Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zintegrowani młodzi twarzą w twarz z Jezusem

Odliczają dni, godziny, minuty, a nawet sekundy. Na to spotkanie czeka wielu młodych ludzi. Ale to nie jest bierne czekanie, lecz aktywne: modlitwą i czynem. W dniach 25-31 lipca 2016 r. w Krakowie odbędą się XXXI Światowe Dni Młodzieży. Tymczasem młodzi ludzie z naszej diecezji już przygotowują się do tego wydarzenia: modlą się, czuwają, spotykają ze sobą, rozmawiają… Organizowane są comiesięczne czuwania w dekanatach, a nawet spotkania czy wyjazdy integracyjne. Niebagatelną rolę odgrywa przy tym zaangażowanie wolontariuszy ŚDM

Niedziela bielsko-żywiecka 6/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Katarzyna Zuba

Wolontariusze ŚDM na styczniowym wyjeździe rekolekcyjno-integracyjnym w Istebnej

Wolontariusze ŚDM na styczniowym wyjeździe rekolekcyjno-integracyjnym w Istebnej

Przygotowania do ŚDM, także w wymiarze wolontariatu, przebiegają etapowo. Gdy już się udało kapłanom utworzyć pewne grupy osób chcących zaangażować się przy ŚDM, zorganizowano pierwszy dzień integracyjny wolontariuszy ŚDM w naszej diecezji. Odbył się on w sobotę 25 października ub.r. w budynku Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej. Wolontariusze mieli okazję się wtedy bliżej poznać. Nieco wcześniej młodzi ludzie spotkali się z Biskupem w żywieckim amfiteatrze pod Grojcem. A w ostatnim czasie – w dniach 23-25 stycznia br. wzięli udział w wyjeździe rekolekcyjno-integracyjnym do Istebnej...

Wolontariusze nadal poszukiwani

Młodzi ludzie, angażujący się w wolontariat ŚDM, będą odpowiedzialni chociażby za pilotowanie pielgrzymów w 2016 r. i opiekę nad nimi na parafiach. Będą wydawać posiłki, udzielać informacji w różnych językach, pilnować porządku, obsługiwać liturgię i wykonywać szereg innych zadań. A choć na wolontariat ŚDM składa się już pewna liczba osób, to mimo to stale są poszukiwani nowi ludzie. – Ciągle staramy się szukać nowych sposobów na pozyskanie nowych wolontariuszy. Problem polega nam tym, że upływający czas powoduje bardzo często zmianę w ich życiu, np. zmianę szkoły, dodatkowe obowiązki, a co za tym idzie także zmiany, jeśli chodzi o wymiar zaangażowania w wolontariat ŚDM – mówi „Niedzieli na Podbeskidziu” przewodniczący Sekcji Personalnej ŚDM ks. Łukasz Listwan z parafii św. Urbana w Brzeszczach. Zauważa, że wolontariuszy jest wielu, ale nie każdy może się w pełni angażować w wyznaczoną posługę: – Mamy np. wielu potencjalnych wolontariuszy, którzy są do dyspozycji w konkretne dni, jak studenci, czy inni ludzie aktywni zawodowo. Wielu też oferuje swoją pomoc tylko w wakacje. Trudno jednoznacznie określić liczbę tych, którymi dysponujemy. Generalnie liczba ciągle rośnie, bowiem raczej nie doświadczamy rezygnacji ze współpracy.

Reklama

Sekcja Personalna ŚDM stara się jak najlepiej promować ideę wolontariatu przede wszystkim poprzez kontakt z młodymi: – Bardzo chętnie odpowiadamy na zaproszenia do poszczególnych parafii, czy wspólnot młodzieżowych, gdzie mamy okazję do bezpośredniego kontaktu z kandydatami na wolontariuszy. Na takie spotkanie staramy się zabrać zawsze jednego z już aktywnych wolontariuszy, bo wiadomo, że świadectwo młodego człowieka najlepiej trafia do młodych – zauważa ks. Łukasz, kontynuując myśl: – Oprócz tego jedzie ktoś z kierownictwa Sekcji Wolontariatu po to, aby opowiedzieć o działaniach Centrum ŚDM oraz pokazać filmiki z przebiegu poprzednich spotkań w Rio czy Madrycie. Ostatnie takie spotkanie z młodzieżą umożliwił nam ks. Marcin Naglik opiekujący się kandydatami do sakramentu bierzmowania w parafii NMP w Żywcu. Ponadto, podczas tegorocznej wizyty duszpasterskiej do rodzin naszej diecezji trafiła specjalnie przygotowana ulotka informacyjna, która – jak ufamy – również ma szansę przynieść konkretny odzew.

Integracja w Istebnej

Styczniowy wyjazd do Istebnej przebiegał pod hasłem: „Twarzą w twarz z Jezusem”. Młodzi spotkali się w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej. – Zaprosiliśmy wszystkich wolontariuszy z całej diecezji, otwierając się także na osoby potencjalnie zainteresowane włączeniem się w nasze działania. Odzew był jak dla nas mniej więcej na miarę przewidywań – spotkaliśmy się w grupie 45 osób – zauważa ks. Listwan.

Jak się okazuje, pomysł na wybór miejsca wyjazdu podsunęli sami wolontariusze: – Pomysł narodził się w głowach kilku naszych wolontariuszy będących absolwentami gimnazjum w Istebnej. Powiedzieli nam o możliwości zorganizowania kuligu oraz pomyśle rozbudowania tego czasu w coś większego. Stworzyliśmy plan. Spotkaliśmy się z dyrektorem miejscowego gimnazjum i rozesłaliśmy zaproszenia do wolontariuszy. W tym miejscu trzeba zaznaczyć niezwykłą życzliwość pana dyrektora Bogdana Ligockiego: pomógł nam wszystko zorganizować, wynajął nam szkołę, będąc cały czas do dyspozycji i służąc wszelką pomocą – podkreśla kapłan. Rekolekcyjny weekend był dla młodzieży czasem modlitwy, ale i dobrej zabawy. Chętni mogli grać na hali sportowej, wybrali się na kulig, mieli wspólne ognisko. Wysłuchali także świadectwo znanego rapera Arkadio, który opowiedział o swojej drodze wiodącej od życiowego dna, do poznania Boga. Świadectwo przeplatał utworami muzycznymi.

Reklama

– Wyjazd do Istebnej miał służyć dalszej integracji naszych wolontariuszy, w połączeniu ze wspólną formacją duchową poprzez konferencje i grupy dzielenia, w ramach której skupialiśmy się na 3 podstawowych prawdach kerygmatu: darmowej miłości Boga, grzechu i wyzwoleniu w Jezusie Chrystusie – wspomina ks. Łukasz i dodaje: – Zwieńczeniem tych rozważań i centralnym punktem formacyjnym był uroczysta Msza św. połączona z indywidualnym przyjęciem Pana Jezusa jako osobistego Pana i Zbawiciela. Ponadto każdy uczestnik otrzymał specjalną naklejkę z logiem ŚDM i adresem strony internetowej.

„Warto być wśród nas”

Mimo iż o Światowych Dniach Młodzieży stosunkowo dużo się mówi we wspólnocie Kościoła, jednak jak zauważa ks. Listwan, nie wszyscy młodzi ludzie w diecezji słyszeli o działaniach wolontariatu, i nie do wszystkich parafii i szkół docierają informacje o tych działaniach. – W związku z tym zaplanowaliśmy, że po wyjeździe powstanie coś w rodzaju amatorskiego wideoreportażu, stworzonego przez młodych i dla młodych. Chcemy w ten sposób pokazać młodym ludziom, że warto być wśród nas – dopowiada.

Wolontariusze wraz ze swoimi duszpasterzami powoli przygotowują się w poszczególnych parafiach do peregrynacji krzyża ŚDM oraz ikony Salus Populi Romani. W naszej diecezji peregrynacja odbędzie się od 28 lutego do 14 marca. – Diecezjalnie przygotowaniami zajmują się duszpasterze dekanalni i księża proboszczowie poszczególnych parafii, gdzie będą pojawiać się krzyż i ikona Matki Bożej. W mojej parafii św. Urbana w Brzeszczach pod peregrynację dostosowaliśmy termin naszych rekolekcji dla dzieci i młodzieży. Od 3. niedzieli Wielkiego Postu, aż do środy 11 marca, kiedy to krzyż i ikona ŚDM znajdą się w naszym dekanacie – w parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach, będziemy przygotowywać się do tego wydarzenia poprzez rekolekcje wielkopostne, które zakończymy czuwaniem przy znakach ŚDM – informuje ks. Łukasz Listwan.

Peregrynacja rozpocznie się w Skoczowie 28 lutego, a zakończy się 14 marca w Czechowicach-Dziedzicach. Kapłan zachęca młodych ludzi do włączenia się w pomoc przy organizacji ŚDM. W tej sprawie można pisać na adres e-mail: wolontariatsdm@gmail.com. Więcej informacji na temat ŚDM na: mlodzi.diecezja.bielsko.pl oraz na fanpage’u ŚDM naszej diecezji: www.facebook.com/wyd.bielsko.

2015-02-05 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda do bp. Suchodolskiego: dziękuję za organizację ŚDM

[ TEMATY ]

prezydent

ŚDM w Krakowie

ŚDM

Krzysztof Sitkowski/KPRP/prezydent.pl

Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do bp. Grzegorza Suchodolskiego.

W imieniu głowy państwa list ten odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta min. Adam Kwiatkowski, który uczestniczył w uroczystości święceń biskupich w Siedlcach. W swoim liście Andrzej Duda zwrócił uwagę na aktualność motta, jakie wybrał dla siebie bp Grzegorz Suchodolski, nawiązując do słów Jana Pawła II skierowanych do młodzieży.

"Rozpoczyna ksiądz biskup swoją nową misję w dniu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie Matce Kościoła, a zarazem w okolicznościach wyjątkowych: kiedy trwają Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej, a także gdy nasz kraj zmaga się z nieznanym dotąd zagrożeniem: epidemią koronawirusa. W tym czasie – pełnym wielu wyzwań – niezwykłej aktualności nabiera przyjęte przez Ekscelencję zawołanie: Głosić Jezusa Chrystusa" - napisał Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że dotychczasowe doświadczenie bp. Suchodolskiego, zwłaszcza dotyczące pracy z młodzieżą i świeckimi, pomoże mu w nowej posłudze dla Kościoła w diecezji siedleckiej. Podziękował też za jego wkład w organizowanie udziału młodzieży w wielu edycjach Światowych Dni Młodzieży.

"Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych, na przestrzeni dwudziestu lat, Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego" - podkreślił prezydent.

Święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego odbyły się 1 czerwca w katedrze w Siedlcach. Głównym konsekratorem był ordynariusz siedlecki bp Kazimierz Gurda, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i pochodzący z diecezji siedleckiej ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.

CZYTAJ DALEJ

Wyróżnienia dla katechetów

2020-09-21 22:33

Marzena Cyfert

Ks.. Mariusz Szypa wręcza wyróżnienie

Ks.. Mariusz Szypa wręcza wyróżnienie

W tym roku przypada jubileusz 30-lecia katechezy w szkole. Z tej okazji zostały wręczone specjalne wyróżnienia, pamiątki i podziękowania katechetom obchodzących jubileusz 30-lecia.

Spotkanie odbyło się w auli Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Wyróżnienia wręczył ks. Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Otrzymali je:

Janina Antał

Urszula Bujwid

Elżbieta Gajda

Waldemar Gajda

Małgorzata Jedynak

Elżbieta Juszczyk

Anna Kotwica

Barbara Kostkiewicz

Jolanta Kurowska

Barbara Lach

Jadwiga Ługiewicz

Maria Majcher

Bernadetta Niewiadomska

Anna Okurowska

Władysław Pabian

Ewa Piękoś

Danuta Pytel

Elżbieta Rogozińska-Zalewska

Marianna Rudowicz

Małgorzata Ryba

Wyróżnionym katechetom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów pedagogicznych i ewangelizacyjnych w katechezie szkolnej.

O całej uroczystości można przeczytać tutaj

GALERIA ZDJĘĆ

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: spada liczba osób deklarujących się jako katolicy

2020-09-22 19:54

[ TEMATY ]

Hiszpania

Katolik

Adobe Stock

Wraz z pandemią koronawirusa spada liczba osób deklarujących się w Hiszpanii jako katolicy, wynika ze studium opinii publicznej Ośrodka Badań Statystycznych w Madrycie (CIS). Według najnowszego „Barometru” grono mieszkańców Hiszpanii określających siebie katolikami wynosi już 59,2 proc., czyli najmniej w historii przeprowadzanych w tym kraju badań sondażowych.

Autorzy studium wskazali, że bezprecedensowemu spadkowi liczby katolików w okresie pandemii COVID-19 towarzyszył jednak nieznaczny wzrost osób określających siebie mianem „katolika praktykującego”. Pomiędzy kwietniem a wrześniem 2020 r. ich liczba wzrosła z 19,5 proc. do 20,4 proc.

Ze studium CIS wynika, że odejście od Kościoła miało miejsce w grupie katolików, którzy we wcześniejszym sondażu tej instytucji określali siebie mianem „wierzących, choć niepraktykujących”. O ile w kwietniu ich odsetek wynosił 41,7 proc., to już we wrześniu spadł do 38,8 proc.

- Badanie to dowodzi wyraźnego spadku liczby wiernych na przestrzeni ostatniej dekady, podczas której w 2011 r. organizowane były w Madrycie Światowe Dni Młodzieży. Wówczas za katolików uznawało się aż 73 proc. ankietowanych przez CIS – przypomniał katolicki portal Religion en Libertad, odnotowując, że spadek liczby wiernych na przestrzeni ostatnich 10 lat wynikał m.in. z faktu, że „znaczna część katolików z powodu zaawansowanego wieku zmarła w ostatnich latach”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję