Reklama

Wiadomości

Trucizna na nienarodzone dzieci

Bez żadnych ograniczeń można teraz kupić w aptece pigułkę „dzień po”. Jest ona przez jednych uznawana za środek antykoncepcyjny, przez innych – za pigułkę wczesnoporonną. Dla „Niedzieli” sprawę komentuje prof. Bogdan Chazan

Niedziela Ogólnopolska 6/2015, str. 44-45

[ TEMATY ]

wywiad

rozmowa

Bożena Sztajner/Niedziela

Decyzją Komisji Europejskiej 7 stycznia 2015 r. w krajach UE wprowadzono do sprzedaży aptecznej bez recepty preparat ellaOne, zwany potocznie tabletką „dzień po”. Podobno nie ma żadnego znaczenia, że pewne kraje, w tym Polska, głosowały przeciwko tej decyzji na posiedzeniu Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA). Swoją drogą, po co jest takie głosowanie, które nie jest w stanie niczego zmienić... 21 listopada 2014 r. EMA wydała rekomendację, na mocy której pigułki ellaOne „mogą być stosowane bezpiecznie i skutecznie bez potrzeby stosowania recepty”. Tzw. antykoncepcja awaryjna jest dostępna w większości krajów UE od 2009 r. Początkowo trafiła do nas informacja, że decyzję w tej sprawie miały podejmować władze poszczególnych państw. Taką wiadomość przekazał nam wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Szybko jednak zaprzeczył swoim słowom. Poprzez rzecznika prasowego Ministerstwa Zdrowia poinformował, że wydając poprzednie oświadczenie, nie znał dobrze uzasadnienia Komisji Europejskiej. Otóż prawo wyboru, czy tabletka ma być wydawana na receptę, czy nie, dotyczy tylko tych krajów, w których środki antykoncepcyjne są zakazane. Polska do nich nie należy. Wniosek jest taki, że musimy podporządkować się dyrektywom UE. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sposób wyjątkowo pokrętny, że ogólna dostępność pigułki „dzień po” wynika z faktu, iż odbiorcą decyzji Komisji Europejskiej jest firma odpowiedzialna za ellaOne i dlatego polskie władze nie są stroną w sprawie.

Reklama

Po tej wypowiedzi zapanował chaos. Środowiska farmaceutyczne, lekarskie, pielęgniarsko-położnicze podzieliły się. Liberalno-lewackie były zachwycone dostępnością tabletki bez recepty, broniły fałszywie pojętej wolności brzucha kobiety. Środowiska konserwatywno-katolickie zwracały uwagę na zagrożenia, jakie niesie ze sobą decyzja KE. Przypominano, że życie ludzkie zaczyna się od chwili poczęcia, tzn. rozwijający się w wyniku zapłodnienia organizm jest istotą ludzką od pierwszych chwil swego istnienia. W konsekwencji przyjęcia pigułki „dzień po” ów zarodek nie ma możliwości zagnieżdżenia się w błonie śluzowej macicy i umiera. Trzeba to mówić prosto i dobitnie, a nie lawirując pojęciami. Jest to najzwyklejsza aborcja. Dlatego na forach internetowych zyskała miano „trutki na dzieci”. Przewiduje się, że łatwa w dostępie tabletka będzie nadużywana przez kobiety, a to już zagraża konsekwencjami zdrowotnymi. A co z nastolatkami rozpoczynającymi wczesne życie seksualne? Mogą stosować ją jak pigułkę od bólu głowy.

W tym ogólnym chaosie informacyjnym 22 stycznia br. głos zabrała premier rządu Ewa Kopacz. Powiedziała, że „minister zdrowia pracuje w tej chwili nad takimi rozwiązaniami, które będą bezpieczne, ale przede wszystkim bezpieczne ze względu na osoby, które mogłyby skorzystać z tej pigułki”. Trzeba poczekać na zakończenie prac legislacyjnych.

Aby wyjaśnić medyczne i moralne kontrowersje narosłe wokół pigułki „dzień po”, zwróciliśmy się do prof. Bogdana Chazana z prośbą o komentarz.

IWONA GALIŃSKA: – Czy pigułka „dzień po” jest środkiem antykoncepcyjnym czy wczesnoporonnym?

PROF. BOGDAN CHAZAN: – Tłumaczy się nam to w sposób zawoalowany i pokrętny. Jeżeli zarodek zagnieździ się w błonie śluzowej macicy i czynniki szkodliwe spowodują, że obumrze, wówczas jest to działanie wczesnoporonne – mikroaborcja. Jeżeli natomiast ten sam lub inny czynnik spowoduje, że taki sam zarodek obumrze dzień wcześniej, przed zagnieżdżeniem się w błonie śluzowej macicy, np. wtedy, gdy została ona niewłaściwie przygotowana do zagnieżdżenia w wyniku użycia tej pigułki, to już nie jest to działanie poronne. Takie myślenie jest zwykłym mydleniem oczu. To tak, jakby się mówiło, że zabójstwo dokonane scyzorykiem nie jest morderstwem, a jest nim dopiero zabicie człowieka z broni palnej... Ta tabletka powoduje zabicie dziecka przed zagnieżdżeniem się zarodka w błonie śluzowej macicy, w odróżnieniu od środków stosowanych w aborcji farmakologicznej, które powodują śmierć zarodka już po tym procesie. W obydwu przypadkach stosowane są te same lub podobne środki. Mifepriston (RU-486), stosowany w celu zabicia dziecka już zagnieżdżonego, w procedurze aborcji farmakologicznej jest używany w Rosji i Chinach w mniejszych dawkach do antykoncepcji „po”. Moim zdaniem, takie tuszowanie prawdy wynika też z chęci pozbawienia „klientów” skrupułów moralnych przy zapłodnieniu in vitro. Wtedy przecież manipuluje się zarodkiem przed zagnieżdżeniem. Mówi się, że diagnostycy, laboranci pracują nad „zapłodnionym jajem”, a nie przeprowadzają doświadczenia na człowieku.

– Do kogo trafi tabletka „dzień po”?

– Trafi do kobiety, która nie potrafi zaplanować swojego życia, która kieruje się chwilowymi emocjami czy popędami, a czasem jest pod wpływem swojego partnera, traktującego ją przedmiotowo. Stosowanie takiej tabletki jest działaniem nieodpowiedzialnym, lekkomyślnym. Każda kobieta powinna wiedzieć, że stosunek płciowy może doprowadzić do ciąży. Dlatego tak ważne są programy edukacyjne skierowane do młodzieży, które by uczyły rozpoznawania płodności, skłaniały młodych ludzi do odpowiedzialnego życia, a nie do rozpaczliwych działań w ostatniej chwili. Promowanie tej tabletki to wychowywanie człowieka egoistycznego, niemającego szacunku do ciała własnego ani partnera. Dla takiej osoby życie ma być łatwe i przyjemne. Nie ma w nim miejsca na odpowiedzialność, cierpienie też nie jest w modzie.

– Czy kobiety mające problemy zdrowotne mogą stosować tę tabletkę?

– Ten środek powoduje wiele działań ubocznych, m.in. bóle i zawroty głowy. Niektóre kobiety przez kilka dni po zażyciu tabletki nie mogą prowadzić samochodu, a te, które karmią, muszą odstawić dziecko od piersi. U kobiet ze skłonnością do zakrzepów, chorych na nadciśnienie, cukrzycę, palaczek papierosów skłonność do powikłań jest większa.

– Podobno ten środek stosowany jest w leczeniu mięśniaków…

– Tak, ale tylko przez okres kilku miesięcy. Jest przeciwwskazany m.in. w chorobach wątroby i nerek. Powoduje przerost błony śluzowej macicy. Najczęstszym objawem ubocznym są uderzenia gorąca, takie jak u kobiet w okresie klimakterium. Osiąga się czasem cel – zmniejszenie mięśniaków przed operacją, ale za cenę ryzyka powikłań.
Tabletka „dzień po” dostępna teraz bez recepty, trafi także do nastolatek. Dzisiejsza młodzież wcześniej rozpoczyna życie seksualne, dlatego zachodzi obawa, że ten środek stosować będą 13-, 15-latki.
Młodzi ludzie są skłonni do podejmowania działań ryzykownych w każdej dziedzinie. Naszą rolą jest ostrzegać, że udostępnienie tabletek „dzień po” bez recepty dziewczynom nieasertywnym, będącym pod wpływem rówieśników, spowoduje niekontrolowane ich przyjmowanie. Na wszelki wypadek nastolatka weźmie np. trzy tabletki zamiast jednej, a za kilka dni – powtórka. Nie można pozwolić na upowszechnianie takich postaw. Częste niekontrolowane przyjmowanie hormonów może się negatywnie odbić na ich dalszym życiu. Zachodzi także obawa zwiększenia częstości przemocy wobec kobiet, chorób przenoszonych drogą płciową. Wizyta u rozsądnego lekarza mogłaby położyć kres takiemu nieuporządkowanemu życiu i ryzykowaniu własnym zdrowiem.

– Czy istnieje możliwość zahamowania takiej dystrybucji tabletki „dzień po”?

– Uważam, że tabletki „antykoncepcji awaryjnej” nie są potrzebne. Ale jeśli już muszą być dostępne, to tylko na podstawie recepty. Są protesty farmaceutów, lekarzy. Ostatnio rząd ma zwyczaj wydawania różnych zarządzeń, które skutkują protestami społeczeństwa. Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu pigułki „dzień po” bez recepty należało zasięgnąć opinii lekarzy, pielęgniarek, położnych, ekspertów, a nie feministek.

2015-02-03 15:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyrównujemy szanse

2020-09-16 11:29

Niedziela warszawska 38/2020, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

Łukasz Krzysztofka

O awarii oczyszczalni „Czajka”, podziale Mazowsza i nowej strategii walki z pandemią z Konstantym Radziwiłłem, wojewodą mazowieckim, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Obecnie tematem numer jeden na Mazowszu jest awaria oczyszczalni „Czajka”. Dzisiaj mówi się, że być może w ciągu kilku miesięcy da się położyć rurę stalową pod Wisłą, która miałaby być docelowym, bezpieczniejszym rozwiązaniem…

Konstanty Radziwiłł: Trudno powiedzieć, dlaczego miasto stołeczne nie zapewniło alternatywnego przesyłu w ciągu minionego roku. Prezydent Rafał Trzaskowski twierdzi, że rozwiązanie, jakim jest tunel z dwiema rurami, został źle zaplanowany. Tym bardziej z dużym niesmakiem odbieram próbę przerzucenia winy przez prezydenta Trzaskowskiego na swoich poprzedników. I to nie na poprzedniczkę (Hannę Gronkiewicz-Waltz – przyp. red.), która rządziła miastem przez 12 lat przed nim, tylko na śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wcześniejszych prezydentów. W okresie 14 lat rządów Platformy Obywatelskiej można było wszystko wykonać po swojemu.

CZYTAJ DALEJ

Czyńcie dobrze wszystkim

Niedziela zamojsko-lubaczowska 53/2017, str. VII

[ TEMATY ]

wywiad

Archiwum

Bł. Bernardyna Maria Jabłońska

Bł. Bernardyna Maria Jabłońska

Małgorzata Godzisz: – Co powinniśmy wiedzieć patrząc na historię życia bł. s. Bernardyny Jabłońskiej. Do jakich też faktów z jej życiorysu powracać by poznać ją jeszcze lepiej? Jako wierni diecezji zamojsko-lubaczowskiej powinniśmy ją znać bardzo dobrze.

S. Rozalia Piszczek: – Bardzo się cieszę, że mogę opowiedzieć o współzałożycielce naszego Zgromadzenia. Urodziła się w miejscu, gdzie teraz jest Dom Modlitwy w Pizunach. Staramy się dziękować Bogu za jej życie i powołanie. Urodziła się w rodzinie religijnej. Przez pewien czas była jedynym dzieckiem swoich rodziców. Była bardzo kochana i trochę uprzywilejowana. Żywa, radosna i zaznaczająca się w środowisku. Uczyła się w domu, bo nie posłano ją do szkoły. Takie błogie życie miała do 16. roku życia, kiedy to zmarła jej mama. Wtedy dokonał się u Marysi Jabłońskiej przewrót zewnętrzny i wewnętrzny. Zawsze była blisko Pana Boga, ale zaczęła za Nim tęsknić. Uciekała w samotność, częściej chodziła do kościoła. Przeżywała to, że ojciec ożenił się drugi raz z kobietą niewiele od niej starszą. Na pewno starała się ona zastąpić jej matkę, ale dla niej nie było to samo. Ojciec był niejako zmuszony do tego, ponieważ trzeba było zaopiekować się młodszym braciszkiem. Był taki zwyczaj, że rodziną jeździli do Horyńca 13 czerwca na odpust św. Antoniego. Tam Marysia spotkała brata Alberta z siostrami. Wtedy pomyślała, że chciałaby być taką zakonnicą. Zwierzyła się z tego księdzu proboszczowi, który poparł ją w tym pragnieniu. W międzyczasie ojciec poszukał jej partnera życiowego i chciał by wyszła za mąż. Proboszcz pomógł jej, by wytrwała w swym postanowieniu. Ojciec jednak nie przyjął tego do wiadomości. Dlatego po umówieniu się z bratem Albertem Marysia potajemnie opuściła dom. Wywarła ogromne wrażenie na bracie Albercie, który tak powiedział do braci: „Przyjąłem dzisiaj kandydatkę, która ma rozum i serce. Wyobrażała ona sobie życie zakonne jako coś takiego zamkniętego; modlitwa, adoracja, ucieczka od świata. Brat Albert zawiózł ją od razu do Krakowa, do największej nędzy, do kobiet, które właściwie źle się prowadziły. Ona bardzo to przeżyła. Wychowana w atmosferze swobody, piękna przyrody i na raz została zamknięta w takim domu. Poszła do brata Alberta z prośbą, że jednak odejdzie i że się pomyliła z powołaniem. I tutaj bliska jest nam wszystkim, bo choć wybrała, to musiała jeszcze raz stoczyć walkę ze sobą o ten wybór. Zobaczyła wtedy u brata Alberta łzy i powiedziała: ”Tatusiu, to ja zostaję”. Ten napisał jej piękny akt oddania się Jezusowi na wszystko: cierpienia, zniewagi. Za to nic nie chciała ani teraz ani po śmierci, bo tak czyniła z miłości dla Pana Jezusa. Ona podpisała ten akt w Wielką Sobotę. Została i tak zaczęło się w niej ogromne przeobrażenie. Pokochała ubogich. Widziała w nich Chrystusa. Nie tylko ona sama, ale zachęcała do tego też siostry, żeby tak samo kochały Pana Jezusa. Gdy miała 24 lata brat Albert powołał ją na matkę generalną zgromadzenia. Siostry miały do niej zaufanie. Widać było, że jest matką i stara się o wszystkich. Tą miłość do ubogich przekazała nam. Warto wiedzieć, że gdy młoda Marysia wstępowała do Zgromadzenia było już 6 domów i ponad 40 sióstr. A gdy umierała było 43 domów i ponad 500 sióstr.

– A jak zrodziło się Siostry powołanie do życia w Zgromadzeniu Sióstr Albertynek Posługującym Ubogim?

– Miałam 14 lat jak przyszłam do Zgromadzenia. Moje powołanie zaczęło się przez matkę Bernardynę. Bardzo ją kocham. Brat Albert wydawał mi się zbyt poważny. Marysia była taka moja i mam duże nabożeństwo do matki Bernardyny i bardzo się dużo od niej uczę. Jestem wdzięczna, że do takiego zgromadzenia Pan Bóg mnie powołał.

cdn.

CZYTAJ DALEJ

Zerowy PIT dla młodych również na stażach u praktykach!

2020-09-22 20:03

PAP

Wprowadzenie zerowego podatku PIT dla osób do 26. roku życia na stażach i praktykach zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas Gali Liderów Innowacji GovTech Polska. Jak mówił, powinno to zachęcić młodych ludzi do pracy w administracji.

Zerowy PIT dla młodych na stażach i praktykach

Morawiecki przypomniał, że w 2019 r. rząd wprowadził zerowy PIT od umów o pracę, umów zlecenia dla osób poniżej 26. roku życia.

PAP

Dołożymy również zerowy PIT dla stażystów, osób, które chcą rozpocząć pracę w formie stażu, by zwiększyć ich motywację finansową do pracy w administracji publicznej — oświadczył szef rządu. Na tym rozwiązaniu stażyści mają zyskać do 900 zł miesięcznie.

Chcemy przyciągnąć młodych ludzi, młode talenty do administracji publicznej, praca w administracji może być niezwykle ciekawa — podkreślał Morawiecki.

Program Młodych Liderów

Propozycja jest częścią rządowego planu wsparcia młodzieży - Programu Młodych Liderów. Według KPRM dzięki temu programowi wybitni uczniowie i studenci mogą rozwijać swoje umiejętności i zdobywać wiedzę podczas staży w jednostkach administracji publicznej.

Program składa się z trzech komponentów: obok objęcia umów stażowych o praktyki absolwenckie zerowym podatkiem PIT (do 26 roku życia), ma to być także reforma stypendium PRM poprzez ogólnopolskie konsultacje z młodzieżą oraz stworzenie kolejnych nowoczesnych programów płatnych staży w instytucjach publicznych.

PAP

Przedstawiając elementy programu, premier zapowiedział też m.in. zmianę kryteriów rekrutacji do pracy w administracji, tak aby w ocenie uwzględniać również hobby, zainteresowania i pracę społeczną.

Wiem, że jeżeli ktoś poświęca czas na pomoc innym, działalność społeczną, na zainteresowania to jest to osoba, która ma innego rodzaju kompetencje— tłumaczył. Deklarował również, że wprowadzona zostanie „lepsza synchronizacja informacji dotyczących wszystkich staży, praktyk i możliwości wejścia do administracji publicznej”. Służyć temu ma strona internetowa, która już w tej chwili uwzględnia propozycje KPRM i Ministerstwa Finansów, a będą do niej dołączane kolejne ministerstwa.

Spotkanie z laureatami konkursów

Mateusz Morawiecki spotkał się we wtorek z laureatami konkursów stażowych organizowanych przez Ministerstwo Finansów oraz GovTech Polska, tzw. „Liderami Podatkowymi” oraz „Liderami Innowacji”. Podczas spotkania została przeprowadzona Burza Mózgów - seria warsztatów kreatywnych, podczas których młodzież szukała odpowiedzi na pytanie:

Jak zachęcić pokolenie Z do pracy w sektorze publicznym?

Jak podała KPRM, premier wręczył również zwycięzcom Programu Stażowego KPRM dyplomy.

KPRM ogłosiła także II edycję konkursu Liderzy Innowacji w ramach GovTech. 16 laureatów odbędzie płatny staż w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak podano, rekrutacja zostaje otwarta 22 września 2020 i trwa do 30 listopada 2020 r. Regulamin i szczegółowe informacje dostępne są na stronie gov.pl/govtech.

W komunikacie kancelarii premiera zapowiedziano także VIII edycję programu Liderów Podatkowych - prowadzonego od trzech lat w Ministerstwie Finansów programu stażowego. Pierwsza edycja odbyła się w 2017 r. Łącznie, w ramach siedmiu edycji konkursu wyłonionych zostało 86 laureatów – Liderów Podatkowych.

Kolejna, ósma edycja konkursu ruszy w połowie października. Tematem pracy konkursowej będą „Podatki po pandemii”.

Jak wskazał cytowany w komunikacie wiceminister finansów Jan Sarnowski, w ramach programu co pół roku do Ministerstwa Finansów trafia 12 młodych ludzi, którzy widzą swoją przyszłość w podatkach i chcą poznać tajniki tworzenia regulacji podatkowych.

Staże w MF nie są jedynie jednorazową przygodą, to również okazja do tego, by spojrzeć na podatki dużo szerzej niż jest to udziałem branży doradczej. Dla wielu stażystów jest to początek nowej ścieżki kariery, w której centrum stoi pasja dla Polski. Po odbyciu stażu, pracę w MF znalazł co czwarty stażysta!- poinformował Sarnowski. Zaznaczył, że zainteresowanie programem jest bardzo duże, „bo od pierwszej godziny stażu młodzi ludzie lądują w centrum wydarzeń, pracują przy dużych projektach, we współpracy z nimi tworzone są regulacje upraszczające i unowocześniające system podatkowy”.

xyz/PAP

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję