Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Żonkile nadzieją dla chorych

Niedziela zamojsko-lubaczowska 44/2014, str. 1

[ TEMATY ]

akcja

Małgorzata Godzisz

Sadzenie żonkili

Sadzenie żonkili

Kwiatem, który szczególnie symbolizuje nadzieję, jest żonkil. Co roku w październiku ludzie w całej Polsce sadzą cebulki tego gatunku, by na wiosnę zakwitły „żonkilowe pola nadziei”. Podobnie, już po raz 6., było na rabatce przed Hospicjum „Santa Galla” w Łabuńkach. Uczestników akcji sadzenia tych kwiatów przywitał dyrektor placówki ks. Michał Józef Przybysz ze Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa.

Biskup diecezjalny Marian Rojek, przywołując słowa wiersza ks. Jana Twardowskiego pt. „Obiecanki cacanki”, przypomniał, jak wiele obiecujemy w życiu, dając komuś nadzieję, jednak nie zawsze to wychodzi: „Będę mądry – obiecuje, lecz w zeszycie przyniósł dwóje. Nie chcę plotek – obiecuje, znowu wujka obgaduje” (fragm. „Obiecanki cacanki” ks. J. Twardowski). Każdy z nas ma własne „pola nadziei”. – Jeżeli człowiek nie ma nadziei, czegoś nie oczekuje, to przede wszystkim jego życie staje się udręką. Brakuje motywacji do codziennego działania. Osoby, które tutaj w sposób szczególny są dotknięte tajemnicą choroby, też mają nadzieję – na to, żeby zdrowie im wróciło, że przyjdzie ktoś, kto poświęci im trochę czasu i porozmawia z nimi. Przede wszystkim tę nadzieję odnoszą do Pana Boga – dodał bp Rojek.

Reklama

W akcji sadzenia żonkili wzięła udział rekordowa liczba przedszkolaków i uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z naszego regionu. Pomagają chorym z hospicjum, ponieważ uważają, że warto dawać im nadzieję, bo każdy z nich ma prawo do szczęścia. Sadzenie żonkili to, zdaniem młodych, mały promyczek nadziei w sercach chorych, że może być jeszcze dobrze.

Jedną z pacjentek hospicjum, przebywającą w nim od miesiąca, jest Janina Czuryło. Przyznaje, że w walce z chorobą pomaga jej modlitwa. Ucieszyła ją obecność uśmiechniętych dzieci. Jej zdaniem, hospicjum może być drugim domem, szczególnie dla tych, którzy nie mają innego.

Cebulki żonkili posadzili m.in.: bp Marian Rojek, wójt gminy Łabunie Antoni Turczyn, prowincjał Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa ks. Franciszek Grzywa, przedstawiciele szkół, Stowarzyszenia Przyjaciół Hospicjum „Santa Galla” oraz personel zakładu.

Dalsza część kampanii „Pola nadziei” będzie prowadzona wiosną, kiedy zakwitną żonkile. Kwiaty te są międzynarodowym symbolem nadziei i przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących naszego towarzyszenia w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Wiosną zbierane są fundusze dla hospicjów w Polsce. W zamian za datek wręczane są ofiarodawcom „żonkilowe broszki”. Inicjatorem kampanii jest Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie. Od 2003 r. „Pola nadziei” realizowane są przez hospicja z innych miast Polski.

2014-10-30 10:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skompletuj paczuszkę dla maluszka

[ TEMATY ]

dzieci

pomoc

akcja

annca/pixabay.com

Trwa akcja "Paczuszka dla Maluszka". Fundacja Małych Stópek, która zajmuje się działalnością w obronie życia, zachęca do przygotowywania podstawowych produktów dla samotnych matek z dziećmi.

To czwarta edycja. W tym roku dodatkowo organizatorzy chcą też pomóc polskim dzieciom na Ukrainie. Ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek przytacza sytuację, kiedy miłośnicy Lwowa u jednej z polskich rodzin zobaczyli dwa buciki z dwóch różnych par, co świadczyło o biedzie panującej w tamtej rodzinie. Zbiórka dla dzieci na Ukrainie dobiega jednak końca, bo z końcem tygodnia ma wyjechać transport z darami. Cały czas jednak można kompletować paczki dla dzieci z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i całej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję