Reklama

Świat

Jeden grosz za jeden kilometr

„Niesiemy Chrystusa na peryferie świata” – to hasło tegorocznego Tygodnia św. Krzysztofa organizowanego przez MIVA Polska, który będzie trwał w dniach 19-26 lipca 2015 r. Akcja połączona ze zbieraniem funduszy na środki transportu dla misjonarzy jest już dobrze znana w wielu parafiach – w tym roku odbywa się po raz szesnasty

Niedziela Ogólnopolska 29/2015, str. 24-26

[ TEMATY ]

akcja

Archiwum – MIVA Polska

Tydzień św. Krzysztofa ma dwa cele – tłumaczy ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska: – pomaga wyposażyć misjonarzy w samochody, motocykle lub inne środki transportu niezbędne w ich pracy, jednocześnie uwrażliwia kierowców na zachowanie na drodze. Jest to czas, kiedy szczególnie przypominamy, że przykazanie miłości bliźniego obowiązuje także na drogach.

Posłani na peryferie

Tegoroczne hasło nawiązuje do słów papieża Franciszka, który apeluje do katolików, by docierali na peryferie wiary. Praca misjonarzy jest zazwyczaj posłaniem na peryferie, i to nie tylko w sensie geograficznym. Slumsy Rio de Janeiro, Buenos Aires czy Delhi, afrykańskie czy indonezyjskie wioski to miejsca, gdzie ludzie nie znają Chrystusa, gdzie panują bieda i głód, a często także agresja i zło. – Parafie i stacje misyjne są często jedynymi instytucjami prowadzącymi na swoim terenie edukację szkolną, ośrodki wychowawcze, domy dziecka, szpitale i inne placówki charytatywne – podkreśla ks. Kraśnicki, który przez 11 lat pracował na misjach, m.in. w rejonie pustyni Kalahari w Republice Południowej Afryki. – Nasza misja w 2002 r. otrzymała od MIVA Polska pomoc na zakup samochodu terenowego – wspomina. – Ten znak, że nie jesteśmy zdani na samych siebie, że pamiętają o nas w kraju, był dla nas ważnym umocnieniem. Samochód umożliwiał nam m.in. dojazd do 20 kaplic i kościołów, które mieliśmy pod opieką, także do chorych; pomagał w dostarczaniu produktów do prowadzonej przez nas kuchni dożywiającej dzieci. Kiedy opuszczałem misję, miał na liczniku 400 tys. km i jeszcze służył.

Misje czekają

Reklama

Pracownicy MIVA mają nadzieję, że dzięki Tygodniowi św. Krzysztofa uda się spełnić 30 czekających w kolejce próśb polskich misjonarzy pracujących m.in. w Nigerii, na Madagaskarze, w Gabonie, Mali, Ekwadorze, Peru, Kazachstanie. Dlatego apelują, aby podróżujący przekazywali na środki transportu dla misjonarzy jeden grosz za każdy kilometr bezpiecznie przebytej drogi. – Dzięki temu każda nasza podróż będzie w pewnym sensie podróżą misyjną – podkreśla ks. Kraśnicki.

Od dwóch lat, na prośbę misjonarzy, MIVA gromadzi fundusze również na zakup rowerów dla katechistów – ich miejscowych współpracowników, którzy w miejscach, dokąd trudno jest regularnie docierać – w swoich wioskach czy dzielnicach – gromadzą wiernych na wspólną modlitwę, czytanie Słowa Bożego i pomagają misjonarzom jako tłumacze i przewodnicy. Wyposażenie ich w rowery – a jest to wydatek rzędu ok. 500 zł – rozwiązuje wiele problemów. W tej chwili potrzebne są fundusze na kilkaset rowerów dla misji w Kongu, Senegalu, Kamerunie, Tanzanii, Sierra Leone, Burundi, Zambii, Burkina Faso, Czadzie i w innych krajach.

Dość realistyczne wyobrażenie o pracy na misji daje informacja o tym, że do MIVA wpływają prośby o pomoc w zakupie różnych, czasem nietypowych środków transportu, które w danych warunkach sprawdzają się najlepiej. W sumie w latach 2000-14 MIVA Polska zrealizowała projekty pomocowe na zakup 405 samochodów, 90 motocykli, 449 rowerów, 3 traktorów, 2 quadów, 12 łodzi i 7 silników do nich, dwóch koni, jednej rikszy, 7 busów – dla misyjnych szkół, 10 ambulansów – dla placówek opieki zdrowotnej i 2 skuterów śnieżnych. W każdą pierwszą sobotę miesiąca polscy misjonarze pracujący na różnych kontynentach odprawiają Mszę św. w intencji ofiarodawców. Chociaż dzielą nas tysiące kilometrów, doświadczamy w ten sposób powszechności Kościoła, zarówno w Arktyce, jak i w amazońskiej dżungli.

Grzechy kierowców

Reklama

Tydzień św. Krzysztofa jest także okazją do tego, by każdy kierujący zrobił rachunek sumienia ze swoich zachowań za kierownicą: Czy dbam o bezpieczeństwo i przestrzegam przepisów? Czy nie jestem egoistą zadufanym w sobie, nieszanującym innych uczestników ruchu drogowego? Czy nie ryzykuję i nie narażam życia i zdrowia swojego i bliźnich?

W trosce o kierowców MIVA Polska propaguje Dekalog kierowcy. W świat poszło już kilka milionów obrazków z jego tekstem, nie tylko po polsku, ale także po francusku, hiszpańsku, portugalsku. – Ten Dekalog powinien być dla kierowców ważniejszy niż lęk przed mandatem i utratą punktów – podkreśla ks. Kraśnicki. – Mamy świadomość tragicznej statystyki. Co roku na polskich drogach ginie ok. 3 tys. osób, znacznie więcej jest rannych, wielu pozostaje niepełnosprawnymi na całe życie. W Polsce jest zarejestrowanych ok. 25 mln pojazdów i z każdym rokiem przybywa ich. Musimy wspólnie tworzyć kulturę jazdy – wystarczy podstawowa zasada: Kierujmy się na drodze przykazaniem miłości bliźniego.

Tegoroczny Tydzień św. Krzysztofa z udziałem MIVA Polska rozpocznie się 19 lipca w parafii pw. św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim. To parafia, która od początku istnienia MIVA Polska, czyli od 15 lat, systematycznie i hojnie wspiera zakup środków transportu dla misjonarzy. Tradycyjny Dzień Bezpiecznego Kierowcy z udziałem krajowego duszpasterza kierowców – ks. Mariana Midury odbędzie się w parafii św. Krzysztofa w Białymstoku. Zakończenie tygodnia planowane jest w Tychach – mieście, którego patronem jest św. Krzysztof.

– Tydzień św. Krzysztofa przypomina, że na naszą pomoc czeka wielu misjonarzy, którzy bardzo na nas liczą – przypomina ks. Jerzy Kraśnicki. – Sprawmy poprzez nasz czyn, modlitwę i ofiarę, by dobra w świecie było więcej – dodaje.

* * *

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji
MIVA Polska – środki transportu dla misjonarzy
ul. Byszewska 1, 03-729 Warszawa 4, skr. poczt. 112
Pekao S.A. I O/Warszawa 69 1240 1037 1111 0000 0691 6802

2015-07-14 13:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto w kolorze żółtym

Niedziela lubelska 13/2019, str. III

[ TEMATY ]

hospicjum

wolontariat

akcja

Pola Nadziei

wolontariusze

Agnieszka Marek

Puławskie hospicjum ma wielu przyjaciół

Puławskie hospicjum ma wielu przyjaciół

W tym roku już po raz 15. mieszkańcy Puław wraz z podopiecznymi, pracownikami i wolontariuszami Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty biorą udział w akcji „Pola Nadziei”. To święto ruchome o kolorze żółtym, jak określiła ten dzień Justyna Walecz-Majewska, prezes hospicjum, które na stałe wpisało się w serca puławian. To także okazja, by podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w działalność placówki. Uroczystą Eucharystię w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w intencji podopiecznych, pracowników i dobroczyńców hospicjum po raz kolejny celebrował wypróbowany przyjaciel bp Artur Miziński.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

By uczcić wielkich charyzmatyków

2021-09-17 14:38

Maria Fortuna- Sudor

    To już jutro! W sobotę 18 września w Sanktuarium Św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie na Białych Morzach( ul. Totus Tuus 32) odbędzie się Sympozjum pt. „Światło-Życie. Blachnicki – Wojtyła” .

O    rganizatorem sympozjum jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję