Reklama

Niedziela Kielecka

Nazaret najlepszy na maturze

Najlepsze wyniki w województwie maturzystów z Liceum w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach to wielki sukces katolickiej szkoły, która w ogólnopolskich rankingach liceów „Perspektyw” plasuje się od kilku lat bardzo wysoko

Niedziela kielecka 35/2014, str. 8

[ TEMATY ]

szkoła

uczniowie

Aleksandra Bielecka

Siostra Leticja Danuta Łasek – dyrektor szkoły zaznacza, że sukces Nazaretu budowany był przez lata. – Myślę, że bardzo dobre wyniki matur to efekt ciężkiej pracy rozłożonej na cały czas pobytu uczniów w szkole. Jest to praca uczniów i nauczycieli zarówno z czasów liceum, jak i gimnazjum. Ważna jest atmosfera, w jakiej uczniowie zdobywają wiedzę. Staramy się traktować każdego ucznia indywidualnie, rozpoznając jego predyspozycje, uzdolnienia i możliwości. Motywujemy do pracy i ciągłego rozwoju – mówi. Dyrektor tłumaczy, że ważnym aspektem wychowania młodzieży w Nazarecie jest także uczenie umiejętności pokonywania własnych ograniczeń i mierzenia się z sukcesami i porażkami. – Przyświeca nam ewangeliczna zasada, że nie liczy się sukces tylko trud włożony w osiągnięcie celu – podkreśla.

Szkoła wpiera wysiłki uczniów poprzez bogatą ofertę kół zainteresowań. Nauczyciele dodatkowo prowadzą godziny maturalne oraz dodatkowe zajęcia, w czasie których powtarzają i systematyzują wiedzę przed egzaminem maturalnym. Dyrektor podkreśla, że nauczyciele starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i zainteresowaniom uczniów. – Właściwie kierujemy się zasadą, że jeśli uczniowie są zainteresowani jakimś przedmiotem, wówczas nauczyciel z nimi pracuje. W ubiegłym roku szkolnym odbywały się: zajęcia z SKS-u, działały koła: polonistyczne, biologiczne, matematyczne, j. francuskiego, chemiczne, artystyczne, filozoficzne, historyczne, ekonomiczne, wiedzy o społeczeństwie, łacińskie, informatyczne, filmowe, fizyczne, j. niemieckiego – wylicza. Taka praca z uczniami wykorzystuje ich potencjał, poszerza ich wiedzę, buduje pasję i owocuje sukcesami uczniów w różnych olimpiadach przedmiotowych oraz konkursach. Np. uczeń Cezary Węgliński z kl. 3A był laureatem w Olimpiadzie z Języka Łacińskiego i uczestnikiem Międzynarodowych Zawodów Certamer Ciceronianum w Arpino. Od lat laureatem Olimpiady Ekonomii i Przedsiębiorczości jest Jakub Błoński. Zaczął zwyciężać jeszcze w gimnazjum. W liceum wystartował jeszcze raz, bo indeks na studia ważny jest tylko 3 lata. W olimpiadzie z biologii szkoła miała dwóch laureatów i pięciu finalistów.

Reklama

– Uczniowie, którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty w klasie pierwszej lub drugiej i mają zagwarantowane 100% z matury – realizują indywidualne programy przygotowane przez naszych nauczycieli lub nauczycieli akademickich – wyjaśnia Siostra Dyrektor. Ponadto Nazaret ma laureatów i finalistów w wielu olimpiadach przedmiotowych: matematycznej, biologicznej, historycznej, chemicznej, w olimpiadzie z literatury i języka polskiego. Uczniowie z powodzeniem startowali również w innych konkursach i olimpiadach, jak choćby: Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności, Olimpiada Przedsiębiorczości, Misyjna Olimpiada Znajomości Afryki, Olimpiada Ekologiczna czy Ogólnopolski Konkurs Chemiczny im. prof. Antoniego Swinarskiego, Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej COPTIOSH, konkurs Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1914-1950. Od Strzelców i Legionistów do „Żołnierzy Wyklętych” i wielu innych.

– Nasi uczniowie są ambitni i ciekawi świata, stąd nie zadowala ich tylko to, co obowiązkowe, ale chcą czegoś więcej. Wspierani przez nauczycieli, chętnie biorą udział w olimpiadach i konkursach, nawet jeżeli szansa na spektakularny sukces jest mała – mówi Siostra Dyrektor.

W liceum uczy się 174 uczniów. Do matury przystąpiło 58, w tym 21 było zwolnionych z pisania egzaminu z danego przedmiotu jako laureat lub finalista olimpiady. W tym roku maturzyści z Nazaretu zdobyli wyniki najlepsze w województwie.

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie wydłużające starszym uczniom naukę zdalną

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie wydłużające do 14 marca naukę zdalną uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Rozporządzenie wprowadza też naukę zdalną dla uczniów klas I-III szkół podstawowych w woj. warmińsko-mazurskim.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję