Reklama

Niedziela Lubelska

Caritas dla dzieci

Z myślą o najmłodszych, którzy potrzebują wsparcia, Caritas Archidiecezji Lubelskiej powołała Fundusz Caritas Dzieciom. Jego celem jest finansowanie dożywiania, operacji, stypendiów, wypoczynku letniego i zimowego oraz wyprawek szkolnych dla potrzebujących dzieci z terenu naszej archidiecezji

Aby pozyskać środki finansowe na zaplanowane działania, pracownicy i wolontariusze Caritas wciąż realizują różnorodne akcje, mające na celu nie tylko zebranie pieniędzy, ale także przekazanie społeczeństwu podstawowych informacji o sytuacji polskich rodzin. U progu nowego roku szkolnego, a więc czasu wzmożonych wydatków zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych, lubelska Caritas przygotowała wiele akcji mających na celu konkretną pomoc dla najuboższych.

Zarówno w parafiach, jak i centrali prowadzona jest zbiórka przyborów szkolnych, które na początku września zostaną przekazane dzieciom. W ubiegłym roku udało się przygotować aż 400 „Tornistrów pełnych uśmiechów”, w tym wolontariusze Caritas mają nadzieję skompletować o 100 więcej. W akcję można włączyć się również przez przekazanie środków finansowych na zakup niezbędnych przyborów szkolnych. – Za pośrednictwem strony internetowej: www.lublin.caritas.pl można dokonać symbolicznego zakupu asortymentu szkolnego dla potrzebujących uczniów z terenu naszej archidiecezji. Zasada jest prosta: należy wybrać zestaw i za pośrednictwem systemu płatności Dotpay przekazać darowiznę na konto Caritas. My zakupimy wybrany zestaw i przekażemy go potrzebującemu uczniowi – wyjaśniają organizatorzy.

Reklama

Dla rozpropagowania kampanii „Tornister pełen uśmiechów” 16 sierpnia lubelska Caritas zainaugurowała akcję „Wbij na wiedzę”. Akcja polega na wbijaniu gwoździ w drewnianą konstrukcję, z których następnie powstanie obraz o wymiarach 2,5m x 3m (gdy zostanie wbitych ok. 10 000 gwoździ). Każdy gwóźdź to konkretna darowizna na zakup wyprawki szkolnej. Akcja realizowana jest dzięki wsparciu Fundacji Rozwoju i Aktywności Społecznej „Przyjaźń” realizującej projekt „Aktywnym Być!”, który jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej.

Jeszcze innym pomysłem na pozyskanie środków finansowych na rzecz potrzebujących dzieci jest kampania „Biegi Sponsorowane Caritas”. 13 sierpnia wolontariusze Caritas Archidiecezji Lubelskiej rozpoczęli symboliczny bieg od Ratusza do Ogrodu Saskiego, podczas którego zachęcali mieszkańców Lublina do wzięcia udziału w biegach sponsorowanych. – Idea biegów jest bardzo prosta: biegnąc, pomaga się potrzebującym. W zamian za włożony wysiłek, sponsor biegu przekazuje darowiznę na szczytny cel, w tym przypadku na Fundusz Caritas Dzieciom. Cały proces rejestracji oraz opłacania odcinków biegu odbywa się za pośrednictwem strony: www.biegcaritas.pl – wyjaśnia Mateusz Jocek, rzecznik Caritas. W tym roku przeprowadzone zostaną trzy edycje biegów: 7 września w Lubartowie, 14 września w Chełmie oraz 21 września w Lublinie (wspólnie z organizatorami cyklu biegów Dycha do Maratonu). Każdy bieg został podzielony na 5 odcinków o różnej wartości w zależności od wariantów biegu (złoty bieg to koszt 200 zł za odcinek, srebrny – 100 zł, biały – 30 zł). Po raz pierwszy „Biegi Sponsorowane Caritas” odbyły się w Lublinie 1 czerwca 2013 r. Wówczas wzięły w nich udział 264 osoby, które łącznie przebiegły 365 km. Dzięki temu na rzecz Funduszu Caritas Dzieciom darczyńcy przekazali 20 620 zł.

Jak zapewnia ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, każda złotówka przekazana na fundusz przekłada się na konkretną pomoc. Tylko w 2013 r. zostało opłaconych aż 20 tys. ciepłych posiłków w szkolnych stołówkach, 600 dzieci wyjechało na kolonie, 400 otrzymało wyprawki szkolne, a ponad 200 stypendia naukowe i socjalne. Jak będzie wyglądała statystyka za rok 2014, czas pokaże.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 20-950 Lublin
Konto: Pekao SA V Oddział w Lublinie, 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek przesyła świąteczne dary ubogim dzieciom

[ TEMATY ]

dzieci

pomoc

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Rzymskie biuro Caritas otrzymało w Wielki Wtorek paczki zawierające czekoladowe jaja wielkanocne. Nadawcą okazał się Papież Franciszek. Tak wygląda jego świąteczny prezent dla dzieci, które przebywają w schroniskach dla bezdomnych prowadzonych właśnie przez tę organizację charytatywną. Placówki przyjmują wszystkich, którzy nie mają mieszkania, proponując równocześnie swoim podopiecznym specjalne programy, by ponownie włączyć ich w społeczeństwo.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję