Reklama

Niedziela Świdnicka

Piąta edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Niedziela świdnicka 33/2014, str. 3

[ TEMATY ]

akcja

Przemysław Awdankiewicz

Niemal 500 dolnośląskich gimnazjalistów wyjechało podczas tych wakacji ratować od zapomnienia polskie nekropolie pozostawione na Wschodzie. Wolontariusze pracować będą na 54 cmentarzach na Ukrainie. Wśród nich są uczniowie z diecezji świdnickiej.

Samorząd Dolnego Śląska, Telewizja Wrocławska oraz Dolnośląskie Kuratorium Oświaty piąty rok zajmują się kresowymi nekropoliami w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W tym roku prawie 500 dolnośląskich gimnazjalistów i nauczycieli wyruszyło spod budynku Telewizji Wrocław ratować przed zniszczeniem polskie cmentarze pozostawione na Wschodzie. Na ratunek czeka kilkadziesiąt nekropolii na terenie dzisiejszej Ukrainy, m.in. w okolicy Lwowa, Tarnopola i Stanisławowa.

Reklama

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, jako patron inicjatywy, podziękował wszystkim uczestnikom akcji.

– „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” to wyjątkowa inicjatywa, która jest chlubą dla całego Dolnego Śląska. Dziękuję za waszą ofiarność na rzecz ratowania polskiego dziedzictwa za wschodnią granicą. Bez pracy wolontariuszy i nauczycieli tej akcji by nie było – podkreślił marszałek.

Przez ostatnie lata dzięki pracy wolontariuszy udało się zapobiec likwidacji m.in. zabytkowego cmentarza w Kołomyi, polskich nekropolii w Drohobyczu, Bohorodyczynie, Tuligłowach, Podhajcach Moczulance na Wołyniu, Berdyczowie, Lubarze, Żytomierzu czy Brzeżanach. W 2013 r. ok. 700 dolnośląskich gimnazjalistów pracowało na ponad 50 cmentarzach, m.in. w Jampolu, Zasławiu czy Lityniu.

Reklama

Dolnośląska młodzież przez cały rok prowadzi również zbiórkę pieniędzy na renowację nekropolii. W tym roku co drugi uczeń przekazał na ten cel jedną złotówkę.

Samorząd Dolnego Śląska od trzech lat wspiera finansowo akcję. W sumie na przestrzeni kilku ostatnich lat samorząd województwa przekazał na ten cel ponad 270 tys. zł.

2014-08-11 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Solidarni z Aleppo" - akcja Caritas Polska

[ TEMATY ]

akcja

Aleppo

Archiwum Caritas

W Krakowie odbywa się 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa. Towarzyszy jej akcja charytatywna "Solidarni z Aleppo", którą zrealizuje Caritas Polska. Kwesta na rzecz mieszkańców Aleppo będzie przeprowadzona w Centrum Konferencyjnym ICE, podczas obrad 41. Sesji UNESCO oraz na krakowskim Rynku w dniach 6-9 lipca. Można również wysłać charytatywny SMS pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).

W niedzielę 9 lipca na Bulwarze Wołyńskim w Krakowie odbędzie się natomiast koncert „Solidarni z Aleppo”, transmitowany o godz. 21.00 na antenie TVP1. Wystąpią w nim m.in.: Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk, Milo Kurtis i Ray Wilson.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli ono udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję