Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileusz parafii „z puszczy”

Ma 440 lat, niezmiennie trwa na skraju dawnej Puszczy Sandomierskiej, a z czasem też stała się domem dla Madonny z Puszczy. Parafia w Ostrowach Tuszowskich swoimi początkami sięga czasów króla Zygmunta Augusta i ma swoją królową w pięknym, pełnym ciepła i łagodności wizerunku Maryi

Niedziela rzeszowska 35/2014, str. 1

[ TEMATY ]

jubileusz

ARCHIWUM PARAFII W OSTROWACH TUSZOWSKICH

Ukoronowany wizerunek Madonny z Puszczy

Ukoronowany wizerunek Madonny z Puszczy

Co roku w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny parafia ma też swoje święto – odpust, na który przyjeżdżają nie tylko parafianie, ale także wierni z bliższej i dalszej okolicy, goście z zagranicy. Tak też było podczas tegorocznego odpustu 15 sierpnia, który dodatkowo zbiegł się ze świętowaniem wspomnianych 440 lat parafii. Uroczystą Mszę św. koncelebrował bp Jan Wątroba w asyście proboszcza miejsca ks. Ryszarda Madeja oraz licznych księży.

Ostrowy Tuszowskie – wieś pośród lasów, z daleka od głównych dróg. Jednak przez wieki, leśnymi drogami i ścieżkami wędrowali tutaj wierni, aby pochylić się przed obliczem Madonny z Puszczy. Tutaj przynosili swe troski, smutki i radości, tutaj w cichych modlitwach dziękowali za łaski i radośnie śpiewali na cześć swojej Królowej. Madonna – patronka leśników i myśliwych – z wdziękiem trzyma Dzieciątko Jezus o łagodnej twarzyczce i ślicznych oczach. Z obrazu płynie niezwykły spokój, przywodzący na myśl szum leśnych kniei, świergot ptactwa i szept modlitw zanoszonych tu przez wieki. Patrząc na wizerunek Maryi przypominają się słowa ks. Jana Twardowskiego – „Madonno z Puszczy, z Ostrów Tuszowskich, Tarnowa bliska, cała w wiewiórkach, pachnąca świerkami – módl się za nami”.

Reklama

Uroczystości odpustowe rozpoczął koncert zespołu „Oratorium” z Radomia pod kierownictwem ks. Lecha Gralaka, jednego z najstarszych zespołów współczesnej muzyki religijnej, działającego nieprzerwanie od 1975 r. Poprzez swoje koncerty zespół prowadzi działalność ewangelizacyjną, każdy występ to olbrzymi ładunek wiary i patriotyzmu, zarówno dzięki śpiewanym utworom, jak i słowu pomiędzy piosenkami. Koncert w Ostrowach Tuszowskich był właśnie takim przeżyciem religijno-patriotycznym.

W homilii Ksiądz Biskup mówił, że Bóg dał nam najwspanialszą przewodniczkę w drodze do niego – Maryję. Jest także naszą przewodniczką na co dzień, do Niej się zwracamy z pytaniem o drogę, o kierunek naszego codziennego życia, o kierunek i sens życia w ogóle, to z Nią tylko jesteśmy w stanie pokonać zło. Ale także wraz z nią chcemy dziękować Bogu za wszystko, co otrzymujemy od Niego, za spotkanych ludzi, za wszystkie doświadczenia, także te bolesne. A Bogu dziękujmy za Maryję, za Jej wstawiennictwo, za opiekę – podkreślał.

Na uroczystość obok wiernych przybyli również leśnicy i myśliwi, m.in. dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jan Kraczek, samorządowcy, strażacy, poczty sztandarowe.

Na zakończenie wokół kościoła miała miejsce procesja eucharystyczna, w której niesiono poświęcone wcześniej wieńce dożynkowe.

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Msza św. dziękczynna jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej

[ TEMATY ]

jubileusz

B. M. Sztajner/Niedziela

Uroczystej liturgii przewodniczy nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. Zgromadzeni są polscy biskupi, najważniejsi politycy z Głową Państwa na czele oraz olbrzymie rzesze wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję