Reklama

Ze świata

Marzy o spotkaniu z papieżem

Sudańska chrześcijanka Meriam Ibrahim wciąż nie otrzymała pozwolenia władz na opuszczenie kraju. Choć po zatrzymaniu jej na lotnisku zapewniano, że cała sprawa zostanie szybko wyjaśniona, procedury się przeciągają. Uniewinniona od niesłusznego zarzutu porzucenia islamu, kobieta od 23 czerwca br. znajduje się na terenie ambasady amerykańskiej w Chartumie. Przebywa tam wraz z posiadającym amerykańskie obywatelstwo mężem i dwojgiem dzieci. – Choć jest wychudzona i zmęczona pobytem w więzieniu, gdzie wydała na świat dziecko, biją z niej ogromny pokój i zaufanie – mówi Antonella Napoli, przewodnicząca organizacji Italians for Darfur, która od początku włączyła się w światową kampanię na rzecz uwolnienia chrześcijanki. Spotkała się ona z Meriam na terenie ambasady. – Wyznała mi, że wierzy, iż Bóg będzie ją i jej rodzinę dalej prowadził. Jej marzeniem jest wyjazd do Watykanu i osobiste spotkanie z papieżem Franciszkiem – opowiada Napoli.

Kard. Rainer Maria Woelki

Ojciec Święty Franciszek mianował dotychczasowego arcybiskupa Berlina – kard. Rainera Marię Woelkiego arcybiskupem metropolitą Kolonii. Będzie on następcą kard. Joachima Meisnera, który rządził tą najważniejszą niemiecką diecezją przez 25 lat – do 28 lutego br.

Reklama

Rainer Maria Woelki urodził się 18 sierpnia 1956 r. w Kolonii. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1985 r. z rąk kard. Josepha Höffnera. Był m.in. sekretarzem metropolity kolońskiego kard. Joachima Meisnera oraz dyrektorem konwiktu Collegium Albertinum w Bonn. Studia filozoficzne i teologiczne skończył w Bonn i we Fryburgu, w 2000 r. obronił pracę doktorską na Uniwersytecie świętego Krzyża w Rzymie na temat znaczenia parafii w strukturze Kościoła.

24 lutego 2003 r. został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji kolońskiej. Sakry biskupiej udzielił mu kard. Joachim Meisner. Biskupie hasło kard. Woelkiego brzmi: „Jesteśmy świadkami”.

2 lipca 2011 r. Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Berlina, a 18 lutego 2012 r. włączył do Kolegium Kardynalskiego, przyznając kościół tytularny św. Jana Marii Vianneya.

Reklama

- W Syrii krwawy konflikt wewnętrzny, trwający od ponad trzech lat, spowodował już co najmniej 171 tys. ofiar śmiertelnych – poinformowało mające swą siedzibę w Wielkiej Brytanii opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

- W Jerozolimie zamordowano palestyńskiego 16-latka. Przypuszcza się, że to odwet za porwanie i zabójstwo izraelskich nastolatków. Młodego Palestyńczyka spalono żywcem.

- Polscy eurodeputowani będą przewodniczącymi czterech i wiceprzewodniczącymi ośmiu komisji w Parlamencie Europejskim.

- Troje Polaków: prof. Piotr Małoszewski, Andrzej Halemba i Jolanta Sularz weszło w skład 80-osobowej Rady Katolików Świeckich Regionu Monachium.

- Niemieckie służby aresztowały pracownika niemieckiego wywiadu. Jest on podejrzany o działania na korzyść USA.

- W Tbilisi zmarł w wieku 86 lat Eduard Szewardnadze, były prezydent niepodległej Gruzji, a wcześniej szef MSZ ZSRR. Jako przywódca sowieckiej dyplomacji odegrał ważną rolę w zakończeniu zimnej wojny.

- Talibowie przeprowadzili samobójczy atak w regionie Bagram w Afganistanie. Zginęło kilkanaście osób, w tym sześciu żołnierzy NATO. Był to największy atak terrorystyczny w tym roku w Afganistanie.

- Chiny przeznaczyły blisko 11 mld euro na pomoc międzynarodową w latach 2010-12, w tym dla kilkunastu krajów europejskich – wynika z raportu chińskiego rządu. Ponad połowę tej sumy otrzymały kraje Afryki bogate w surowce naturalne.

- W miastach żyje ponad połowa z 7 mld ludzi. W 2045 r. liczba ta wyniesie 6 mld. Populacja miast wzrasta bardzo szybko, szczególnie w Azji i Afryce.

- W Wielkiej Brytanii wybuchł skandal pedofilski. Na jaw wyszedł fakt, że 20 przedstawicieli byłych i obecnych brytyjskich elit mogło wykorzystywać seksualnie dzieci. Śledztwo trwa.

Przemoc i śmierć w Strefie Gazy

Jerozolimska Caritas ostro potępiła nasilenie przemocy w strefie Gazy. W odpowiedzi na rakietowy ostrzał ze strony radykalnego Hamasu wojska izraelskie wzmogły naloty na ten region, powodując ok. 20 ofiar śmiertelnych. Szczególne oburzenie budzi śmierć osób niewinnych, w tym kobiet i dzieci.

Katolicka organizacja charytatywna apeluje do obu stron o powstrzymanie agresji i wzywa do działania na rzecz pokoju. Zwraca przy tym uwagę, że i bez walk sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest dramatyczna: brakuje energii elektrycznej i wody pitnej, rośnie bezrobocie. Ostrzał i bombardowania jeszcze pogłębiają ten kryzys. Jerozolimska Caritas przyznaje, że Izrael ma prawo do pokoju i bezpieczeństwa, wyraża jednak wątpliwość, czy da się to osiągnąć metodą eskalowania agresji skierowanej także w stronę osób niewinnych. „Najkrótszą drogą do pokoju i bezpieczeństwa jest sprawiedliwość, a rozwiązanie tego konfliktu nastąpi, gdy da się narodowi palestyńskiemu wolność na jego ziemi i gdy otworzy się Gazę na świat” – czytamy w oświadczeniu.

W związku z nasileniem wymiany ognia Caritas musiała zawiesić działalność w Strefie Gazy. Szczególnie dotkliwe może być zamknięcie ośrodka zdrowia. Ludność cywilna po obu stronach jest też terroryzowana ciągłymi alarmami w związku z nadlatującymi rakietami.

Dzieci św. Franciszka Ksawerego

W stolicy stanu Orisa – Bhubaneswarze 6 lipca br. odbyła się inauguracja pierwszego w Indiach jezuickiego uniwersytetu. Dołączył on do trzech już istniejących w tym kraju uniwersytetów katolickich. Jest tam pierwszą uczelnią „cyfrową”. Ma stać się ośrodkiem innowacyjnych badań, łączyć profesjonalizm naukowy z wartościami etycznymi. Uczelnia przyjęła nazwę Xavier University – od jezuickiego misjonarza św. Franciszka Ksawerego.

2014-07-16 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję