Kolejne grupy - uczniów szkół podstawowych, średnich i studentów przeżywają swoje dni skupienia, w których program wpisana jest modlitwa na Jasnej Górze. Tutaj, w sobotę, 19 lipca odbędą się główne uroczystości z okazji obchodów 25-lecia tego dzieła stypendialnego nazywanego „żywym pomnikiem św. Jana Pawła II”.
Mszy św. na Jasnej Górze, 19 lipca, przewodniczyć ma nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Obecni też będą księża biskupi, którzy współpracowali i współpracują z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Na Jasną Górę przybędą również absolwenci programu stypendialnego i wszyscy przyjaciele. Po Mszy św. w ogrodach seminaryjnych niedaleko Jasnej Góry odbędzie się piknik i festyn rodzinny. Będzie to czas wspomnień, świadectw i koncertu zespołu „Tylko Ty” tworzonego przez absolwentów Dzieła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
BPJG

BPJG

O godz. 19. 30 w Bazylice na Jasnej Górze odbędzie się koncert Chóru i Orkiestry Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obchody zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00.
Reklama
Dziś Mszy św. z udziałem stypendystów studentów przewodniczył częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski. W homilii przywołując dzieje Matki Chrystusa, wskazał, że Jej zaufanie Bogu we wszystkim, przyniosło światu nadzieję i pokój. Pokazał młodym wybór między „szkołą bez-nadziei” Ewy, która mając wiele, bardziej zaufała światu i sobie i straciła wszystko oraz „szkołą nadziei Maryi”, która patrząc po ludzku miała niewiele, ale zaufała.
- Myślę, że macie wiele takich doświadczeń w swoim życiu, że po ludzku mieliście może niewiele, martwiliście się może, że nie macie szansy na szkołę, na kształcenie, na swoje ukochane studia, na zamieszkanie poza wioską, poza rodziną, a ktoś wam przyszedł z pomocą, a ktoś zaufał i wyprowadził was na dobre ścieżki i dał wam świetne perspektywy - mówił duchowny.
Student prawa Uniwersytetu Warszawskiego Kacper Kowalczyk przyznał, że ten czas jubileuszowy w Kościele, i samej Fundacji, przynosi też młodym nie tylko wdzięczność za otrzymane dobro, ale też refleksję nad zobowiązaniami. - Dla mnie jako stypendysty to zadanie, żeby z jednej strony dawać dobre świadectwo wobec zła, które jest na świecie, ale żeby też nieść dobre wartości wśród znajomych, wśród przyjaciół, którzy nie zawsze są blisko związani z Kościołem - powiedział Kacper.
Idea utworzenia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zrodziła się po podróży apostolskiej św. Jana Pawła II do Polski w dniach w czerwcu 1999 r. „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oferuje program stypendialny i formacyjny dla zdolnej, niezamożnej młodzieży. W ciągu 25 lat stypendia przeznaczono 250 mln zł. Wsparcie otrzymało 10 tys. utalentowanych młodych ludzi. Pieniądze pochodzą ze zbiórek publicznych i indywidualnych darowizn. Obecnie pod opieką fundacji znajduje się 2100 stypendystów, w tym z Ukrainy, Gruzji i Armenii.
To już drugi taki obóz wakacyjny stypendystów w Częstochowie. Pierwszy odbył się w 2010 r.