Reklama

Niedziela Częstochowska

Śp. Stanisław Krzemiński (1921-2014)

Żołnierz II wojny światowej

Niedziela częstochowska 47/2014, str. 7

[ TEMATY ]

wspomnienia

zmarły

Archiwum rodzinne

Stanisław Krzemiński otrzymuje alianckie odznaczenie wojskowe

Stanisław Krzemiński otrzymuje alianckie odznaczenie wojskowe

Zmarły 22 października 2014 r. w Częstochowie Stanisław Krzemiński był weteranem II wojny światowej, żołnierzem Września, jeńcem obozów internowanych w ZSRR, lotnikiem Polskich Dywizjonów na Zachodzie. Miał też ogromne zasługi w dziedzinie medycyny jako pionier badań cytologicznych.

Reklama

– To był bardzo wierny parafianin. Uczestniczył każdej niedzieli we Mszy św. i miał swoje stałe miejsce w kościele – wspomina ks. Stanisław Mendakiewicz, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. W rozmowie z „Niedzielą” ks. Mendakiewicz podkreśla, że zmarły „wiedział, jakie są zasady katolickiej etyki i według nich żył zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym”. – Na początku swojej kariery zawodowej złożył przysięgę, że w swoim życiu nigdy nie dokona aborcji (był ginekologiem) i przysięgi dotrzymał. Myślę, że możemy być dumni, że mieliśmy w parafii człowieka miary prof. dr. Bogdana Chazana – kontynuuje ks. Mendakiewicz i dodaje, że o zmarłym „można powiedzieć również, że to był człowiek dobrze wychowany, chciałoby się przywołać zwrot – kindersztuba – w najlepszym tego słowa znaczeniu”.

Stanisław Krzemiński urodził się 3 lipca 1921 r. w Warszawie. W latach 1931-39 odbywał naukę gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. W 1939 r. zdał maturę. Po wybuchu II wojny światowej był żołnierzem. W dniach 20-21 września 1939 r. brał udział w walkach w rejonie Grodna, 23 września 1939 r. został internowany na Litwie, a później w ZSRR: Alytus (Olita), Ukmerge (Wiłkomierz), Juchnowo. Doświadczył „nieludzkiej ziemi” na Półwyspie Kolskim. Od 1941 r. był żołnierzem V Dywizji Piechoty na terenie ZSRR (Armia gen. Andersa, dowódca – gen. Boruta-Spiechowicz). W latach 1943-44 służył jako nawigator-lotnik Dywizjonu Bombowego 300 (Anglia) i Dywizjonu Bombowego 301 Brindisi (Włochy). W 1947 r. powrócił do kraju i rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Dyplom uzyskał w maju 1952 r. (wtedy już Akademia Medyczna). W latach 1952-99 pracował w szpitalu i w otwartym lecznictwie w Częstochowie. W latach 1986-99 pracował na ½ etatu. W 1956 r. zorganizował Poradnię Cytologiczną. Był także wykładowcą w Szkole Położnych w Częstochowie. 18 lipca 1959 r. Stanisław Krzemiński poślubił Jadwigę z d. Czajka, z którą przeżył w małżeństwie 55 lat; razem wychowali dwóch synów: Jana i Tomasza. W 1967 r. obronił pracę doktorską w Śląskiej Akademii Medycznej (tytuł doktora nauk medycznych).

Stanisław Krzemiński otrzymał różne odznaczenia za swoje oddanie Polsce i służbie zdrowia. Otrzymał: Krzyż Walecznych (trzykrotnie nadany), Medal – Wojna Obronna 1939, Krzyż Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Air Crew Europe Star, France – Germany Star, Italy Star, War Medal 1939-1945, Defence Medal. W 1999 r. otrzymał Odznakę Honorową „Za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia”.

2014-11-20 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: zmarł Leszek A. Moczulski – autor „Nieszporów Ludźmierskich”

[ TEMATY ]

zmarły

Telewizja Republika

Leszek Aleksander Moczulski

Leszek Aleksander Moczulski

W niedzielę 17 grudnia zmarł Leszek Aleksander Moczulski – jeden z najbardziej znanych polskich poetów, autor tekstów do piosenek Grechuty, Skaldów czy Turnaua. Moczulski był również autorem tekstu oratorium „Nieszpory Ludźmierskie”. Miał niespełna 80 lat.

Leszek Aleksander Moczulski urodził się w 1938 r. w Suwałkach. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1959 r. publikował w „Dzienniku Polskim”, a także w „Tygodniku Powszechnym” i „Gościu Niedzielnym”.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

1 sierpnia o godzinie 17.00 zabiją dzwony w kościołach stolicy

2021-07-28 07:29

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

dzwon

Bożena Sztajner/Niedziela

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję