Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Aktywne wakacje w Bystrej

Dowozy na „dziewiątki”. Regularne wyprawy rekolekcyjne. Turnusy rodzinne. Wyprawy szlakami papieskimi na polanę Lanckorony. Recitale organowe i imprezy kulturalne. Choć jest to jedna z mniejszych parafii wiejskich w diecezji, to przez cały rok stale coś się u nich dzieje. A gdy nadchodzą wakacje, wspólnota może się pochwalić największą aktywnością. Parafia Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej Krakowskiej aktywnie wkroczyła w tegoroczny sezon wakacyjny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bystra to administracyjnie wieś koło Bielska-Białej w gminie Wilkowice. Ale dzieli ją rzeka Białka umownie na dwie części ze względu na przynależność parafialną. W pierwszej części – krakowskiej znajduje się parafia Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w dekanacie łodygowickim, a w drugiej – śląskiej – salwatoriańska parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w dekanacie Bielsko-Biała II. Obie te parafie włączają się rokrocznie w inaugurację bystrzańskiej imprezy kulturalnej, jaką są Dni Bystrej. – Od kiedy organizowane są Dni Bystrej, zaczynamy je modlitwą w kościele – na zmianę jednego roku w naszym, a następnego u Księży Salwatorianów. Jest to takie błogosławieństwo dla mieszkańców, ale i podkreślenie małej ojczyzny, jaka jest ziemia bystrzańska. Następnie na trzy weekendowe popołudnia impreza przenosi się obok budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Występują różne zespoły, są gry i zabawy, konkursy. To jest też ważne, gdyż ludzie przychodzą się spotkać ze sobą, rozweselić, oderwać od pracy – mówi ks. kan. Tadeusz Krzyżak, proboszcz parafii Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej Krakowskiej, w której to w czwartek 2 lipca Mszą św. zainaugurowano jubileuszowe 20. Dni Bystrej. Najpierw wierni zgromadzili się na coczwartkowym nabożeństwie ku czci Krwi Chrystusa Pana. Po nim czterech kapłanów koncelebrowało Mszę św.

Małe Prymicje

Msza św. była szczególna nie tylko ze względu na jubileusz, ale i dlatego, że Mszy św. przewodniczył ks. neoprezbiter Piotr Maślanka z sąsiadującej z Bystrą Mesznej, którego Ksiądz Proboszcz zaprosił na tzw. małe Prymicje do Bystrej. Neoprezbiter wraz z ks. Krzyżakiem, proboszczem Bystrej Śląskiej ks. Dariuszem Babulą SDS i moderatorem oazowym ks. Markiem Modzelewskim z archidiecezji gdańskiej dziękował za 13 nowych kapłanów i modlił się w intencji mieszkańców Bystrej, turystów i gości. Po Mszy św. udzielił zebranym błogosławieństwa prymicyjnego. Na Mszy św. oraz podczas Dni Bystrej śpiewał Chór „Cantica” pod dyrekcją Janiny Rosiek. Jak podkreślił Ksiądz Proboszcz, chór założono w 1983 r. z racji konsekracji kościoła, z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. prał. Mariana Żądziuka. – To taka niewielka wioska beskidzka, a ma renomowany chór o 32-letniej tradycji – cieszy się ks. Krzyżak. W tym dniu zaśpiewał również Zespół Wokalny „Allegro” pod dyrekcją Magdaleny Wodniak-Foksińskiej, a po koncercie uczestników zaproszono na agapę do dolnego kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W ramach Dni Bystrej w świątyni odbył się również pierwszy z czterech koncertów organowych. – Jednym z naszych akcentów wakacyjnych są Bystrzańskie Recitale Organowe. W tym roku odbywają się po raz 29. Przez cztery lipcowe soboty koncertują u nas wysokiej klasy muzycy z całej Polski. Sobotnie recitale za każdym razem poprzedza Msza św. o godz. 18 – informuje ks. Krzyżak. Pierwszy występ miał miejsce 4 lipca z udziałem organisty z Tarnobrzega Mariusza Rysia i Chóru „Cantica”. – Jako że była to 1. sobota, to także w tym dniu, ale o poranku odprawiliśmy tradycyjne rozbudowane nabożeństwo 1. sobót, z wezwaniami, o które prosiła Matka Boża w Fatimie, dedykowanymi Jej Niepokalanemu Sercu. Te soboty są ekspiacją za uderzenia zła w to, co najświętsze – podkreśla ks. Tadeusz Krzyżak. Zaś kolejny koncert odbył się 11 czerwca. Zagrał Waldemar Gawiejnowicz z Poznania. Parafia zaprasza już na kolejny koncert, tym razem poświęcony św. Janowi Pawłowi II. 18 lipca wystąpią artyści z Warszawy – organista Andrzej Chorosińki i aktor Michał Chorosiński, który będzie deklamował poezję ks. Jana Twardowskiego. Ostatni koncert zaplanowano na 25 lipca o 18.30. Na organach zagra Mariola Brzoska z Gliwic.

W drodze na polanę Lanckorony

Obok parafii w Bystrej Krakowskiej wiedzie szlak papieski. Co ciekawe, ks. neoprezbiter Piotr Maślanka wywodzi się z rodziny, która z Karolem Wojtyłą chodziła po górach. – Marzy mi się na naszej części szlaku papieskiego, aby obok tradycyjnego oznakowania powstała droga Krwi Chrystusa Pana z medytacją religijną 7 przelań Krwi Chrystusa. Kiedy 14 sierpnia 1977 r. kard. Karol Wojtyła święcił kamień węgielny pod nasz kościół i erygował parafię w Bystrej Krakowskiej (wcześniej należała do parafii św. Michała w Wilkowicach) to miał podpowiedzieć ks. Żądziukowi wezwanie tej świątyni. Droga byłaby więc hołdem dla św. Jana Pawła II, że polecił nam zadanie eucharystyczne czuwania nad czcią dla Krwi Chrystusa – zauważa Ksiądz Proboszcz.

Reklama

Wybierając się do Bystrej na wakacyjny wypoczynek, warto udać się w wędrówkę szlakami papieskimi. Proboszcz podkreśla, że te szlaki są uczęszczane przez turystów i grupy pielgrzymów. – Na zeszłorocznej inauguracji tutejszego szlaku papieskiego był ks. prał. Tadeusz Borutka, który celebrował Mszę św., a krajowy opiekun szlaków papieskich ks. Stefan Misiniec poświęcał szlaki i tablicę pamiątkową. W tym roku mieliśmy dwie duże akcje – z końcem maja ponad 200 osób z naszej parafii tradycyjnie wędrowało tym szlakiem na polanę Lanckorony, gdzie znajduje się 200-letnia kapliczka Matki Bożej Nieustającej Pomocy. A w 1. sobotę czerwca przybył tam ks. Borutka z Akcją Katolicką – zaznacza ks. Krzyżak. Wspomina również, że on sam pierwszy raz zawędrował na tę polanę, będąc jeszcze wikariuszem. – Szczególnie utkwiło mi wtedy w pamięci, jak piorun uderzył w buk. Co ciekawe, wnęka drzewa była wypalona od pioruna, a korona pozostała zielona. I po czasie to drzewo się wypełniło. 17 lat temu, jak to widziałem, byłem zdziwiony, że to drzewo jeszcze stoi. A dziś nie ma nawet śladu, że w buk uderzył piorun. Ludzie dostrzegają na tym buku jakby wizerunek Maryi. I właśnie na tym drzewie bukowym wisi kapliczka maryjna. A poniżej kapliczki znajduje się drewniana płaskorzeźba Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą wykonał rzeźbiarz p. Salachna z okazji mojego 25-lecia kapłaństwa.

Dowożeni na „dziewiątki”

Bystrzańscy parafianie udają się w góry na modlitwę. Z tej aktywności mogą też skorzystać uczestnicy corocznych wakacyjnych turnusów odbywających się w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnyn Rodzin „Nazaret”, który działa na terenie parafii w Bystrej i stoi tuż obok świątyni. Parafianie wyjeżdżają również na pielgrzymki czy wyprawy rekolekcyjne. – W 1997 r. powstała u nas akcja regularnych wypraw rekolekcyjnych ferie – wakacje. Trwa to już 18 lat. Z końcem czerwca br. 62 osoby udały się na „Wakacje z Bogiem” do Nadola nad Bałtykiem. Od 17 lat mojej posługi dostrzegam, że ci, którzy przeszli przez takie wyprawy rekolekcyjne, to są inni ludzie, bardziej oddani Bogu, Kościołowi i swojej rodzinie. Warto zdobywać środki, by dzieci miały 10 dni takiego wartościowego wypoczynku z modlitwą – podkreśla kapłan. Na Wybrzeże pojechali także jako moderatorzy – były wikariusz parafii w Bystrej ks. Robert Samsel i s. Miłosierdzia Barbara Romaniak, która na co dzień prowadzi w parafii wspólnotę młodzieżową „Emaus”, przygotowując ich do Światowych Dni Młodzieży. Przy parafii prężnie działa też Akcja Katolicka i strażacy. Powstało 8 pełnych róż różańcowych, w tym jedna męska – 20 mężczyzn pw. św. Jan Pawła II. Jest grupa ministrantów, oazowa, Dzieci Maryi i wspólnota charytatywna, która zainicjowała w parafii bardzo oryginalną akcję. – Od tej Wielkanocy ruszyła w naszej parafii także nieodpłatna akcja przywożenia osób starszych i niepełnosprawnych do kościoła na „dziewiątki”, czyli Msze św. w niedzielę o 9.00. Mamy niebieskiego busa, który zakupiłem od Caritas na Wschodzie. Tutaj go ludzie wyremontowali. Funkcjonuje on dla dobra parafii i na rzecz ludzi, którzy – gdyby nie bus – nie byliby na Mszy św. niedzielnej – mówi Ksiądz Proboszcz i dodaje: – Busem kierują na zmianę dwaj panowie. Jest też jedna osoba do podawania ręki, podprowadzania pasażerów do kościoła i z powrotem. Ufamy, że to będzie funkcjonowało latami.

2015-07-16 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobry sposób na spędzenie wakacji

Niedziela legnicka 32/2017, str. 2

[ TEMATY ]

kolonie

wakacje

Monika Łukaszów

Zajęcia z ratownikami medycznymi wzbudziły ogromne zainteresowanie

Zajęcia z ratownikami medycznymi wzbudziły ogromne zainteresowanie

Ponad 100 osób wzięło udział w półkoloniach, które w Legnicy podczas wakacji organizowała parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Pierwszy turnus odbył się w dniach od 10 do 11 lipca, natomiast drugi rozpoczął się 31 lipca, a zakończy 11 sierpnia br. Dzieci w wieku od 7 do 11 lat, w godzinach od 10.00 do 15.00, przez blisko 2 tygodnie uczestniczyły w bezpłatnych zajęciach, które odbywały się w przyparafialnej świetlicy „Bartek”. Pod czujnym okiem wykfalifikowanych opiekunów uczestniczyły w wielu zajęciach i atrakcjach przygotowanych specjalnie dla nich. Oprócz zajęć w budynku i spotkań z przedstawicielami straży miejskiej czy ratownikami medycznymi dzieci uczestniczyły w zajęciach wyjazdowych. Były m.in. na basenie, w kinie, w Galerii Sztuki, Nowolandii, Play City w Galerii Piastów czy też w centrum wiedzy o wodzie „Hydropolis” we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Pędzlem pisane

2024-04-18 08:44

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

ikony

Krystyna Dolczewska

Joanna Rybińska

Joanna Rybińska

"Pędzlem pisane" - taki tytuł nadała artystka Joanna Rybińska swojej wystawie ikon. To jest już czwarta jej wystawa ikon w Zielonej Górze.

Dzieła artystki można było obejrzeć 16 kwietnia w Filii nr 1 Biblioteki im. Norwida przy ulicy Ptasiej w Zielonej Górze. Tytuł wystawy jak najbardziej odpowiada temu, co twórcy ikon mówią o swej pracy: oni ikon nie malują, tylko piszą.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

2024-04-18 17:47

[ TEMATY ]

ONZ

Trójmorze

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.

W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych polski przywódca wziął udział w sesji otwarcia wydarzenia na temat budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju przez powiązania infrastrukturalne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję