Reklama

Głos z Torunia

Gietrzwałd

Prawda fundamentem miłości

Niedziela toruńska 21/2015, str. 3

[ TEMATY ]

trzeźwość

dni

Wojciech Wrzesiński

Droga Krzyżowa na gietrzwałdzkich błoniach

Droga Krzyżowa na gietrzwałdzkich błoniach

Kilkaset osób uczestniczyło w sobotę 9 maja w IV Ogólnopolskich Dniach Trzeźwości w Gietrzwałdzie. Licznie reprezentowani byli członkowie grup Anonimowych Alkoholików z diecezji toruńskiej.

Przy cudownym źródełku sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie uczestników powitał były proboszcz ks. Józef Stramek, kanonik regularny laretański. – Zachęcam do trwania w wierności Matce Bożej Gietrzwałdzkiej. Chcecie być trzeźwi, przyjeżdżajcie do Gietrzwałdu – apelował kapłan. Na pagórkowatych błoniach uczestnicy wzięli udział w Drodze Krzyżowej. Modlitwy i rozważania prowadził ks. kan. Tadeusz Alicki z Olsztyna, duszpasterz trzeźwości archidiecezji warmińskiej, który zwrócił uwagę, że IV Dni Trzeźwości przypadają w okresie zmartwychwstania Pana Jezusa, a trzeźwiejący alkoholik tak jak Chrystus powstaje do życia. – W tej Drodze Krzyżowej modlimy się o dar trzeźwości i odwagę do podjęcia tego daru. Poruszamy problem nawracania się w świetle różnych wartości, m.in. miłości, która powinna być budowana na prawdzie – mówił duszpasterz i podkreślił, że prawda jest fundamentem miłości. Swoje świadectwa składali anonimowi alkoholicy. – Jestem tutaj z wdzięczności za to, że nie piję. Chcesz nie pić, mów prawdę. Jak mówię prawdę, nie piję. Stało się to kilkanaście lat temu, gdy pierwszy raz przyjechałem do Gietrzwałdu – stwierdził Janusz z AA. Odbyły się również otwarte mityngi Anonimowych Alkoholików i AL-Anon (dla członków rodzin osoby uzależnionej).

O godz. 20 w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny sprawowano Mszę św. w intencji członków grup AA, innych grup wsparcia i członków ich rodzin. Modlono się też za psychologów i terapeutów. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Tadeusz Alicki wraz z ks. Jarosławem Smulskim ze Szczytna i ks. Karolem Schmidtem z Chełmży. Ks. Karol wypraszał u Boga łaskę zdrowia dla mającego ponad 20 lat trzeźwości ciężko chorego Andrzeja, członka chełmżyńskiej Grupy „Dobra Wola”. W homilii ks. kan. Alicki zwrócił uwagę na narastający problem małżeństw rozchodzących się w procesie trzeźwienia. Porzucone zostają żony, dzieci, rodziny. Następuje utrata poczucia celu i kierunku, w jakim się idzie. – Port, ster i żagiel są potrzebne w trzeźwieniu. Szatan zawsze łowi w mętnej wodzie. Żyjąc zgodnie z prawem Bożym, szatan nas nie złapie. Uzdrawiać relacje z Bogiem i z drugim człowiekiem – to właśnie znaczy trzeźwieć – mówił kaznodzieja.

W Ogólnopolskich Dniach Trzeźwości udział wzięli m.in. członkowie grup AA z Torunia, Brodnicy, Działdowa, Nowego Miasta Lubawskiego i Chełmży. Święto trzeźwości zakończył Apel Jasnogórski połączony z ceremonią zasłonięcia obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

2015-05-21 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeźwość zwraca chęć do życia

Niedziela częstochowska 32/2020, str. IV

[ TEMATY ]

trzeźwość

sierpień

Klub Wzajemnej Pomocy Szansa Radomsko/Facebook

Klub „Szansa” podczas II Turnieju Tenisa Stołowego Środowisk Abstynenckich

Klub „Szansa” podczas II Turnieju Tenisa Stołowego Środowisk Abstynenckich

Sierpień to w Polsce miesiąc szczególnie poświęcony modlitwom o trzeźwość narodu. Gdzie osoby uzależnione mogą znaleźć pomoc, a także na czym ta pomoc polega? Zapytaliśmy o to liderów abstynenckich stowarzyszeń i klubów działających w Radomsku.

Spotkania w naszym klubie mają uświadomić osobom uzależnionym, jakie straty poniosły i co złego alkohol zrobił z nimi samymi, ale i z ich życiem – mówi Niedzieli Dariusz Kopeć z Klubu Wzajemnej Pomocy „Szansa”. W sierpniu w intencji zachowania trzeźwości osób uzależnionych członkowie klubu zgromadzą się na wspólnej Mszy św. w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Radomsku.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia

2023-02-08 10:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za chorych i wszystkich, którzy opiekują się chorymi zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że w sobotę, 11 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję