Reklama

Niedziela Podlaska

Kolonie Caritas w Murzasichlu

Niedziela podlaska 35/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

wakacje

Ks. marcin Chudzik

Czas wakacji to czas odpoczynku, radości, poznawania nowych osób, wyjazdów i odkrywania nowych zakątków naszej Ojczyzny. Dla wielu dzieci taką możliwość daje Caritas. W dniach 26 lipca – 8 sierpnia ponad 40-osobowa grupa z diecezji drohiczyńskiej przebywała na koloniach, dofinansowanych przez KRUS, w Murzasichlu.

Dzieci wypoczywające w górach pochodziły m.in. z Kosowa Lackiego i Sokołowa Podlaskiego. Kierownikiem kolonii była Urszula Krzymowska, która na różne sposoby organizowała czas dzieciom. Atrakcji było tak dużo, że tylko czasami pogoda powodowała zmianę planów. Już w drodze na kolonie zatrzymaliśmy się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie dzieci uczestniczyły w Mszy św. i w modlitwie przy grobie św. s. Faustyny Kowalskiej. Podczas kolonii dzieci zobaczyły Morskie Oko, Czarny Staw, spacerowały Doliną Kościeliską, oglądały panoramę Tatr z Polany Rusinowej i Kalatówek. Zwiedzaliśmy także Zakopane wraz z zabytkowym pierwszym kościołem pw. Matki Bożej Częstochowskiej, Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, kościół na Jaszczorówce. Niektórzy koloniści mieli okazję pierwszy raz wjechać wyciągiem na Polanę Szymoszkową czy płynąć statkiem z Niedzicy do Czorsztyna, a także zobaczyć zamek w Niedzicy. Nie zabrakło także wizyty w aquaparku w Zakopanem. Byliśmy także w parku rozrywki w Inwałdzie, gdzie oprócz zabaw w wesołym miasteczku podziwialiśmy park miniatur, były zajęcia z lepienia z gliny, pracy kowala, strzelania z łuku. Gdy wracaliśmy już do naszych domów, zatrzymaliśmy się w Wieliczce, aby zwiedzić udostępniony dla turystów szyb Daniłowicza.

Reklama

Podczas całego pobytu nie zabrakło również aspektu duchowego. Każdy dzień zaczynaliśmy i kończyliśmy wspólną modlitwą. Udaliśmy się także do sanktuariów w Ludźmierzu i na Krzeptówkach, pielgrzymowaliśmy do Wadowic, gdzie podczas Mszy św. prosiliśmy o potrzebne łaski przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II. Każdego dnia była Eucharystia. W niedziele udawaliśmy się do Poronina na Mszę św. z oprawą góralską i do sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr na Wiktorówkach.

Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali wychowawcy: Urszula Kondraciuk, Magda Łach i Przemek Kondraciuk. Wraz z Panią Kierownik wkładali wiele serca w organizowanie dzieciom czasu. Przygotowywali wiele konkursów i zabaw. Koloniści brali udział w zajęciach sportowych.

Podczas kolonii był realizowany program Boska Załoga, na podstawie postaci z Pisma Świętego dzieci poznawały podstawowe wartości i sposoby, w jaki sposób zaszczepić je w swoim życiu.

Zapewne te wszystkie miłe chwile spędzone w Tatrach zostaną na długo w pamięci. Miejmy nadzieję, że każdy, kto miał okazję wypoczywać dzięki Caritas naszej diecezji, będzie chciał ponownie wybrać się na podobną formę wypoczynku.

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje misjonarzy

Niedziela warszawska 26/2018, str. VII

[ TEMATY ]

misjonarze

wakacje

Magdalena Kowalewska

Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy i Misjonarek to także okazja do spotkania znajomych i przyjaciół

Wakacyjne Spotkanie
Misjonarzy i Misjonarek
to także okazja
do spotkania znajomych
i przyjaciół

Są ambasadorami Polski i głoszą Chrystusa w najdalszych zakątkach świata. Spotykają się w Centrum Formacji Misyjnej, aby w stolicy radośnie świętować początek urlopu

Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy i Misjonarek to okazja do wymiany doświadczeń, naładowania duchowych akumulatorów, a także zapoznania się m.in. z aktualnymi wyzwaniami Kościoła w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Ośno Lubuskie. Biskup poświęcił sztandar leśników

2021-09-23 10:40

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Nadleśnictwo Ośno Lubuskie

Karolina Krasowska

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Bp Tadeusz Lityński poświęcił nowy sztandar Nadleśnictwa Ośno Lubuskie. Sztandar został nadany z okazji 75. rocznicy istnienia jednostki. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jakuba.

Fotogaleria Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję