Reklama

Niedziela Podlaska

O życiu w czystości w Węgrowskim Ośrodku Kultury

„Dam Ci wszystko to, co lubię, ale siebie dam po ślubie” – czyli o tym, jak żyć w czystości przed ślubem – to temat debaty, która odbyła się w Węgrowskim Ośrodku Kultury w przeddzień święta zakochanych

Niedziela podlaska 9/2015, str. 4

[ TEMATY ]

debata

Dorota Damętko

Debata w Węgrowie została zorganizowana po raz pierwszy i według przyświecających jej idei miała być odpowiedzią młodych ludzi na promowany we współczesnym świecie konsumpcyjny styl życia, często pozbawiony jakichkolwiek zasad i wartości. Spotkanie stało się również okazją do głębszej refleksji nad tematami dotyczącymi miłości, narzeczeństwa i małżeństwa, ale przede wszystkim tego, jak żyć w czystości i czerpać z tego korzyści.

Reklama

Inicjatorem pomysłu był ks. Piotr Karwowski, wikariusz parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy, który choć w Węgrowie jest dopiero pół roku, mówi wprost: – W mieście brakowało tego typu spotkań. Debata miała pokazać młodzieży, czym jest miłość, a w zasadzie jak odróżnić ją od zauroczenia czy czystego pożądania – tłumaczy ks. Karwowski, dodając, że problem braku czystości w życiu coraz młodszych osób jest bardzo widoczny i niestety ciągle się pogłębia.

W przeddzień walentynek uczniowie węgrowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów promujących miłość w nachalnym – jak mówiono – i pozbawionym wartości świecie. – Zakochanie to ja, miłość to my. Musimy nauczyć się mówić do ludzi z miłością, widzieć w nich dobro. Nie możemy być egoistami i wykorzystywać drugiej osoby do swoich celów – mówiła Bożena Pustoła, doradca życia rodzinnego i mediator. – Trzeba rozmawiać z młodymi ludźmi, aby nie odbierali Pana Boga jako stwórcy, który zarzuca nas zakazami, bo jeśli Pan Bóg czegoś zabrania, to tylko i wyłącznie dla naszego dobra – dodawał diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Piotr Arbaszewski, zapewniając, że Bóg chce nas chronić od zranień, szczególnie w sferze tak bardzo delikatnej i wrażliwej, jaką jest miłość dwojga ludzi.

Debata miała pokazać, że życie w czystości nie jest wstydem i prowadzi do wierności w małżeństwie. Dwie pary Justyna i Karol oraz Kasia i Karol swoim świadectwem udowodniły, że brak przedmałżeńskiego seksu to świadomy wybór. Nie narzucany, a jedynie przyjęty, bo tak zostali wychowani i tak chcą iść przez życie. Co więcej – właśnie z takiego życia czerpią przyjemność, każdego dnia pogłębiając łączące ich uczucia. Cała czwórka, opowiadając historię swojej znajomości i narzeczeństwa, dała wyraz temu, jak wiele satysfakcji można czerpać z powolnego i cierpliwego odkrywania tajemnicy drugiego człowieka. Nie wydzierania jej siłą, ale zezwolenia na to, aby druga strona sama obdarowywała sobą, swoim wnętrzem, a potem także ciałem.

2015-02-25 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Smak krzyża

2020-09-23 09:47

Niedziela lubelska 39/2020, str. IV

[ TEMATY ]

debata

Grzegorz Jacek Pelica

W debacie udział wzięli abp Stanisław Budzik i bp Jan Cieślar

W debacie udział wzięli abp Stanisław Budzik i bp Jan Cieślar

– W znaku krzyża przychodzą wszystkie błogosławieństwa i wszelkie dobro od Boga – powiedział abp Stanisław Budzik podczas debaty dwóch ambon.

Wieczór 15 września u oo. Dominikanów upłynął na debacie wieńczącej Europejski Festiwal Smaku, której tematem był Smak Krzyża. Spotkanie wypełniły wystąpienia biskupa diecezji warszawskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Jana Cieślara i metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika. Jak przypomniał gospodarz spotkania o. Tomasz Dostatni, debaty nawiązujące do przekazu o XVIII-wiecznych dysputach filozoficzno-teologicznych zostały reaktywowane 20 lat temu z okazji pierwszego Kongresu Kultury Chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Nowe cuda świętego stygmatyka

2020-09-23 09:43

Niedziela Ogólnopolska 39/2020, str. 12-13

[ TEMATY ]

O. Pio

pl.wikipedia.org

Jeszcze za swojego życia Ojciec Pio wzbudzał zarówno podziw, jak i kontrowersje. Przede wszystkim jednak pociągał wiernych do większej pobożności. Czy jego przesłanie jest nadal aktualne? 
Jakie cuda dzieją się obecnie za jego wstawiennictwem? Zapytaliśmy o to br. Romana Ruska, kapucyna, który niemal na co dzień spotyka się z ludźmi doznającymi łask za wstawiennictwem św. Ojca Pio.

Ireneusz Korpyś: Od śmierci Ojca Pio minęły 52 lata, a nadal mówi się o nim tak, jakby żył. Czy Brat dostrzega wpływ tego świętego na nasze życie?

Brat Roman Rusek, kapucyn: Ojciec Pio daje konkretne znaki swej obecności wśród ludzi. Sam kiedyś powiedział, że gdy Jezus wezwie go do siebie, on poprosi Boga, aby zostawił go na świecie, gdyż jako ojciec chce prowadzić do raju każdego, kto się do niego zwróci. Często bywam w San Giovanni Rotondo, prowadzę pielgrzymki do tego świętego stygmatyka i widzę, jak ludzie opuszczają to sanktuarium – są poruszeni, odmienieni. Mówią, że to miejsce zostawia niezatarty ślad w ich sercach; niektórzy czują zapach kwiatów, wielu doświadcza Bożego działania – i to są fakty.

CZYTAJ DALEJ

"Być wiernym i dać świadectwo" - odpust ku czci św. Michała Archanioła w Tyńcu n. Ślezą

2020-09-27 17:18

ks. Łukasz Romańczuk

Kościół w Tyńcu n. Ślęzą

Kościół w Tyńcu n. Ślęzą

Dziś w Tyńcu nad Ślęzą odbył się odpust ku czci św. Michała Archanioła. Była to też dobra okazja, aby promować Tygodnik Katolicki “Niedziela” w tej wspólnocie parafialnej.

Wiele parafii naszej Archidiecezji nosi tytuł św. Michała Archanioła. Zresztą w wielu wspólnotach na zakończenie Eucharystii prosi się o wstawiennictwo i opiekę tego świętego Archanioła. Uroczystości odpustowe mają być także przypomnieniem, jak można naśladować patrona, który przypisany jest danej parafii.

- Przychodzimy dziś, aby przyglądać się św. Michałowi Archaniołowi i zastanowić się, jak możemy go naśladować w drodze do Nieba - mówił na początku Mszy św., ks. Łukasz Romańczuk.

Podczas homilii kaznodzieja zwrócił uwagę na osobę Natanaela, bohatera Ewangelii, czytanej z racji święta św. Archaniołów.

- Natanael poszedł zobaczyć Jezusa za namową Filipa. Nie musiał tego robić, ale zaufał słowu, które usłyszał i poszedł sprawdzić - zaznaczył.

Spotkanie z Jezusem sprawiło, że został on Apostołem Jezusa i w ostatecznej próbie oddał życie za Chrystusa.

- Ale co ma wspólnego Natanael (Apostoł Bartłomiej) z naszym patronem, św. Michałem Archaniołem? - pytał ks. Łukasz.

Porównując te dwie postacie, kaznodzieja zauważył, że jeden jak i drugi swoją postawą przeciwstawił się pysze, okazał wierność oraz dał pewnego rodzaju świadectwo Prawdzie.

Na zakończenie Eucharystii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem. Podczas Sumy odpustowej śpiewał chór parafialny, który oprócz pieśni ku czci św. Michała Archanioła zaśpiewali m.in. Kyrie z Mszy VIII (De Angelis).

W ramach ogłoszeń parafialnych ks. Łukasz opowiedział o “Niedzieli” zachęcając do lektury prasy katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję