Reklama

Niedziela Świdnicka

„Gaude Mater Polonia” – w świdnickiej katedrze

Wydział Programów Katolickich i Patriotycznych PSE „Polest” oraz świdnicka parafia katedralna od kilku lat organizują w tej świątyni zawsze 15 sierpnia w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i kolejnej rocznicy Cudu nad Wisłą – Bitwy Warszawskiej okolicznościowe misteria słowno-muzyczne przypominające wydarzenia z różnych okresów historycznych naszego kraju. Tak też było i w tym roku.

Tym razem przed licznie przybyłymi parafianami i przedstawicielami innych świdnickich wspólnot zaprezentował się w programie pt. „Gaude Mater Polonia” znany polski zespół gospelowy „Spirituals Singers Band”. Słuchano niezwykłych głosów solistów: Alicji Wiłkowskiej, Marty Raczak-Idczak, Aleksandry Sozańskiej, Marka Dygdały, Piotra Hajduka. Wśród nich zabrakło niestety założyciela i lidera zespołu Włodka Szomańskiego, który zginął w tragicznym wypadku samochodowym 1 maja br. w drodze na kolejny koncert do Siedlec, oraz ciężko poszkodowanego w tej katastrofie Artura Stężały. Wystąpiła za to gościnnie córka Włodka Olga, a całość pięknie poprowadziła jego małżonka Elżbieta.

Reklama

Publiczność nie tylko gorąco oklaskiwała, ale sama razem ze spiritualsami śpiewała m.in. „Bogurodzicę”, „Czerwone Maki na Monte Cassino”, „My, Pierwsza Brygada”, „Pałacyk Michla” czy też pieśni z Powstania Warszawskiego. Właśnie na te ostatnie zwrócił szczególną uwagę podczas wystąpienia na zakończenie koncertu jego patron honorowy biskup świdnicki Ignacy Dec.– Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, miałem zaledwie pięć dni, bo urodziłem się 27 lipca 1944 r. – Był to wielki zryw naszego narodu, wołanie o wolność stolicy i całego kraju. Wspominamy dzisiaj, także w powstańczych pieśniach, bohaterów, którzy wydeptali nam drogę do wolności – akcentował bp Dec. Dodał w tym kontekście, że mamy dzisiaj wolność, ale wiemy, że to jest dar, który można utracić. Dlatego trzeba o nią zawsze walczyć i modlić się.

– Nie było piosenki „Przyjedź, mamo, na przysięgę”, ale z tego grona jestem jednym z nielicznych wojaków. Byłem jako kleryk dwa lata w wojsku. Chcieli mnie zawrócić z drogi do kapłaństwa – wspominał ten okres swojego życia Ordynariusz Świdnicki. Zwracając się do członków zespołu, Ksiądz Biskup życzył im, by swoim talentem stale ubogacali wspólnoty parafialne w całym kraju i oczywiście w diecezji świdnickiej. – Teraz wam i wszystkim uczestnikom tego koncertu udzielę pasterskiego błogosławieństwa, a wy potem jeszcze „zabisujecie”– powiedział Pasterz Kościoła Świdnickiego.

– Chcieliśmy „na bis” zaśpiewać utwór „Gdy piosenka szła do wojska”, skoro jednak Ksiądz Biskup niezbyt dobrze wspomina swój pobyt w wojsku, to wykonamy ponownie „Pałacyk Michla”, ale Ksiądz Biskup uczyni to razem z nami – zadecydowała Ela Szomańska. I tak też się stało!

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor

[ TEMATY ]

muzyka

jazz

wikipedia.org

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś" Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych, odszedł w sobotnie południe 31 lipca 2021 r. Miał 93 lata.

O śmierci muzyka powiadomił PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum". Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz – wielka osobistość polskiego jazzu - był też znanym i cenionym autorem muzyki do seriali i filmów. "Czterdzieści lat minęło", "Wojna domowa" - to tylko niektóre z jego przebojów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Qulturalne Bierzmowanie - Scena chrześcijańska łączy siły dla młodych

2021-09-23 08:09

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Już ponad pół roku, raz w miesiącu, muzycy chrześcijańscy z całej Polski spotykają się online by rozmawiać na temat nowej inicjatywy ewangelizacyjnej Qulturalne Bierzmowanie.

Jest to formuła spotkań ewangelizacyjnych będących uzupełnieniem przygotowania do sakramentu bierzmowania. Podczas takiego spotkania ma miejsce koncert, a także świadectwa i zaproszenie do lokalnych wspólnot. Zasięgiem wydarzenie obejmuje jeden dekanat, a organizowane jest na profesjonalnych scenach dzięki uprzejmości lokalnych domów kultury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję