoty. Od samego początku nabrała bowiem wyjątkowego kameralnego charakteru, w którym czuć było ducha wspólnoty i zaangażowanie wszystkich uczestników. Wyrażało się to w oprawie muzycznej i Liturgii Słowa, w spontanicznej modlitwie wiernych, pełnej asystencji służby ołtarza, a także w gestach jedności (podczas modlitwy „Ojcze nasz” oraz kończącej Liturgię „Modlitwy o pogodę ducha”).

Wyjątkowy charakter modlitwy oraz jej ukierunkowanie na problem różnych uzależnień w polskim społeczeństwie spowodował, że już od ponad roku w Liturgii bierze czynny udział liczna grupa sympatyków ruchu, w większości działająca w parafialnym chórze „Maksymilianki”.

Reklama

Liturgia miała charakter wyjątkowo uroczysty. Na początku głównego bohatera powitały gromkie owacje i śpiew na wejście poprowadzony przez scholę. Przewodniczący Liturgii ks. Janusz Barski nawiązał także do jubileuszu w homilii, w której – wychodząc z tekstu Ewangelii – zachęcał do miłości własnej w duchu nauczania Chrystusa, która nie staje się egoizmem, ale fundamentem otwarcia na innych. Tę postawę potwierdził zaproszony do współprowadzenia homilii Tomasz, który przedstawił swoje świadectwo. – Oparcie na Bogu oraz miłości własnej stały się powodem podjęcia postanowień trzeźwościowych – powiedział.

Druga część spotkania odbyła się w parafialnej altanie, gdzie przy wtórze animowanych przez „Maksymilianki” śpiewów odbyło się jubileuszowe grillowanie, połączone z konkretyzacją planów kolejnego wyjazdu pielgrzymkowego i omówieniem rozpoczynającego się w tym tygodniu kolejnego już Festiwalu Piosenki Abstynenckiej.

Szerszy opis uroczystości oraz serwis foto można znaleźć na stronie parafialnej: www.swmaksymilian.luban.pl

2015-07-30 12:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Milion Polaków uzależnionych od alkoholu

[ TEMATY ]

trzeźwość

CC0 Public Domain / FAQ

Sierpień, dzięki staraniom Kościoła katolickiego, stał się uświęconym miesiącem trzeźwości. W tym roku jest wiele powodów, aby w szczególny sposób potraktować tą tradycję. Przeżywamy 1050. rocznicę chrztu Polski oraz 25. rocznicę IV pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny. Mieliśmy Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, a całość spaja Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości

2023-01-30 12:22

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś odprawił dziś Eucharystię z okazji trzydziestej rocznicy erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Diecezji Łódzkiej. W kwietniu 1990 roku, kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111. Obiekt został kupiony przez biskupa Tymienieckiego w 1926 roku, a następnie zagarnięty, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek, który stał się siedzibą Caritas, odzyskano w 1991 roku. Po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W homilii metropolita łódzki odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości. - Bywa, że jesteśmy tak zanurzeni w przeszłości, że chcielibyśmy w niej mieszkać. Takie podejście wyrywa nas z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Na progu niezwykłej tajemnicy. Koncert chórów w Zebrzydowicach

2023-01-30 19:40

[ TEMATY ]

koncert

chór Echo

Przemysław Lose

Oba chóry na wspólnym występie.

Oba chóry na wspólnym występie.

Świątynia w Zebrzydowicach wybrzmiała ponoworocznym śpiewem kolęd.

Chór Mieszano Echo z Zebrzydowic pod dyrekcją Jadwigi Sikory z towarzyszeniem Mykoli Blikhar oraz Chór Żeński Melodia z Nawsia w Czechach pod dyrekcją Aleksandry Zeman wystąpili na styczniowym koncercie w kościele Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach. Na organach zagrał Arkadiusz Popławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję