Reklama

Kardynał Nycz apeluje – i co dalej?

Słowa: „Nie budujmy sobie zbawienia kosztem pacjenta!” pochodzą z ust Ewy Kopacz, marszałek Sejmu. Tej samej, która tłumaczyła ostatnio w radiowej Jedynce, zbulwersowana postawą prof. Bogdana Chazana rzecz jasna, że „służba zdrowia to wyjątkowa służba pacjentowi. Mnie uczono, że to jest służba zdrowia”. A on, biedak, tej służby nie rozumie. Dlatego nie chciał zabić dziecka. Bo gdyby zabił, rozumiałby powołanie lekarza bardzo dobrze. Służyłby pacjentowi, a nie odwracał się do niego plecami. Pokrętne? Mało powiedziane. To manipulacja na wielką skalę. W ten sposób rozmawiał niegdyś z narodem Jerzy Urban, gdy tłumaczył, że Msze św. za Ojczyznę, które odprawiał ks. Popiełuszko, to „seanse nienawiści” i gdyby ów kapłan właściwie pojmował swe powołanie, z pewnością by ich nie odprawiał.

Reklama

Faktem jest, że dziecko, którego prof. Chazan nie chciał zabić, miało poważne wady genetyczne. I że noworodek zmarł niedługo po urodzeniu. Ale czy pożegnanie się z własnym dzieckiem i pochowanie go jest czymś nagannym? Czy to nie szacunek dla ciała ludzkiego jest elementem każdej cywilizacji i kultury?

Odwołanie przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz prof. Chazana z funkcji dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie budzi sprzeciw. Jest – jak słusznie zauważa abp Henryk Hoser – etycznie nie do przyjęcia, nieuzasadnione i nieproporcjonalne. Jest niesprawiedliwe, absurdalne i wątpliwe prawnie. – Dziecko w okresie prenatalnym nie przestaje być człowiekiem i pacjentem, bez względu na stan zdrowia i bez względu na czyjekolwiek uznaniowe decyzje. Nikt nie jest panem życia drugiego człowieka – przypomniał abp Hoser. Mocno wybrzmiał też głos kard. Kazimierza Nycza, który odwołanie profesora uznał za groźny precedens, uderzający w prawa nie tylko katolików, ale i wszystkich ludzi. – Prawo stanowione nie może zmuszać lekarzy do działań wbrew ich sumieniu. Lekarz nie może ponosić konsekwencji z powodu odwołania się do klauzuli sumienia. Jeśli takie sytuacje zachodzą, należy udoskonalić prawo, a nie karać lekarza – podkreślił metropolita warszawski.

Czy apel kardynała do „kompetentnych władz o skorygowanie zapisu o klauzuli sumienia w taki sposób, by nie kolidował on z prawem wolności religii”, przyniesie skutek? Wszak Hanna Gronkiewicz-Waltz, która odwołała prof. Chazana, publicznie przyznaje się do wiary i do Kościoła. A to przecież zobowiązuje!

2014-07-16 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skazany za sumienie?

Prof. Bogdana Chazana przyłapano na tym, jak w szpitalu używał sumienia. Środowiska proaborcyjne żądają jego dymisji za to, że nie dopuścił do zabicia dziecka

Słowa przysięgi Hipokratesa nie mają nic wspólnego z Kościołem ani w ogóle z chrześcijaństwem. Napisał je ktoś, kto właściwie odczytał prawo naturalne. I zrobił to na długo przed przyjściem na świat Jezusa z Nazaretu. Zacytujmy: „Nigdy nikomu, także na żądanie, nie dam zabójczego środka ani też nawet nie udzielę w tym względzie rady; podobnie nie dam żadnej kobiecie środka poronnego. W czystości i niewinności zachowam życie swoje i sztukę swoją”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święty

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław

Święty Wacław był Czechem. Jest głównym patronem naszych południowych sąsiadów, czczonym tam jako bohater narodowy i wódz. Był królem męczennikiem, a więc osobą świecką, nie duchowną, i to piastującą niemal najwyższą godność w narodzie i w państwie. Jest przykładem na to, że świętość życia jest nie tylko domeną osób duchownych, ale może być także zrealizowana na najwyższych stanowiskach społecznych. Nie mamy dokładnych danych dotyczących życia św. Wacława. Jego postać ginie w mrokach historii. Historycy wysuwają różne hipotezy co do jego życia. Jest pewne, że Wacław odziedziczył po ojcu tron królewski. Podobno był dobrym, walecznym rycerzem, co nie przeszkadzało mu być także dobrym i wrażliwym na ludzką biedę. Nie jest znana przyczyna jego konfliktu z bratem Bolesławem, który stał się jego zabójcą i następcą na tronie. Nie znamy też bliżej natury i rozwoju konfliktów wewnętrznych oraz ich związków z polityką wobec sąsiadów, które wypełniły jego krótkie rządy i które były prawdopodobnie tłem bratobójstwa. Śmierć Wacława nastąpiła 28 września 929 lub 935 r. w Starym Bolesławcu. Kult Wacława rozwinął się zaraz po jego śmierci. Ciało męczennika przeniesiono do ufundowanego przez niego praskiego kościoła św. Wita. Wczesna cześć znalazła wyraz w bogatym piśmiennictwie poświęconym świętemu. Kult Wacława rozszerzył się z Czech na nasz kraj, zwłaszcza na południowe tereny przygraniczne. Zadziwiające, że Katedra na Wawelu otrzymała jego patronat. Także wspaniały kościół św. Stanisława w Świdnicy ma go jako drugorzędnego patrona.

CZYTAJ DALEJ

KSM zaprasza do modlitwy różańcowej za kapłanów

2021-09-28 12:02

[ TEMATY ]

różaniec

KSM

kapłani

ksmacz/Facebook

Katolickie Stowarzyszenie Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza na swojej stronie na Facebooku do wspólnej modlitwy różańcowej za kapłanów w październiku. Inicjatywie towarzyszy hasztag #kapłan_love.

W podzięce i prośbie za kapłanów archidiecezji częstochowskiej codziennie modli się inna osoba. W SMS-ie osoba, która zgłosi chęć wzięcia udziału w modlitwie otrzyma rozważania różańcowe na dany dzień. Należy zgłosić się pod numer: 783 762 800, a dana osoba zostanie przyporządkowana do konkretnego dnia i otrzyma rozważania do danej tajemnicy różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję