Reklama

Z betlejemską nowiną po świecie (2)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niewielkim miasteczku Coligny, w południowo-wschodniej Francji, święta Bożego Narodzenia także i tym razem zapowiadały się wyjątkowo uroczyście. Tamtejszy proboszcz, ks. Ryszard Szwast, od kilku bowiem lat zabiega, aby to świętowanie podkreślić i wzmocnić poprzez udział zaproszonych gości. Staje się więc już pewną tradycją, że to niewielkie miasteczko w diecezji Belley-Ars napełnia się w ten czas kolędą, w której rozbrzmiewa zapomniana już nieco prawda o Bogu, który szukał dla siebie miejsca pośród ludzi. W roku ubiegłym ubogacał śpiewem Coligny i okolice chór "Magnificat" z Przemyśla, którego wspomnienie jest tam wciąż ciepłe i żywe, a kontakty czy nawet przyjaźnie wówczas zapoczątkowane są do dzisiejszego dnia podtrzymywane, pomimo odległości, upływu czasu czy bariery języka.
Dobrą tradycję podjął w tym roku chór "Fraza" z Kosiny, który zapragnął podzielić się swoim skromnym dorobkiem, od wielu lat wypracowywanym na cotygodniowych próbach i okresowych koncertach, jako że sensem istnienia chóru nie są wielogodzinne próby, ale ich efekt, czyli koncertowanie. Dlatego też nie można się dziwić, że zaproszenie do Francji podjęli chętnie niemal wszyscy chórzyści, wraz ze swoimi dyrygentkami: mgr Małgorzatą Dzień i mgr Agnieszką Rajwer.
Nie doczekał tego tournee pierwszy prezes i współzałożyciel chóru śp. Andrzej Rosół, który w znacznej mierze przygotował ten wyjazd, a świadomy swojego odchodzenia, do ostatnich chwil zachęcał wszystkich, w tym i swoich najbliższych, do świątecznych koncertów we Francji. On sam przeżywał te Święta już w krainie życia.
O ile każdy śpiew posiada w sobie jakieś przesłanie, artystyczne czy ideowe, o tyle kolędowanie i wszelki śpiew religijny ma również w sobie coś z misji. Dlatego też w sposób oczywisty wyprawa chóru z Kosiny rozpoczęła się od Mszy św. sprawowanej w samą północ w kościele parafialnym. Potem w autokarze było już raźniej i radośniej, pomimo fizycznego oddalania się od swoich domów rodzinnych, w których pachniało choinką i plackiem świątecznym. Pozostawało jednak do przebycia ponad dwa tysiące kilometrów i wszystko nieznane. Ale przecież nie było tak zupełnie obco po drodze. Bo oto na granicy czeskiej oficer straży granicznej, dowiedziawszy się, że przegląda paszporty chórzystów, zażyczyła sobie w autokarze śpiew Ave verum Mozarta, wyznając przy tym, że sama również jest dyrygentką chóru. A w Salzburgu, mieście Mozarta, w sanktuarium Maria Plain, po krótkim śpiewie w przybranej choinkami świątyni przywitały chórzystów polskie Siostry Służebniczki Starowiejskie.
Nieco dalej, w kierunku na Monachium, w uroczej miejscowości Siegsdorf w Niemczech, u podnóża Alp, zaplanowany był nieco dłuższy, bo kilkugodzinny postój, naznaczony koncertem w miejscowym kościele parafialnym. Występ ten, zapowiedziany wcześniej przez miejscową prasę, spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem mieszkańców miasteczka, którzy tego dnia licznie wzięli udział w przedświątecznym nabożeństwie pokutnym, a następnie w zaprezentowanym koncercie polskich kolęd. Miłym akcentem tego etapu podróży było pokrzepiające spotkanie w sali domu parafialnego, przygotowane przez miejscową Parafialną Radę Duszpasterską. Inspiratorką i dobrym duchem tych spotkań była s. Izabela Puchała, pracująca tam jako pielęgniarka w domu pomocy społecznej, która w chórzystach z Kosiny radośnie i ze wzruszeniem witała na obcej ziemi swoich rodaków, a nierzadko nawet krewniaków. O atmosferze tych spotkań niech świadczy fakt, że miejscowa społeczność, wraz ze swoim proboszczem, zamierza wystąpić ze specjalnym zaproszeniem chóru "Fraza" na dłuższe koncertowanie w Siegsdorfie.
Nas czekała jeszcze nocna podróż przez śpiącą Szwajcarię, otulone śniegiem Alpy, kilometrowe tunele i miasta znane z wyczynów narciarskich. A potem już Francja przywitała chórzystów porankiem i aurą wcale nie wskazującą na zimową porę roku, a Ksiądz Proboszcz Coligny szerokim gestem otwartych rąk.
Coligny jest niewielkim miasteczkiem, z XVI-wiecznym okazałym kościołem, rozległym placem miejskim, uroczymi kamienicami, licznymi zabytkami przeszłości i bardzo życzliwymi mieszkańcami. W duchowy krajobraz tej miejscowości jest już na dobre wpisany ks. Ryszard Szwast, który otwarciem na każdego człowieka, stylem życia i radością wiary zaprasza wszystkich do uwierzenia Chrystusowi.
Główna prezentacja chóru "Fraza" z Kosiny miała miejsce podczas popołudniowego koncertu w IV Niedzielę Adwentu, na który przybyło ponad trzystu pięćdziesięciu słuchaczy. Był wśród nich m.in. miejscowy biskup diecezjalny Guy Bagdnard, mer Coligny Jean Barnadac, merowie sąsiednich miejscowości i przewodnicząca stowarzyszenia polsko-francuskiego. Lokalna gazeta Le Progres z 29 grudnia napisała potem, że "Chór «Fraza» ujął publiczność już w pierwszych taktach swoich utworów wykonując w pierwszej części utwory pochodzące z różnych epok muzycznych od średniowiecza aż do naszych czasów", a ich interpretacja określana była jako śpiew aniołów, wielkie, wspaniałe, duchowe przeżycie wzruszonej publiczności. Druga część koncertu wypełniona była śpiewem kolęd i pastorałek, które u publiczności zasłużyły na szczerą owację. Wydaje się, że muzyka, jak każde doświadczenie piękna, które ma w sobie coś z mistyki, czyli bezpośredniego doświadczenia Boga, w odniesieniu do słuchaczy w Coligny spełniła taką właśnie funkcję.
Swoistym przeżyciem dla chórzystów była wieczerza wigilijna na ziemi francuskiej, na którą zaproszono rodziny użyczające gościny oraz inne zaprzyjaźnione osoby. Dużo było Polski podczas tej wigilii: opłatek, kolędowanie, a nawet barszcz czerwony z paluszkami. Były również życzenia ks. Ryszarda pod adresem swoich rodaków i swoich parafian. Był także telefon do Polski i życzenia od Metropolity Przemyskiego - wprost od wigilijnego stołu. I było bardzo dużo wzruszenia i nie wstrzymywanych łez. Dopełnieniem i kontynuacją przeżyć wigilijnych była niezwykła Pasterka, sprawowana tam o godzinie 21.00, w wypełnionym jak nigdy dotąd kościele. Śpiew chóru został tym razem wyraźnie wzmocniony przez grupkę katechizowanych dzieci francuskich, które ks. Ryszard wyuczył kilku kolęd po polsku. Śpiewały je głośno i pięknie, tak że nie tylko bezbłędnie wyśpiewały melodie, ale nawet i słowa można było zrozumieć. Po wybrzmieniu ostatnich kolęd, śpiewanych jeszcze długo po zakończeniu Mszy św., chórzyści, po stosownym objaśnieniu Księdza Proboszcza, wyszli do drzwi kościoła, aby z wychodzącymi podzielić się opłatkiem. Okazało się, że gesty życzliwości i braterstwa mogą być rozumiane bez słów, bywa tak chyba zawsze, ale z pewnością tak było w Coligny w tamtą Noc Bożego Narodzenia.
Pobyt we Francji zaowocował jeszcze jednym koncertem w miejscowości Beny, gdzie proboszczem jest tamtejszy dziekan, a chór prezentował dla tej wspólnoty części stałe Mszy św. (w języku łacińskim) oraz liczne kolędy w języku ojczystym. Ciepłe przyjęcie oraz bisy pod koniec występu świadczyły, że Misterium Nocy Betlejemskiej i tej społeczności stało się bliższe dzięki polskiej kolędzie.
Dodatkowym, ale bardzo ważnym uzupełnieniem koncertowania na ziemi francuskiej była dla chórzystów z Kosiny możliwość nawiedzenia kilku ważnych ośrodków duchowości chrześcijańskiej. Należy do nich bez wątpienia Paray-le-Monial, gdzie w oparciu o objawienia Marii Małgorzacie Alacoque wzięła początek praktyka Komunii św. wynagradzającej w pierwsze piątki miesiąca. Dużym przeżyciem było odwiedzenie Ars, gdzie pracował i cudów nawróceń dokonywał patron oraz wzór wszystkich proboszczów świata św. Jan Maria Vianney. Tam chórzyści modlili się szczerze za swoich duszpasterzy. Było także na trasie Annecy, nazywane Wenecją Francuską, ale znane również jako miejsce życia oraz kultu św. Franciszka Salezego i św. Joanny de Chantal.
Nie sposób, nawet w wydłużającej się ponad miarę relacji, odnotować wszystkich przeżyć świątecznego wyjazdu chóru "Fraza" z Kosiny, który śpiewając dzielił się doświadczeniem swojej wiary w Tajemnicę Betlejemskiej Nocy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowy Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

2024-05-17 12:28

[ TEMATY ]

parafia św. Jana Chrzciciela

Złotnik

Zjazd Szkół im. Jana Pawła II

Karolina Krasowska

W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

10 szkół na jubileusz. W Złotniku trwa 10. Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

- W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40. W dniu dzisiejszym, w naszej uroczystości bierze dokładnie 10 szkół, które przybyły na jubileuszowy zjazd – mówi Agnieszka Rydel, dyrektor szkoły w Złotniku.

CZYTAJ DALEJ

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 21, 20-25.

Sobota, 18 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana I, papieża i męczennika

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Inauguracja I Synodu Diecezji Świdnickiej: „Patrzmy na Jezusa!”

2024-05-18 09:50

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

synod diecezji świdnickiej

diecezja świdnicka

Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

Dziś sobotę 18 maja 2024 roku o godzinie 11. w katedrze świdnickiej odbędzie się uroczysta inauguracja Pierwszego Synodu diecezji świdnickiej. Msza święta rozpocznie to historyczne wydarzenie, którego hasłem przewodnim są słowa z Listu do Hebrajczyków: „Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala” (Hbr 12, 2).

W obliczu współczesnych wyzwań i przemian, zarówno w Kościele, jak i w świecie, Synod ten ma szczególne znaczenie. Jak zauważył papież Franciszek, „nie żyjemy w epoce zmian, ale przeżywamy zmianę epoki”. Widzimy, jak gwałtownie zmienia się nasz sposób życia, wzajemnego odnoszenia się do siebie i przekazywania informacji pomiędzy pokoleniami. Te zmiany wpływają również na naszą wiarę i sposób jej przeżywania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję