Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Rychwałdzki odpust wniebowzięcia

– Jeżeli obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, to tym samym wyznajemy, że ten stan, w którym Ona teraz jest, z ciałem uwielbionym i duszą u Boga, to jest stan do którego aspirujemy – mówił biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel w homilii w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rychwałdzie

Bielsko-żywiecki biskup ordynariusz Roman Pindel celebrował Eucharystię 15 sierpnia – w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – w najważniejszym maryjnym sanktuarium Żywiecczyzny w Rychwałdzie. Msza św. sprawowana przy polowym ołtarzu była także częścią obchodów Święta Wojska Polskiego, które obchodzone jest na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., nazywanej przez historyków również Cudem nad Wisłą.

Podczas Eucharystii modlili się razem z licznie zgromadzonymi wiernymi przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojskowi i delegacje innych mundurowych służb, m.in. policji, straży pożarnej, straży granicznej i straży miejskiej, przedstawiciele organizacji kombatanckich, harcerze i rodziny żołnierzy.

Reklama

Odwołując się do ewangelicznego tekstu z hymnem Magnificat wypowiedzianym przez Maryję w domu Elżbiety, bielsko-żywiecki biskup ordynariusz Roman Pindel wskazał na kryteria oceniania ludzi. Podkreślił, że o człowieku świadczą czyny, działania, które podejmuje w swoim życiu, a także modlitwa przed Bogiem.

– Kiedy oceniamy człowieka, trzeba by zajrzeć w jego duszę; co tam się kryje, że to właśnie robi, tak myśli i to deklaruje. Jaka jest prawda najbardziej wewnętrzna jego serca – mówił biskup ordynariusz Roman Pindel, zaznaczając, że modlitwa Magnificat odkrywa piękno wnętrza Matki Bożej.

Do istotnych kryteriów kształtujących ludzi bielsko-żywiecki biskup Roman Pindel zaliczył także ideologię, środowisko w którym człowiek wzrasta, myślenie którym się karmi. – Ta ideologia jest bardzo ważna. Nieraz dobry człowiek zostaje pociągnięty przez bardzo złe myślenie, zgubną i bardzo przewrotną filozofię – tłumaczył bp Roman Pindel, podkreślając, że przeciwnie – Maryję kształtowało Pismo Święte, Słowo Boże. – Dlatego taki był Jej pośpiech, by usłużyć krewnej, taka była Jej modlitwa, takie było Jej serce – mówił w homilii bp Roman Pindel.

Na zakończenie celebracji Ksiądz Biskup Ordynariusz poświęcił przyniesione przez wiernych kwiaty i zioła. Po Mszy św. zebrani w rychwałdzkim sanktuarium mieli okazję zobaczyć pokaz wojskowego sprzętu i umiejętności żołnierzy 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego im. kpt. Ignacego Gazurka z Bielska-Białej. Odbyła się także historyczna rekonstrukcja zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r.

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku czci Bałuckiej Pani

Niedziela łódzka 49/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

odpust

Ks. Waldemar Kulbat

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny położona w łódzkiej dzielnicy Bałuty przeżywała doroczną uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Miłosiernej. W tutejszej świątyni znajduje się otoczony wielką czcią wiernych wizerunek Madonny (Maryja przedstawiona jest bez Dzieciątka, z głową pochyloną w lewą stronę i rękami skrzyżowanymi na piersiach. Sama forma, jak również poszczególne jej elementy – twarz, oczy, nos, brwi, długie palce dłoni, ciemna karnacja przypomina obraz Maryi z Ostrej Bramy). Od niepamiętnych czasów cudowny obraz cieszył się i nadal cieszy wyjątkowym kultem. Podania historyczne mówią, że wiele kobiet będących w stanie błogosławionym powierzało życie swoich dzieci Matce Bożej Łódzkiej – Bałuckiej. Także obecnie za wstawiennictwem sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej – bohaterskiej położnej z Auschwitz (której doczesne szczątki spoczywają w podziemiach kościoła) łodzianki proszą Matkę Bożą, by mogły począć i szczęśliwie urodzić dzieci. Później przychodzą ze swymi pociechami, by wyrazić podziękowania Matce Bożej. W każdy wtorek o godz. 8 i 18 jest sprawowana w kaplicy Msza św., a następnie odprawiana nowenna.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję