Reklama

Niedziela Kielecka

Perspektywy dla Kielc

Niedziela kielecka 6/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

prezydent

Archiwum

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski

AGNIESZKA DZIARMAGA: – Jakie inwestycje będą realizowane w Kielcach w 2015 r?

WOJCIECH LUBAWSKI: – Muszą być dokończone inwestycje rozpoczęte ze starej perspektywy finansowej, w pierwszej kolejności remont i rozbudowa ul. Ściegiennego (jest to newralgiczne miejsce ze względu na kierunek na Tarnów), skrzyżowanie ulic Piekoszowskiej i Grunwaldzkiej, wreszcie kanalizacja – od dwóch lat realizowana w ramach projektu unijnego. W tym roku planujemy zbudować dużą pętlę autobusową na Bukówce, konieczna jest także budowa nowoczesnych wiat autobusowych. W 2015 r. jest także gromadzona i przygotowywana dokumentacja na nową perspektywę unijną do 2020 r., co jest warunkiem niezbędnym w podjęciu dalszych działań inwestycyjnych.

– Wydatki Kielc w 2015 r. planowane są na poziomie 1 mld 116 mln zł. Najwięcej pieniędzy – 340 mln przeznaczonych zostanie na oświatę. Na pomoc społeczną zaplanowano 200 mln zł. Przychody miasta mają wynieść 1 mld 49 mln zł, a zadłużenie – 620 mln zł. Ile z tego tortu przypadnie na kulturę?

– Na podobnym poziomie, jak w ubiegłym roku. Powiem tak: – kultura na pewno nie straci, ale musimy realizować wszelkie działania, ze wszystkich obszarów, w ramach posiadanych pieniędzy. Wielkim problemem jest pomoc społeczna – społeczeństwo coraz bardziej się rozwarstwia, stąd znaczna część budżetu idzie na te cele. Jeśli chodzi o kulturę, na pewno będą realizowane imprezy cykliczne, które wpisały się już w kulturalne kalendarium miasta, jak Festiwal Form Dokumentalnych NURT – w tym roku będzie to już 21 edycja czy zorganizowany po raz siódmy konkurs Off Fashion (konkurs dla projektantów i entuzjastów mody – przyp. red.). Padają pytania o Europejski Festiwal Miłośników Kultury Ludowej, czyli EUROPEADĘ, które to wydarzenie gościło w Kielcach w lipcu 2014 r., spodobało się i było bardzo dobrze przyjęte. EUROPEADA jest imprezą odbywaną cyklicznie w różnych miastach Europy. Do Kielc wróci w 2020 r.

Reklama

– Miasto dotąd wspierało rozwój Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a jedną z form pomocy ma być zakup budynku przy ul. Leśnej, gdzie dawniej mieściły się kierunki filologiczne. W połowie grudnia 2014 r. Kielce złożyły ofertę zakupu nieruchomości. Czy sprawa jest nadal aktualna? Przypomnijmy, uczelnia od blisko dwóch lat próbuje sprzedać działkę.

– Jesteśmy gotowi do wykupienia działki i przejęcia obiektu przez Kielecki Park Technologiczny czy firmy z nim współpracujące – jest to dobry partner do kształtowania rynku pracy. Współpraca z rektorem UJK, prof. Jackiem Semaniakiem dobrze się układa i na pewno dojdziemy do porozumienia. Budynek powinien zmienić swój wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim wewnętrzną funkcję ma mieć inną. Dziś wyposażenie, choćby związane z IT, jest określone, to muszą być standardy, które skuszą firmy do wejścia do tego obiektu. My mamy już firmy, które są tym zainteresowane. Poza tym uniwersytet poszerzy się o wydział lekarski i jest to dobra wiadomość. Wydział wzornictwa także dobrze rokuje na przyszłość. Dość pilną sprawą jest połączenie ul. Radomskiej ze Świętokrzyską, aby stworzyć dogodne rozwiązania drogowe dla nowego kompleksu. Działania utrudnia skomplikowana sytuacja własnościowa, ale to połączenie jest istotne i ważne.

– Czy miasto współpracuje z instytucjami Kościoła we wspomnianym przez Pana Prezydenta newralgicznym obszarze pomocy społecznej, zapobiegania bezrobociu, usług medycznych itp.?

– Taka współpraca i wzajemna pomoc jest oczywista, i to nie tylko dlatego, że jestem katolikiem. Instytucje kościelne to poważny, doświadczony i skuteczny partner, o czym niejednokrotnie mówiłem i czego przykładem jest zrealizowana ostatnio inwestycja budowy Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty. Zbudowała je Caritas, a nie miasto, pacjenci są już przyjmowani od kilku miesięcy. Współpraca miasta z diecezjalną Caritas czy ze stowarzyszeniami katolickimi organizującymi pomoc dla bezdomnych lub dożywianie, wynika z pewnej logiki działania, w której muszą być zachowane proporcje – mam na myśli wspieranie ostrożne i inteligentne, nie może być wzajemnego wyręczania się. Nie zapominajmy także, że wiele instytucji kościelnych to wizytówka miasta, jak choćby Zespół Szkół Sióstr Nazaretanek św. Jadwigi, które od kilku lat utrzymują się w ścisłej czołówce krajowej, a w ogólnopolskim XVII Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, przygotowanym przez miesięcznik „Perspektywy”, ogłoszonym w styczniu 2015 r., Liceum Sióstr Nazaretanek zajęło piąte miejsce w Polsce. Takie wyniki to duma dla miasta.

– Nie można nie zapytać, co dalej z Koroną. Kieleccy radni nie zgodzili się na przekazanie Spółce Korona SA – 7 mln 800 tys. zł (pytanie padło przed nadzwyczajną sesją Rady Miasta, 12 stycznia – przyp. red.).

– Nie stać nas na to, żeby aż tyle dopłacać, ale dopłacamy nie tylko do Korony. Jest to wypracowana marka Kielc i pozostać powinna. Scenariusze są dwa: znalezienie inwestora, co trwa latami, i ograniczenie budżetu do granic możliwości. Na dzisiejszej sesji sprawa powinna się rozstrzygnąć.

2015-02-05 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Doradczyni Prezydenta RP: namawiałabym prezydenta do spotkania z liderkami Strajku Kobiet

2020-10-29 20:23

[ TEMATY ]

prezydent

dialog

doradcy

Krysztof Sitkowski/KPRP

Jeśli pojawi się taka możliwość, to myślę, że namawiałabym pana prezydenta do spotkania z liderkami Ogólnopolskiego Strajku Kobiet - powiedziała Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. osób z niepełnosprawnością.

Malinowska-Kowalczyk była w czwartek gościem radia RMF FM.

"Jeśli pojawi się taka możliwość, to myślę, że namawiałabym pana prezydenta do takiego spotkania" - powiedziała pytana o spotkanie prezydenta z liderkami Strajku Kobiet.

"W mojej opinii, to co powinno się teraz wydarzyć to absolutne dążenie do dialogu. (...) To jest właściwa droga do eskalacji tego wszystkiego, co się dzieje po ogłoszeniu wyroku TK" - dodała.

Przyznała też, że "nie doradzała" prezydentowi takiego spotkania, ale "zalecałaby" je.

Od ubiegłego czwartku w całym kraju trwa fala protestów - manifestacji, blokowania ulic, protestów przed i w kościołach, a także akcji w mediach społecznościowych.

To reakcja na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który za niezgodny z konstytucją uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. dopuszczający przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu.

Inicjatorem sprzeciwu wobec orzeczenia TK jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Na piątek planowany jest największy protest po wyroku TK. Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział, że w stolicy ma się odbyć ogólnopolski marsz.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

2020-10-28 15:58

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

kuria częstochowska

archidiecezja częstochowska/Facebook


W dniu wczorajszym, 27 października 2020 r., w godzinach nocnych (około godz. 23.10), dokonano aktu wandalizmu, wybijając kamieniem okno w Domu Arcybiskupim.


Dzięki Bogu, nie doszło do zranienia żadnej z osób. Niemniej akt ten godzi w nienaruszalną godność osób służących Bogu i ludziom w naszym mieście i Kościele. Wypowiadamy głęboki sprzeciw wobec takich aktów przemocy i zastraszania oraz wzywamy do społecznej czujności o bezpieczeństwo naszych miejsc kultu religijnego i osób duchowych. Modlimy się za przyczyną Matki Bożej Jasnogórskiej, aby ochroniła nas i nasze miasto od nienawiści społecznej. Dziękujemy Policjantom z Komendy Miejskiej w Częstochowie za ich trudną służbę w tym czasie, na niełatwych odcinkach odpowiedzialności. Dziękujemy także wielu osobom świeckim, które w tych dniach włączają się w strzeżenie bezpieczeństwa świątyń oraz wiernych z nich korzystających.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grech: mój kardynalat docenia znaczenie synodu

2020-10-30 16:43

[ TEMATY ]

kardynał

audiencja

papież Franciszek

Vatican News

Kardynał nominat Mario Grech z Franciszkiem

Kardynał nominat Mario Grech z Franciszkiem

Mój kardynalat pokazuje, że to co małe liczy się w oczach Boga, Ojca Świętego i Kościoła – mówi abp Mario Grech nawiązując do faktu, że maltańska diecezja Gozo, którą kierował jest jedną z najmniejszych na świecie. Wskazuje zarazem, że papieska nominacja podkreśla znaczenie samego synodu i synodalności, ponieważ jest on sekretarzem generalnym Synodu Biskupów.

Abp Grech wyznaje, że wczoraj, a zatem już po ogłoszeniu nominacji został przyjęty przez Franciszka na audiencji. „Ani słowem nie nawiązaliśmy do mego kardynalatu. Przez ponad pół godziny rozmawialiśmy o zadaniach związanych z moją funkcją. Myślę, że jest to bardzo wymowne” - powiedział Radiu Watykańskiemu maltański hierarcha. Zaznacza, że ponieważ nie ma potrzeby aby sekretarz generalny Synodu Biskupów był kardynałem, to ta nominacja niesie w sobie głębsze przesłanie.

„Sam fakt, że Papież obdarzył mnie godnością kardynalską pokazuje, iż ważny jestem nie tyle ja sam, ale funkcja, którą mi powierzył. Nadanie kardynalatu sekretarzowi synodu oznacza podkreślenie znaczenia samego synodu. Właśnie na ten wymiar wskazałem podczas mego pierwszego po nominacji spotkania z pracownikami sekretariatu. Ten tytuł w pewnej mierze został nadany całemu sekretariatowi, ponieważ dla Ojca Świętego zarówno synod, jak i synodalność mają ogromne znaczenie – mówi papieskiej rozgłośni maltański hierarcha. – Jeśli w swej ostatniej encyklice Papież pisze o tym swoim wielkim marzeniu światowego braterstwa, to właśnie synod i synodalność są narzędziami pomagającymi wspólnocie kościelnej stawać się bardziej braterską“ – zaznaczył abp Grech.

Kardynał-nominat wyznał, że z Papieżem rozmawiał m.in. o przygotowaniach do najbliższego synodu, który poświęcony będzie właśnie tematowi synodalności. Planowany był on w przyszłym roku, jednak z powodu pandemii wydarzenie to zostało przeniesione na rok 2022. „Mimo trudności wywołanych koronawirusem powoli ruszają przygotowania do tego ważnego spotkania” – podkreślił abp Grech.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję