Reklama

Ze świata

Dziennikarz zamordowany na oczach świata

Z Różańca czerpał siłę

Dżihadyści z Państwa Islamskiego zamordowali z zimną krwią porwanego amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya. Film z okrutną sceną morderstwa zamieścili w Internecie. Domagali się na nim zaprzestania nalotów amerykańskiego lotnictwa.

„Kiedy byłem uwięziony, modlitwa dawała mi wewnętrzną wolność” – czytamy we wcześniejszym liście Foleya, napisanym po jego pierwszym uwięzieniu, do którego doszło w Libii w 2011 r. Został wówczas pojmany na 45 dni przez siły rządowe. Po uwolnieniu opisał swe doświadczenia w liście do swej byłej uczelni, katolickiego uniwersytetu Marquette.

Foley przyznał, że w więzieniu najbardziej żal mu było jego matki. Chciał z nią nawiązać kontakt i wtedy zaczął się modlić tak, jak ona, czyli Różańcem odmawianym na głos, z uwięzioną wraz z nim dziennikarką. „Było to dla mnie umocnieniem, bo zamiast milczeć, wyznawałem mą słabość i nadzieję, rozmawiałem z Bogiem” – napisał amerykański dziennikarz. Podkreślił też, że właśnie dzięki tej modlitwie już w więzieniu doświadczył wewnętrznej wolności.

Po otrzymaniu wiadomości o zabójstwie Jamesa Foleya do jego rodziców zadzwonił ze słowami otuchy papież Franciszek. Ten gest pogrążona w bólu rodzina dziennikarza przyjęła z wielką wdzięcznością.

Watykan – Ukraina

Papież modli się za Ukrainę

Papież Franciszek 24 sierpnia br. szczególnie polecił modlitwom naród ukraiński, obchodzący swoje święto narodowe. W sytuacji napięć i konfliktów Ojciec Święty po modlitwie „Anioł Pański” zawierzył naród ukraiński Jezusowi i Matce Bożej.

– Moja myśl biegnie szczególnie dziś ku umiłowanej Ukrainie, która obchodzi swoje święto narodowe, do wszystkich jej synów i córek, ku ich pragnieniu pokoju i spokojnego życia, zagrożonych sytuacją napięcia i konfliktu, które zdają się nie ustawać, powodując wiele cierpienia wśród ludności cywilnej. Powierzamy Panu Jezusowi i Matce Bożej cały naród i wspólnie módlmy się zwłaszcza za ofiary, ich rodziny i tych, którzy cierpią. Otrzymałem list od jednego z biskupów, który opowiada o całym tym bólu. Módlmy się do Matki Bożej za umiłowaną Ukrainę, w dniu święta narodowego. „Zdrowaś Maryjo...”.

Reklama

Włochy

Powstanie w Rzymie

Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego odbędzie się w Rzymie modlitwa w intencji Ojczyzny. W cztery kolejne środy września w czterech rzymskich kościołach odmówiony zostanie Różaniec w intencji Ojczyzny. Spotkania są zatytułowane: „Powstanie w Rzymie”.

Organizatorami są ojcowie z Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych wraz z Duszpasterstwem Polaków w Rzymie. Ostatnie spotkanie będzie poświęcone również modlitwie w intencji tych miast, gdzie obecnie toczą się konflikty zbrojne. Patronat nad akcją objął ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej – Piotr Nowina-Konopka.

Plan spotkań:

– Kościół św. Stanisława – 3 września godz. 17.30

– Bazylika Santa Maria in Trastevere – 10 września godz. 17.00 (później Msza św. dla polskich pielgrzymów)

– Bazylika Santa Maria Maggiore – 17 września godz. 16.45

– Bazylika San Pancrazio – 24 września godz. 17. 00 (modlitwa ze wspólnotami chrześcijańskimi języka arabskiego).

Ludzie

Kard. Fernando Filoni

Osobisty wysłannik papieża Franciszka, który przebywał z tygodniową wizytą w Iraku, określił po powrocie tamtejsze wydarzenia jako tragedię dotykającą wszystkich, nie tylko miejscowych chrześcijan. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego kard. Fernando Filoni oświadczył, że w rozmowie z prezydentem Iraku Fuadem Masumem podzielił się swymi wrażeniami i doświadczeniami z wizyty w prowincjach Duhuk i Erbil na północy kraju. Podkreślił, że dla niego była to „wizyta nie dyplomatyczna, ale humanitarna, na polecenie Ojca Świętego”, dlatego udał się przede wszystkim do Irbilu – stolicy irackiego Kurdystanu, gdzie „sytuacja jest ciągle jeszcze bardzo poważna i trudna”.

Reklama

Myśli wciąż aktualne

Nikt odpowiedzialny za religię nie może być pobłażliwy wobec terroryzmu, a tym bardziej nie powinien go propagować.

Jan Paweł II

Krótko

Wpisy papieża Franciszka, publikowane w 9 językach, śledzi już 15 mln osób korzystających z Twittera. Papieskie konto @Pontifex jest najczęściej odwiedzane w wersji hiszpańskiej (6,48 mln), angielskiej (4,36 mln) i włoskiej (1,867 mln). Wersja polska 14 sierpnia br. przekroczyła 250 tys. użytkowników.

W dzienniku „The New York Times” z 20 sierpnia br. przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder przypomina światu o obowiązku obrony prześladowanych chrześcijan. – Dlaczego świat milczy, gdy trwają pogromy chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w Afryce? – zastanawia się Lauder, dodając, że znikają tam całe wspólnoty chrześcijańskie, które od stuleci żyły w pokoju.

W Detroit zmarł w wieku 86 lat amerykański kardynał polskiego pochodzenia, były arcybiskup tego miasta – Edmund Casimir Szoka. Przez lata jako gubernator Państwa Watykańskiego był jednym z najbliższych współpracowników i doradców Jana Pawła II.

Rosja przeprowadziła manewry wojskowe niedaleko granic Polski i państw bałtyckich.

Komisja Europejska przeznaczyła 125 mln euro na rekompensaty dla producentów owoców i warzyw, którzy ponoszą straty w wyniku rosyjskiego embarga. Otrzymają je tylko ci producenci, którzy wycofają swoje produkty z rynku.

Niemieckie media doniosły, że wywiad ich państwa podsłuchiwał czołowych amerykańskich polityków, m.in. Hillary Clinton i Johna Kerry’ego.

Kurdowie odnieśli pierwsze sukcesy w walce z dżihadystami Państwa Islamskiego. Kurdom, w wyniku amerykańskich bombardowań, udało się przejąć kontrolę nad największą tamą w Iraku.

W Monrowii – stolicy Liberii uzbrojeni napastnicy wdarli się do centrum leczenia eboli. 29 chorych uciekło z ośrodka.

W Ferguson, niedaleko Saint Louis w USA, ponad tydzień trwały zamieszki. Mieszkańcy protestowali przeciw brutalności policji, której ofiarą padł czarnoskóry nieuzbrojony nastolatek.

2014-08-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

film

spowiedź

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Damian Krawczykowski: Dlaczego znany aktor na swój debiut reżyserski wziął temat spowiedzi?

Marcin Kwaśny: Złożyło się na to wiele czynników. Pierwszym z nich była informacja o tym, że w Polsce największa laicyzacja jest wśród młodzieży i że coraz więcej odnotowuje się akty apostazji. Drugim czynnikiem była rozmowa – zapytałem pewną młodą osobę w mojej rodzinie, dlaczego nie przystępuje do spowiedzi. W odpowiedzi usłyszałem, że nie robi tego, „bo nie ma grzechów”. Trzecim czynnikiem było to, że od kolegi dostałem scenariusz filmu właśnie o spowiedzi, ale w zupełnie innym klimacie. Pewien człowiek chodził do spowiedzi, widział jakieś straszne obrazy w kościele, jakieś diabły. Jak się wyspowiadał i wyszedł, to uśmiechały się do niego anioły. To było takie banalne. Powiedziałem wtedy, że ja się tego nie podejmę, jednak mogę napisać coś innego. Pomodliłem się do Ducha Świętego i w pół godziny napisałem aktualny scenariusz.

CZYTAJ DALEJ

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

2022-11-29 10:16

mrallen/Fotolia.com

Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.

We wtorek w stolicy Rumunii rozpoczyna się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję