Reklama

Głos z Torunia

80 lat pod płaszczem Maryi

Niedziela toruńska 35/2014, str. 6

[ TEMATY ]

rocznica

ALEKSANDRA WOJDYŁO

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu 15 sierpnia przeżywała swoją uroczystość patronalną. Tegoroczny odpust połączony był z obchodami 80-lecia istnienia parafii. Mszy św. odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Zdzisław Syldatk, dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas. W homilii zachęcał do wpatrywania się w Maryję i model Jej życia na ziemi. „W naszym życiu – jak Maryja – kierujmy się czystym i szlachetnym sercem, bo tylko takie serce jest otwarte na Boga i Jego słowo. Tak jak dla Maryi, także i dla nas, niech wiara stanie się sensem życia” – mówił kaznodzieja. Podkreślał, że ważniejsze jest zachowanie wierności Bogu niż uległość wobec tego, co proponuje świat. Wskazywał, aby nie zagubić się we współczesnym świecie konsumpcjonizmu i materializmu, zabiegania o pozycję społeczną, ludzką opinię i o dobra doczesne, a bardziej zadbać o życie wieczne i nieprzemijające, o wierność temu, co jest dobre i sprawiedliwe. Na koniec wyraził życzenie: „Prośmy o wiarę i odwagę, abyśmy nie bali się i byli pełni nadziei jak Maryja, abyśmy przyjęli to, co proponuje nam Bóg, a nie współczesny świat. Uczyńmy wiarę drogą naszego życia, a wierność wypełniania Słowa Bożego jego treścią”.

Reklama

Dziękując głównemu celebransowi, wszystkim kapłanom oraz parafianom za udział w uroczystości, ks. kan. Krzysztof Zalewski, proboszcz parafii, powiedział: „Niech nasza Patronka, Maryja Wniebowzięta, Matka Jezusa, jako nasza najwspanialsza Orędowniczka, uprasza nam łaski u Ojca w niebie na kolejne lata”.

Liturgię oraz procesję z darami ofiarnymi przygotowali członkowie grup i stowarzyszeń parafialnych. Mszę św. uświetnił śpiew parafialnego chóru św. Cecylii pod dyrekcją organisty Romana Dunajskiego. Na koniec jubileuszowej Eucharystii w procesji wokół świątyni z Najświętszym Sakramentem upraszano opieki i łask na kolejne lata życia religijnego parafii. Następnie poświęcono zioła i kwiaty, dziękując za plony oraz za opiekę nad polami i ogrodami. Po zakończeniu Mszy św. w ogrodzie parafialnym odbył się festyn, który swoją tradycją sięga czasów przedwojennych. Z okazji jubileuszu przygotowano okolicznościową wystawę oraz wydano pamiątkowy biuletyn prezentujący osiemdziesięcioletnią historię parafii, najważniejsze postaci i wydarzenia z tego okresu.

Proboszcz parafii ks. kan. Krzysztof Zalewski serdecznie dziękuje parafianom za codzienną troskę, życzliwość i zrozumienie w podejmowaniu kolejnych zadań dla dobra rozwoju parafii, sponsorom i organizatorom corocznych festynów parafialnych za owocną współpracę.

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żyją duchowością świętego papieża

Niedziela przemyska 16/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

rocznica

Tadeusz Budziński

Poświęcenie kościoła św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli

Poświęcenie kościoła św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli

10 czerwca 1997 roku papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski poświęcił monumentalną świątynię pw. św. Piotra Apostoła i bł. Jana z Dukli – owoc ofiarności i współpracy wielu ludzi. W tym roku mija 20 lat od tamtych niezwykłych chwil

Historia naszej parafii zaczęła się od pasterki w noc wigilijną 1982 roku. Wtedy to biskup pomocniczy przemyski Tadeusz Błaszkiewicz odprawił pierwszą Mszę św. i dokonał poświęcenia budynku gospodarczego, odkupionego wraz z posesją od pani Elżbiety Setlak przez ówczesnego ordynariusza archidiecezji przemyskiej bp. Ignacego Tokarczuka. 29 czerwca 1984 roku miała miejsce pierwsza Msza św. odpustowa celebrowana przez księdza dziekana Jerzego Moskala, podczas której został odczytany Dekret bp. Ignacego Tokarczuka o ustanowieniu parafii pw. św. Piotra Apostoła. Proboszczem oficjalnie został mianowany ks. Jan Kutyna.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję