Reklama

Na Ukrainie giną ludzie

Świat nadal nie ma siły, determinacji ani pomysłu na zakończenie konfliktu na Ukrainie. Berlińskie spotkanie czwórki ministrów spraw zagranicznych: Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy nie przyniosło żadnego postępu. Szczególnie Rosja nie ustąpiła ani na krok. Strony odeszły od stołu rokowań z niczym, mimo że od początku konfliktu było to już ich trzecie spotkanie. W Polsce opozycja mocno skrytykowała fakt nieobecności na spotkaniu szefa polskiego MSZ, a także milczenie premiera w sprawie konfliktu na Ukrainie.

Mimo presji Zachodu Rosja nadal, niemal otwarcie, wspiera separatystów na Ukrainie. 21 sierpnia strona ukraińska poinformowała, że zdobyła 2 transportery opancerzone, należące do wojsk Federacji Rosyjskiej. Były w nich także dokumenty rosyjskich żołnierzy. Mimo tego niektórzy mówią, że to Rosja wygrywa propagandowo na Zachodzie tę potyczkę, bo nie widać, żeby tamtejsza opinia publiczna bardziej zajmowała się sprawami ukraińskimi. W ostatniej dekadzie sierpnia przez granicę dotarła rosyjska pomoc wojskowa dla separatystów, m.in.: transportery opancerzone, czołgi oraz przeszkoleni bojownicy. Rosja oficjalnie zaprzecza tym informacjom, ale potwierdzają je sami separatyści.

Reklama

Natomiast część rosyjskiego konwoju, który przez 10 dni stał przed ukraińskimi granicami, 22 sierpnia, bez zgody Ukraińców, wjechał do ich kraju. – Wjazd rosyjskiego konwoju humanitarnego na terytorium Ukrainy bez zgody władz tego kraju oznacza bezpośrednie wtargnięcie Rosji – oświadczył szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałentyn Naływajczenko.

Z kolei na froncie, szczególnie w okolicach wielkich miast: Doniecka, Łużańska i Gorłówki, trwa wojna pozycyjna, taka na wyczerpanie. Wojska ukraińskie po wcześniejszych postępach zatrzymały się z powodu wzmocnienia siły militarnej separatystów dzięki wspomnianym dostawom ludzi i sprzętu z Rosji. Agencje podały, że armia zamówiła już zimowe ubrania dla żołnierzy, co wskazuje na to, iż dowództwo liczy się z tym, że walki potrwają jeszcze miesiące. A to oznacza, że nadal ginąć będą ludzie.

Do tej pory śmierć poniosło ponad 2 tys. osób, a 5 tys. odniosło rany. Wśród ofiar konfliktu coraz częściej są cywile. 19 sierpnia najprawdopodobniej separatyści ostrzelali rakietami konwój z cywilnymi uchodźcami. Blisko 20 osób poniosło śmierć, w tym kobiety i dzieci. W miastach objętych walkami nie ma prądu, wody, żywności ani lekarstw. Sytuacja wraz z nadejściem chłodów będzie się pogarszała. Straty w infrastrukturze przemysłowego Donbasu oceniane są przez ukraińskie władze na 700 mln dolarów. Skutki wojny odczuwa też coraz bardziej ukraińska gospodarka, która w ostatnim czasie skurczyła się aż o 12 proc.

2014-08-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję