Reklama

Z Jasnej Góry

Nowenna Jasnogórska

O. Stanisław Przepierski OP nowennowym kaznodzieją

W ramach bezpośrednich przygotowań do uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej od 17 sierpnia na Jasnej Górze trwała nowenna. Tradycyjnie na Mszę św. nowennową przybywali pieszo wierni parafii częstochowskich. Docierały także mniejsze grupy odprawiających rekolekcje w drodze, głównie z metropolii łódzkiej i częstochowskiej. W ramach nowenny każdego dnia odprawiana była wieczorna Msza św. ze specjalnymi kazaniami, które głosił o. Stanisław Przepierski OP. Kaznodzieja mówił o macierzyńskiej więzi Maryi z Chrystusem i Narodem polskim, zachęcał, by dobrze przygotować się do ponowienia Ślubów Narodu, bo za dochowanie przyrzeczeń danych Królowej cały nasz Naród wciąż jest odpowiedzialny. – Zawierzenia to są zobowiązania, z których nikt nas nie dyspensował i nie dyspensuje, bo one są czynami miłości, to wyraz postawy wynikającej z najgłębszej wiary, którą kierował się prymas Wyszyński, ufny w to, że my, jako Polacy, wdzięczni za dar chrztu św. będziemy je kontynuowali – mówił o. Przepierski. Kaznodzieja zaproponował, by ci, którzy w czasie nowenny nie mogą przybywać na Jasną Górę, w godzinie Apelu Jasnogórskiego, czyli o godz. 21, zapalali świece i duchowo łączyli się z Maryją, odmawiając chociaż jeden dziesiątek różańca w intencji naszej Ojczyzny i prześladowanego Kościoła. – Pamięć o prześladowanych chrześcijanach jest wypełnieniem Milenijnego Aktu Oddania naszej Ojczyzny Matce Bożej, którego autorem jest kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia – przypomniał o. Przepierski. Zauważył, że w tekście Aktu są słowa: „Za wolność Kościoła w Polsce i w świecie”. Jego zdaniem, szczególnie teraz, gdy chrześcijanie, np. w Iraku, są tak bardzo prześladowani, Polacy muszą się modlić.

W czasie nowenny w Sanktuarium Jasnogórskim modlił się bp Witalij Skomarowski, ordynariusz diecezji łuckiej na Ukrainie. Jego udział we Mszy św. nowennowej był wspólnym wołaniem o pokój za naszą wschodnią granicą. – Tę Mszę św. pragnę ofiarować za Ukrainę, za nasz naród, aby Matka uprosiła upragniony pokój dla narodu ukraińskiego. Proszę też was, przyłączcie się do tej modlitwy, aby krew na Ukrainie przestała się lać, aby zapanował tam pokój i zgoda – apelował bp Skomarowski.

26 VIII – Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej

Biskupi z Narodem na Jasnej Górze

Reklama

Sesja Rady Biskupów Diecezjalnych z udziałem sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski bp. Artura Mizińskiego odbyła się 25 sierpnia w przeddzień uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej. Spotkanie biskupów było poświęcone m.in. podsumowaniu Międzynarodowej Konferencji nt. nadużyć seksualnych wobec osób nieletnich, sprawom bioetycznym, w tym statusowi embrionu ludzkiego, a także obchodom 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Obchody uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej rozpoczęły się w przeddzień wieczorem. Jak co roku, po Nieszporach w archikatedrze częstochowskiej, Alejami Najświętszej Maryi Panny przeszła diecezjalna procesja maryjna z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

26 sierpnia główna Msza św. odpustowa celebrowana była na Szczycie Jasnogórskim z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski. Sumę pontyfikalną poprzedziła modlitwa pielgrzymów: „Królowo Polski, uproś pokój naszym dniom” – o pokój dla świata w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem. Na wezwanie Episkopatu Polski tego dnia w całym kraju obchodzony był Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie.

Reklama

Podczas Mszy św. tradycyjnie ponowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest kard. Stefan Wyszyński.

W nawiązaniu do tekstu Ślubów pielgrzymi mogli złożyć przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Na program odpustu złożyły się także: Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich, modlitwa różańcowa i procesja eucharystyczna. Uroczystość zakończyła się wieczorną Mszą św. i Apelem Jasnogórskim.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-08-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobrym mężem być i ojcem, to będzie mój sukces - Heres w nowym utworze!

2021-09-27 13:27

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

HERES

"Zbiór myśli trzeźwych" to mocny, emocjonalny numer od chrześcijańskiego rapera "Heresa".

Członek grupy ewangelizacyjnej "Wyrwani Z Niewoli" po raz kolejny udowadnia, że można łączyć dobry rap z wartościowym przekazem. W najnowszym singlu przekonuje, że pieniądze i sława to tylko tymczasowe przyjemności, a najważniejsze jest serce, wartości i życie z Bogiem - mimo życiowych trudności.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei!

2021-09-28 09:41

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję