Reklama

Homilia

Mądrość Pana Boga

W tym wakacyjnym czasie przeżywamy już XVI niedzielę zwykłą w tym roku. Liturgia słowa umacnia nas w przekonaniu, że możemy zawsze polegać na Panu Bogu, choć czasem wydawałoby się, iż On pozostawia nas samych. Takie myśli towarzyszą nam szczególnie wtedy, gdy dostrzegamy wokół siebie przejawy złego postępowania innych ludzi. Wielu pyta wtedy: Dlaczego Stwórca na to pozwala? Dlaczego nie reaguje? Odpowiedź znajdujemy w dzisiejszej Ewangelii według św. Mateusza. Właśnie tam Chrystus, opowiadając tłumom przypowieść o Bożym królestwie, czyli o panowaniu Pana Boga wśród swojego ludu („basileia” w języku greckim oznacza „panowanie”, „władzę”, „królestwo”), jasno daje do zrozumienia słuchaczom, że mądrość Boża polega na tym, by pozostawić człowieka do końca istotą wolną. Pan Bóg nie dokonuje wyborów za nas, to my je podejmujemy. Niemniej jednak przyjdzie taki czas – czas Bożych żniw – gdy ewangeliczny gospodarz wyda swoim sługom polecenie: „Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza”. Żyjmy więc tak, byśmy zostali zaliczeni przez Syna Bożego do ziaren drogocennej pszenicy i niejako zdeponowani w Bożym spichlerzu Jego wiecznego królestwa.

Reklama

Zawsze też możemy liczyć na miłosierną miłość Pana Boga. Wiedział już o tym autor psalmu 86, kiedy z natchnienia Ducha Świętego pisał: „Ale Tyś, Panie, Bogiem łaski i miłosierdzia, do gniewu nieskory, łagodny i bardzo wierny”. Autor Księgi Mądrości dodaje natomiast: „Potęgą władasz, a sądzisz łagodnie i rządzisz nami z wielką oględnością, bo do Ciebie należy moc, gdy zechcesz”. A kiedy czujemy się osamotnieni i słabi, to „Duch Święty przychodzi z pomocą naszej słabości”, jak pisze św. Paweł Apostoł w Liście do Rzymian. I to nie tylko wtedy, gdy mamy kłopoty z modlitwą, ale również w każdej innej trudnej dla nas sytuacji. Na Pana Boga po prostu zawsze możemy liczyć.

Tak zaś skomentował dzisiejszą Ewangelię św. Jan Paweł II w książce „Pamięć i tożsamość”: „Można powiedzieć, że ta przypowieść jest kluczem do rozumienia całych dziejów człowieka. W różnych epokach i w różnym znaczeniu „pszenica” rośnie razem z «kąkolem», a «kąkol» razem z «pszenicą». Dzieje ludzkości są widownią koegzystencji dobra i zła. Znaczy to, że zło istnieje obok dobra; ale znaczy także, że dobro trwa obok zła, rośnie niejako na tym samym podłożu ludzkiej natury. Natura bowiem nie została zniszczona, nie stała się całkowicie zła, pomimo grzechu pierworodnego. Zachowała zdolność do dobra i to potwierdza się w różnych epokach dziejów”.

2014-07-16 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Dobrym mężem być i ojcem, to będzie mój sukces - Heres w nowym utworze!

2021-09-27 13:27

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

HERES

"Zbiór myśli trzeźwych" to mocny, emocjonalny numer od chrześcijańskiego rapera "Heresa".

Członek grupy ewangelizacyjnej "Wyrwani Z Niewoli" po raz kolejny udowadnia, że można łączyć dobry rap z wartościowym przekazem. W najnowszym singlu przekonuje, że pieniądze i sława to tylko tymczasowe przyjemności, a najważniejsze jest serce, wartości i życie z Bogiem - mimo życiowych trudności.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję