Reklama

Polska

Nieznane zdjęcia św. Faustyny oraz bł. ks. Sopoćki w archiwum parafii księży marianów

Nieznane zdjęcie św. Faustyny z bratem Stanisławem, a także zdjęcie jej rodziców oraz jej spowiednika, ks. Michała Sopoćki od lat spoczywają w archiwum parafii księży marianów pw. Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie. Przy porządkowaniu archiwów na stare fotografie zwrócił uwagę proboszcz ks. Marcin Jurak MIC i podzielił się informacją ze swoją parafianką, dziennikarką KAI. 5 października Kościół wspomina św. Faustynę – apostołkę Bożego Miłosierdzia. KAI pierwsza publikuje nieznane dotychczas zdjęcia św. Faustyny i bł. Michała Sopoćki.

[ TEMATY ]

Faustyna

- To rewelacja, te zdjęcia nie były dotychczas znane – stwierdziła po obejrzeniu fotografii w rozmowie z KAI s. Elżbieta Siepak, historyk Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała św. Faustyna, autorka studiów, długoletnia rzeczniczka prasowa Zgromadzenia. Jej zdaniem są one tak cenne, gdyż ukazują nieznany fragment „sesji” zdjęciowej zorganizowaną przez rodzinę Kowalskich, pragnących upamiętnić pobyt córki w domu rodzinnym, jak również ukazują rodziców świętej z okresu życia, w którym nie byli fotografowani.

Zdjęcie zakonnicy z bratem zostało zrobione w lutym 1935 roku. Siostra Faustyna przyjechała do rodzinnego Głogowca, gdyż jej matka Marianna Kowalska, ciężko zachorowała. Dla rodziny wizyta krewnej była tak wielkim wydarzeniem, że zamówili fotografa, który zrobił pamiątkowej zdjęcia świętej z rodziną. – To niezwykłe, że oni zaprosili fotografa do takiej wioski! – mówi s. Siepak. – Jeszcze do lat 80. prowadziła do niej ubita droga. - Fotograf jednak dojechał i wykonał zamówienie.

Zdjęcie grupowe całej familii oraz św. Faustyny, siostrą i siostrzeńcem są znane od lat. Jak się okazuje, fotograf uwiecznił na kliszy także s. Faustynę z siedem lat od niej młodszym bratem Stasiem stojących na progu rodzinnego domu. Dlaczego właśnie z nim?

Reklama

- Stasia miłowała szczególnie – tłumaczy s. Siepak. Był bardzo pobożny, a w czasie jej pobytu w Głogowcu „Stasio codziennie mi towarzyszył do kościoła. Czułam, że ta duszyczka jest bardzo miła Bogu. W ostatnim dniu, kiedy już nikogo nie było w kościele, poszłam z nim przed Najświętszy Sakrament i wspólnie zmówiliśmy „Te Deum”. Po chwili milczenia ofiarowałam tę duszyczkę najsłodszemu Sercu Jezusa” – notowała w „Dzienniczku” św. Faustyna.

Pożegnanie z córką – zakonnicą było bardzo trudne dla wszystkich członków rodziny, ale dla brata chyba szczególnie. „Stasio odprowadził mnie do auta; mówiłam mu, jak bardzo Bóg kocha dusze czyste, upewniłam go, że Bóg jest z niego zadowolony. Kiedy mu mówiłam o dobroci Bożej i jak o nas [Bóg] myśli, rozpłakał się jak małe dziecko, i nie dziwiłam się jemu, bo jest to duszyczka czysta, więc łatwo poznaje Boga”.

Dwa lata później, we wrześniu 1937 r. św. Faustyna napisała: „Dziś odwiedził mnie brat rodzony Stasio. Ucieszyłam się niezmiernie tą piękną duszyczką, która zamierza także oddać się na służbę Bogu, czyli Bóg sam ją pociąga do swej miłości. Długo rozmawialiśmy o Bogu, o Jego dobroci. Podczas rozmowy z nim poznałam, jak bardzo miła Bogu jest ta duszyczka. Otrzymałam od Mateczki Przełożonej pozwolenie na częstsze widzenie się z nim. Kiedy mnie pytał o radę co do wstąpienia - odpowiedziałam mu: "Przecież ty najlepiej wiesz, co Pan od ciebie żąda". Wskazałam mu zakon jezuitów - ale wstąp, gdzie ci się podoba. Obiecałam, że będę się modlić za niego, i postanowiłam odprawić nowennę do Serca Bożego za przyczyną ks. Piotra Skargi, z obietnicą ogłoszenia w „Posłańcu Serca Jezusowego”, ponieważ ma wielkie trudności w tej sprawie. Zrozumiałam, że w tej sprawie pożyteczniejsza jest modlitwa niżeli rada...”.

Reklama

Dotychczas nie było także szerzej znane wykonane w 1924 r. zdjęcie ks. Michała Sopoćki w otoczeniu chórzystów. Jak podaje najstarsza kronika parafialna spowiednik świętej założył na Marymoncie chór, składający się z wojskowych i świeckich.

- I właśnie osoba ks. Sopoćki tłumaczy obecność pamiątek po Apostołce Miłosierdzia – podkreśla proboszcz parafii na Marymoncie. Po tylu latach nie sposób wyjaśnić w jakich okolicznościach zdjęcia świętych - zakonnicy i jej spowiednika – znalazły się w parafialnych archiwach. Na początku lat 20. ks. Sopoćko był kapelanem 1. Pułku Saperów na Marymoncie i po powrocie do Warszawy z wojny przeciw bolszewikom doprowadził do rozbudowy niewielkiej kaplicy, która została wzniesiona w miejscu nieistniejącego już dworku łowieckiego królowej Marysieńki. Korzystali z niej zarówno żołnierze jak i świeccy mieszkańcy dzielnicy. Ks. Sopoćko powołał Komitet Rozbudowy Świątyni. Tak powstał kościół zwany do dziś kościołem „na Górce”, który został konsekrowany 16 listopada 1924 r. i przez lata był filią parafii, prowadzonej przez księży marianów w pokamedulskim kościele w Lesie Bielańskim. – To jedyny kościół, wzniesiony przez błogosławionego – podkreśla ks. Jurak.

W czasie swojego pobytu w Stolicy, gdzie studiował teologię, ks. Sopoćko bardzo zaprzyjaźnił się z księżmi marianami, m.in. z odnowicielem Zgromadzenia bp Jerzym Matulewiczem oraz z proboszczem nowego kościoła ks. Zygmuntem Trószyńskim. Przyjaźń obu kapłanów trwała długie lata, ks. Sopoćko zapewne opowiadał o kulcie Bożego Miłosierdzia swojemu przyjacielowi, gdyż jeszcze przed wybuchem wojny stał się gorliwym głosicielem orędzia, przekazanego przez św. Faustynę. Szerzenie tego orędzie uważał za misję życia. To ks. Sopoćko przyczynił się do namalowania obrazu zgodnie ze wskazówkami św. Faustyny przez wileńskiego malarza Eugeniusza Kazimirskiego, wydrukował tekst Koronki do Bożego Miłosierdzia i uzasadniał teologicznie znaczenie kultu.

Nadal nie wiadomo jednak w jaki sposób zdjęcia świętej znalazły się w posiadaniu któregoś z księży posługujących na Marymoncie. Kto mógł przekazać rodzinną fotografię Apostołki Miłosierdzia? – Siostra Siepak uważa, że mało prawdopodobne jest żeby spowiednik prosił św. Faustynę o taką pamiątkę, gdyż wobec swej penitentki zachowywał się powściągliwie, zgodnie z radami, udzielanymi spowiednikom przez św. Jana od Krzyża. Rodzinne zdjęcie Kowalskich poszło jednak „w świat”, więc ks. Sopoćko musiał być jego dysponentem by przekazać je później swojemu przyjacielowi z Marymontu.

Ważnym świadectwem szybkiego rozprzestrzeniania się kultu Bożego Miłosierdzia w czasie okupacji jest także obraz Jezusa Miłosiernego, który wisi w kościele Matki Bożej Królowej Polski. Na odwrocie długiego 130,5 cm i szerokiego 75,5 cm płótna widnieje napis: Malował Aleksander Ludwik Maj, Żoliborz 1941. – Był to uczeń profesora Stawrowskiego, nie należał do pierwszej ligi, ale wykonywał sporo zamówień – mówi historyk sztuki, który niedawno płótno oglądał.

Z daty wynika, że jest to jedna z najstarszych, czczonych publicznie w kościele kopii obrazu Pana Jezusa Miłosiernego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że został zamówiony przez ks. Trószyńskiego, choć nie jest to pewne – w czasie okupacji Kronika Parafialna nie była prowadzona. Obraz wisiał do wybuchu Powstania w sierpniu 1944 roku po prawej stronie ołtarza i ocalał, choć spłonęło niemal całe wnętrze kościoła. Wraz ze zdjęciami jest pamiątką i świadectwem posługi bł. Michała Sopoćki, którego relikwie, obok relikwii jego świętej penitentki, czczone są w kościele pw. wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski „na Górce”.

Zdjęcia św. Faustyny, jej rodziców i bł. Ks. Michała Sopoćki można zobaczyć na stronie ekai.pl

2014-10-05 10:10

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: na całym świecie będzie obchodzone wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej

2020-05-18 12:44

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Faustyna

św. Faustyna

s. Faustyna

youtube.com/faustyna

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała z upoważnienia Ojca Świętego dekret o wpisaniu wspomnienia dowolnego św. Faustyny Kowalskiej do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego.

W dokumencie przypomniano drogę życiową św. Faustyny, kanonizowanej w Rzymie w roku 2000 przez św. Jana Pawła II. Podkreślono, że głoszone przez nią orędzie Bożego Miłosierdzia szybko rozpowszechniło się na całym świecie. „ Z tego powodu papież Franciszek, przyjmując petycje i prośby pasterzy, zakonnic i zakonników, a także stowarzyszeń wiernych, biorąc pod uwagę wpływ duchowości św. Faustyny w różnych częściach świata, nakazał, aby imię św. Marii Faustyny (Heleny) Kowalskiej, dziewicy, zostało wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego, a jej wspomnienie dowolne wszyscy obchodzili 5 października. Niech to nowe wspomnienie zostanie wpisane do wszystkich Kalendarzy oraz Ksiąg Liturgicznych do odprawiania Mszy św. i Liturgii Godzin, przyjmując załączone do tego dekretu teksty liturgiczne, które mają być przetłumaczone, zatwierdzone a po zatwierdzeniu przez tę dykasterię opublikowane przez konferencje episkopatów” – czytamy w dekrecie noszącym datę 18 maja 2020 roku – setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Dokument podpisali prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah oraz sekretarz, abp Arthur Roche.

Teksty te są już zatwierdzone i od kilku lat obowiązują w Kościele w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Sąd oddala oskarżenia wobec Kai Godek

2020-05-27 20:06

[ TEMATY ]

Kaja Godek

Artur Stelmasiak

Mówienie prawdy o związku homoseksualizmu z pedofilią – dozwolone. Sąd oddala oskarżenia wobec Kai Godek.

Już po pierwszym posiedzeniu sąd umorzył sprawę przeciwko Kai Godek z Fundacji Życie i Rodzina. To sprawiedliwa odpowiedź na absurdalne zarzuty ze strony Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Umorzenie sprawy potwierdza, że prawdę o związku homoseksualizmu z pedofilią można i trzeba mówić.

Siedem osób, wspieranych przez OMZRiK oskarżyło Kaję Godek za słowa, wypowiedziane w telewizji Polsat News podczas dyskusji o filmie braci Sekielskich i o pedofilii w Kościele Katolickim. Politycy lewicy prześcigali się w oburzeniu, że pośród księży znajdują się osoby wykorzystujące seksualnie dzieci. Kaja Godek zwracała uwagę na fakt, że niezależnie od tego, czym zajmują się na co dzień sprawcy pedofilii, większość przestępstw z tego obszaru ma charakter homoseksualny.

27 maja 2020 sąd umorzył postępowanie, stwierdzając o bezzasadności oskarżeń kierowanych pod adresem Kai Godek.

„Cieszę, że że prawda zwyciężyła. Nie możemy pozwolić, aby homoseksualne lobby zamykało nam usta w sprawach tak ważnych. Trzeba mówić głośno o tym, jak środowiska homoseksualne podchodzą do dzieci. Tylko twardy opór społeczny wobec pomysłów lobby LGBT może zagwarantować bezpieczeństwo tym dzieciom w przyszłości.” - powiedziała Kaja Godek.

W międzyczasie życie dopisało do sprawy swoją puentę. Najnowszy film Braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” tylko potwierdza tezę o związku pedofilii z homoseksualizmem. Jest ona nawet wyartykułowana wprost.

Lobby LGBT zareagowało oczywiście oburzeniem, a niektórzy homoseksualni influencerzy wezwali nawet do usunięcia z reportażu niewygodnych dla nich fragmentów. Ciekawe, czy reżysera filmu także oskarżą o znieważanie homoseksualistów…?

Środowisko Ośrodka znane jest z nękania osób o konserwatywnych poglądach. Posługuje się przy tym słynnym artykułem 212 par. 2 Kodeksu Karnego, czyli tzw. „zniesławieniem”. Jest to też dla Ośrodka źródło dochodów – na profilach w mediach społecznościowych chwali się pisaniem pozwów i aktów oskarżenia i zbiera pieniądze na kolejne sprawy.

Tym razem było podobnie. Osoby, które podpisały się pod aktem oskarżenia nie zebrały się spontanicznie. Ośrodek ogłaszał nabór chętnych m.in. na portalach społecznościowych. Tak naprawdę nie wiadomo nawet, czy oskarżyciele to homoseksualiści…

Warto wspomnieć, że Rafał Gaweł, założyciel OMZRiK ukrywa się przed polskim wymiarem sprawiedliwości w Norwegii. Został prawomocnie skazany za oszustwa finansowe.

CZYTAJ DALEJ

Maj miesiącem kapłaństwa

2020-05-28 18:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

jubileusz kapłaństwa

Krzysztof Świertok/BPJG

Swoją 25. rocznicę święceń kapłani z archidiecezji częstochowskiej świętowali na Jasnej Górze.

O. Samuel Pacholski witając przybyłych zaznaczył, że to nie tylko dziękowanie za ten przeżyty czas, ale także i proszenie – o wierność Bogu i opiekę Maryi. 

Arcybiskup Wacław Depo już na samym początku Eucharystii wskazał dwa słowa, które należy uwypuklić: wdzięczność i zobowiązanie. Wdzięczność za miłość, którą zostaliśmy obdarowani i zobowiązanie, które woła o wierność miłości i łasce. W homilii została przywołana adhortacja apostolska Jana Pawła II o Kościele w Europie – przestroga przed współczesnymi trendami tzw. pełzającej sekularyzacji. Pasterz przypomniał słowa papieża, o tym, że łatwiej jest dzisiaj deklarować się jako agnostycy, poszukujący niż jako wierzący. – Niewiara jest czymś naturalnym dla człowieka, podczas gdy wiara wymaga uwierzytelnienia społecznego – podkreślał arcybiskup.

– Dzisiaj mamy podnieść głowę do góry, dlatego, że jesteśmy zawierzający Bogu, a nie tylko pochłonięci własnymi słabościami (…) Po to prosimy Ducha Świętego o Jego dary. Nie bójmy się wzywać Ducha Świętego, by nas odnowił, to On uzdalnia nas do odważnego zawierzenia Bogu we wszystkim – te słowa metropolity częstochowskiego zapadły w pamięć. 

Kapłani archidiecezji częstochowskiej dziękujący za 25 lat posługi:

Ceglarek Roman

Galec Marek

Karczewski Andrzej

Kłos Paweł

Kołodziejczyk Jacek

Leśniewski Stefan

Marciniec Jacek

Pisarek Roman

Rajczyk Robert

Smuga Krzysztof

Woźniak Mariusz

Wylaź Szczepan

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję