Reklama

Aspekty

Praktyczny ekumenizm

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 4/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

ekumenizm

Ks. Paweł Bryk

110 lat kościoła pw. św. Michała w Brójcach – Nieszpory ekumeniczne

110 lat kościoła pw. św. Michała w Brójcach – Nieszpory ekumeniczne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeżywaną dziś niedzielą kończy się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: „Jezus rzekł do Samarytanki: «Daj mi pić»” (J 4, 7). W tych dniach chrześcijanie różnych wyznań spotykali się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach oraz innych spotkaniach.

Zobaczmy, jak to było w przeszłości i jak to wygląda dziś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie w szkole

Jeszcze na kilka dni przed Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan 9 stycznia w Chrześcijańskiej Szkole Podstawowej „Salomon” w Zielonej Górze odbyły się jasełka oraz ekumeniczne spotkanie opłatkowe, w których uczestniczyli przedstawiciele zielonogórskich parafii różnych wyznań chrześcijańskich. Tegoroczne jasełka – opowieść o narodzeniu Chrystusa uczniowie starszych klas szkoły podstawowej przygotowali w formie teatru cieni. Widowisko, któremu towarzyszyła piękna oprawa muzyczna, stworzyło niepowtarzalny nastrój, umacniający wiarę w Boże Narodzenie. Przedstawienie obejrzeli zaproszeni przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, wśród nich m.in.: ks. prał. Zbigniew Stekiel, emerytowany proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze, oraz obecny proboszcz parafii ks. kan. Mirosław Maciejewski, ks. Tadeusz Kuźmicki, referent ekumeniczny diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz duszpasterz akademicki w Słubicach, ks. Paweł Bryk, proboszcz parafii pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Brójcach Lubuskich, ks. Marcin Siewruk, red. „Gościa Niedzielnego Zielonogórsko-Gorzowskiego”, ks. Dariusz Lik, proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Zielonej Górze, ks. Andrzej Dudra, proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja Cudotwórcy w Zielonej Górze, ks. Stanisław Stawowczyk, proboszcz parafii polskokatolickiej w Zielonej Górze, pastor Marek Majewski, przedstawiciel Kościoła Bożego w Chrystusie „Bez ścian”, oraz gość z Niemiec – pastor z Frankfurtu n. Odrą.

Reklama

Historycznie bogate tradycje

Na rzecz dialogu ekumenicznego, tolerancji religijnej oraz zbliżenia i pielęgnowania braterskich stosunków między Kościołami działa Polska Rada Ekumeniczna, która ma także swój regionalny oddział w Zielonej Górze. Swoim zasięgiem obejmuje on także Kożuchów, Nową Sól i Żagań. Główny nacisk kładzie na pogłębianie wzajemnego szacunku i poznania, co realizuje poprzez ekumeniczne nabożeństwa, spotkania czy koncerty muzyczne. – Historycznie mamy bardzo bogate tradycje ekumeniczne, jeżeli się cofniemy tak ok. 15 lat wstecz. Dlatego że na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej powstała kiedyś inicjatywa Międzywyznaniowego Przeglądu Pieśni Chrześcijańskiej – mówi ks. Dariusz Lik, przewodniczący zielonogórskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. – To była jedyna taka inicjatywa w Polsce i do tej pory niepowtórzona, gdzie Kościoły o bardzo szerokim spektrum, począwszy od Kościołów katolickiego, prawosławnego, greckokatolickiego, aż po wszystkie Kościoły charyzmatyczne, m.in. z adwentystami, współorganizowały te koncerty, występowały, prezentowały swoją pobożność poprzez pieśń. O tyle jest to interesujące, że koncerty odbywały się zarówno w auli ówczesnej Politechniki Zielonogórskiej, jak też w poszczególnych Kościołach, m.in. w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela Kościoła rzymskokatolickiego czy u mnie, w parafii w Kościele Jezusowym. Niestety ta inicjatywa umarła trochę śmiercią naturalną. Trwała jedenaście lat i w jedenastym roku zorientowaliśmy się, że zaczynamy się powielać, więc trzeba coś nowego wymyślić. Kolejną inicjatywą, o której wspomina ks. Lik, były Dni Biblii w Zielonej Górze, organizowane na Uniwersytecie Zielonogórskim od 2007 r. Wówczas wymienione wyżej Kościoły były reprezentowane przez swoich przedstawicieli, jednak różnie bywało z tematyką i nie każdego roku byli wszyscy. Zasadniczo, jak mówi, nikt się od idei nie odcinał. Wymienia także nabożeństwa, które odbywają się w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, organizowane przez Kościół rzymskokatolicki. – Taką nową inicjatywą, relatywnie młodą, bo kilkuletnią, są spotkania epifanijno-noworoczne w Chrześcijańskiej Szkole Podstawowej, które gromadzą właściwie przedstawicieli wszystkich wyznań.

Reklama

Betlejemskie Światło Pokoju, cmentarz i świątynia

W spotkaniu w Chrześcijańskiej Szkole Podstawowej uczestniczył także ks. Paweł Bryk, proboszcz parafii pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Brójcach Lubuskich. W 1999 r. jako kapelan lubuskich harcerzy po raz pierwszy podjął się organizacji uroczystego i osadzonego w kontekście liturgicznym przekazania światła z Betlejem. – Kiedy pierwszy raz przygotowywaliśmy tę uroczystość, to nikt wówczas nie miał wątpliwości, że powinna mieć ona formułę ekumeniczną. Pierwsze nabożeństwo, zorganizowane w grudniu 1999 r. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze, odbyło się z udziałem przedstawicieli trzech wspólnot niekatolickich: Kościoła prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i Kościoła Chrześcijan Baptystów. Te spotkania trwają do dziś. Każdego roku światło z Betlejem jest przekazywane właśnie w tym gronie. W grudniu 2003 r. w Międzyrzeczu podczas obchodów tysiąclecia śmierci Pięciu Braci Międzyrzeckich odbyło się przekazanie światła z Betlejem, poprzedzone ekumeniczną modlitwą w miejscu domniemanego ich męczeństwa. W kościółku w miejscowości Święty Wojciech zostało odprawione nabożeństwo złożone z czterech części. – Było to bardzo ciekawe doświadczenie, kiedy staliśmy obok siebie i każdy modlił się we własny sposób, według własnej tradycji. Nikt nie miał wątpliwości, że to jest miejsce, gdzie powinniśmy się spotkać. Bowiem Bracia Męczennicy, którzy oddali życie w 1003 r., to są męczennicy Kościoła, który jeszcze nie był podzielony.

Drugie doświadczenie, którym dzieli się ks. Paweł Bryk, to doświadczenie jego obecnej parafii, która niemal w stu procentach jest wyznania katolickiego. – W naszej parafii, gdzie przed wojną większość społeczności była wyznania ewangelickiego, mamy ewangelicki cmentarz, który przez ponad 30 lat był zaniedbany. Zrealizowaliśmy projekt jego renowacji, opiekujemy się nim. Raz w roku odprawiamy tam nabożeństwo za zmarłych, na które zapraszamy ewangelików z Zielonej Góry, bo to jest najbliższa dla naszej parafii wspólnota. W ub. r. został natomiast odnaleziony masowy grób ofiar Armii Czerwonej, zamordowanych w 1945 r. Wówczas zorganizowano uroczysty pogrzeb, któremu ze względu na to, że ofiary w dużej części były ewangelikami, nadano ekumeniczny charakter. Ponadto parafia w Brójcach dysponuje dwoma kościołami, z przełomu XIX i XX wieku. Mniejszy to historyczna świątynia katolicka. Większy to kościół poewangelicki, który od 1945 r. służy jednak społeczności katolickiej. Nie zapominamy, że modlimy się w kościele, który jest świątynią poewangelicką. Był przez braci ewangelików zbudowany. Przez wiele lat oni w nim sprawowali swoją liturgię. My natomiast w poczuciu pewnej wdzięczności za to, że ta świątynia dzisiaj nam służy, co roku, kiedy obchodzimy święto patronalne naszego kościoła, w dniu św. Michała, zapraszamy wspólnotę ewangelicką, żeby modliła się razem z nami. Świadomość – podsumowuje ks. Bryk – że niemożliwość wspólnego przyjęcia Komunii św. jest raną i dramatem Kościoła, musi być budzona i musi znajdować konkretną odpowiedź. Jednocześnie podkreśla rolę wspólnej modlitwy, stawania razem przy ołtarzu, przy Słowie Bożym i w modlitwie „Ojcze nasz”. – To jest bardzo ważne – kończy.

Wiara w dialog i pragnienie jedności

Na terenie diecezji nad ruchem ekumenicznym zgodnie z postanowieniami soborowymi czuwa biskup, który rozwojem ekumenii kieruje bezpośrednio lub przez instytucje przez siebie ustanowione. Decyzję o wyznaczeniu osoby, która będzie w diecezji popierała różne inicjatywy na rzecz jedności chrześcijan oraz czuwała nad kontaktami z innymi Kościołami i wspólnotami, podjął bp Wilhelm Pluta, ówczesny ordynariusz diecezji gorzowskiej. 8 grudnia 1978 r. wydał dekret, którym wyznaczył diecezjalnego referenta ds. ekumenicznych. Obecnie funkcję tę w naszej diecezji pełni ks. Tadeusz Kuźmicki, duszpasterz akademicki w Słubicach. – Myślę, że dialog ekumeniczny w naszej diecezji przede wszystkim ma bardzo piękną historię. Było podejmowanych już bardzo wiele wartościowych działań. Co więcej, jest w naszej diecezji wypracowana taka piękna tradycja spotkań ekumenicznych, podczas których możemy się wspólnie pomodlić, poznać nawzajem i porozmawiać – mówi ks. Kuźmicki. – Warto też zobaczyć, że wiele rzeczy nas łączy. Chociażby w kontekście wydarzeń świąt Bożego Narodzenia czy zmartwychwstania Jezusa Chrystusa odkrywamy pewien wspólny fundament naszej wiary. Uważam, że wszystkie takie inicjatywy, podczas których możemy się spotkać na wspólnej przestrzeni, w której wyznajemy te same prawdy, są dla nas czymś bardzo ważnym, dlatego że ciągle wierzymy w dialog ekumeniczny i pragniemy tej jedności między nami.

2015-01-23 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: panel ekumeniczny nt. ewangelizacji

[ TEMATY ]

ekumenizm

panel

Bożena Sztajner/Niedziela

Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie

Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie

W ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan wieczorem 18 stycznia w auli św. Jadwigi w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbył się ekumeniczny panel nt. „Ekumenizm dla ewangelizacji”, z udziałem przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich.

W spotkaniu wzięli udział: ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej, siostry zakonne.

CZYTAJ DALEJ

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

[ TEMATY ]

Francja

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Zauważa, że wszystko zaczęło się półtora roku temu, kiedy do jego parafii zgłosiło się w sprawie chrztu kilkadziesiąt osób, tak iż obecnie ma osiem razy więcej katechumenów niż dwa lata temu. Początkowo myślał, że to przejaw dynamizmu jego parafii. Szybko jednak się przekonał, że nie jest wyjątkiem. Inni proboszczowie mają ten sam «problem», są przytłoczeni nagłym napływem nowych katechumenów.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego: szatan połknął haczyk

2024-03-28 23:26

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Materiał prasowy

Jak wygląda walka dobra ze złem na zupełnie innym, nieuchwytnym poziomie? Jak to możliwe, że szatan, będący ucieleśnieniem zła, może zostać oszukany i pokonany przez dobro?

Zagłębimy się w niezwykłą historię i symbolikę Hortus deliciarum (grodu rozkoszy) Herrady z Landsbergu (ok. 1180). Ten odcinek to nie tylko opowieść o starciu duchowych sił, ale także głębokie przemyślenia na temat tego, jak każdy z nas może stawić czoła pokusom i trudnościom, wykorzystując mądrość przekazywaną przez wieki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję