Reklama

Niedziela Małopolska

Zatańczą na godach Maryi i Józefa

Paniom wskazuje cechy, na które powinny zwracać uwagę u mężczyzn. Dla panów natomiast, jest wskazówką, skąd brać siłę i jak być oparciem dla tych, których Bóg powierza ich trosce” – tak organizatorzy zachęcają do uczestnictwa w X Spotkaniu Młodych ze Świętymi Karmelu w Czernej (21-24 sierpnia). W tym roku wydarzeniu będzie patronował św. Józef.
Dlaczego właśnie on? Co ma wspólnego z Karmelem? – Jedną z najważniejszych karmelitańskich świętych jest doktor Kościoła – św. Teresa od Jezusa. Ta żyjąca 500 lat temu, pierwsza Karmelitanka Bosa, miała niezwykły sentyment do św. Józefa, o czym często wspominała w swoich dziełach – wyjaśnia Katarzyna Maciejczyk, rzecznik prasowy spotkania w Czernej.
– Św. Józef jest bardzo tajemniczy. Sam o sobie w słowach nie powiedział nic. Artyści przekonali nas, że to brodaty staruszek, a tymczasem zaskakuje historią swojej młodości. Będąc w wieku tych, którzy przyjadą na Spotkanie Młodych, podjął mądre i odważne decyzje. Mając swój własny plan na życie, marzenia, pragnienia – oddał wszystko Najwyższemu, nie mając pojęcia, co będzie dalej. Takiej postawy często brakuje nam wszystkim, św. Józef jest więc idealnym kandydatem na nauczyciela – dodaje przedstawicielka organizatorów.

To nie „powołaniówka”

Reklama

Poprzednim edycjom wydarzenia w Czernej patronowali m.in. Maryja (jako Królowa Karmelu), prorok Eliasz – duchowy ojciec Karmelu, św. Teresa od Jezusa i św. Jan od Krzyża, Teresa de Los Andes – młoda karmelitanka z Chile, św. Rafał Kalinowski, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, bł. Elżbieta od Trójcy Świętej czy św. Edyta Stein.
Jak zrodziła się idea spotkań ze świętymi Karmelu? – Przede wszystkim chodziło o możliwość spotkania się młodzieży z karmelitańskich duszpasterstw. Ci, którzy nie znają Karmelu, mają tu okazję poznać jego prawdziwe oblicze, doświadczyć tej duchowości i zrozumieć, że nie jest ona drętwa i zarezerwowana tylko dla noszących habit. Ta inicjatywa to również wyjście w kierunku młodych, którzy nadal czasem czują się zaniedbywani przez Kościół. Pomniejszym celem, choć nie mniej istotnym, jest promocja życia zakonnego. Nie jest to jednak akcja powołaniowa! – przekonuje Katarzyna Maciejczyk. I jakby na potwierdzenie, sama przyznaje, że czuje się „zupełnie niepowołana do życia zakonnego”: – Realizuję to powołanie w bardzo indywidualny sposób, jak zawsze odstając. Mając dwie drogi – idę tą trzecią! – dodaje z uśmiechem rozmówczyni.

Karmel słodki, więc wciąga

Ma 24 lata. Skończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie pomaga rodzicom w ich firmie, ale docelowo chciałaby wrócić do pisania. Mieszka w małej miejscowości niedaleko Wadowic. Z Karmelem związana jest od początku studiów: – To wersja oficjalna. Tak myślałam, zanim uświadomiłam sobie, że „przypadki – to tylko w gramatyce”. Zaczęło się od wspólnoty Duszpasterstwa Akademickiego „Karmel” w Krakowie, której przez kilka lat byłam liderką. Tam nawiązała się nić współpracy między mną a o. Pawłem Porwitem OCD i ośrodkiem powołaniowym. W tym roku nabrała konkretnej i stałej formy. Karmel słodki i lepki: nie dość, że wciąga, to jeszcze uzależnia! – śmieje się pani Kasia.
Zapytana, jaka młodzież przyjeżdża na spotkania do Czernej, odpowiada: – Różna. Jedni trafiają tu tak jak ja za pierwszym razem, trochę „z przypadku”. Drudzy celowo wybierają inicjatywy karmelitańskie, są i tacy, którzy chcą znaleźć swoje miejsce w Kościele. Niektórzy szukają tu wyłącznie Boga, inni – przy okazji męża lub żony. Jest tyle oczekiwań, ilu uczestników! Warto zaznaczyć, że czernieński klasztor sprzyja wyciszeniu, modlitwie, kontemplacji Boga – również w stworzeniu, poprzez przyrodę.

Upominki dla Nowożeńców

Tegoroczny program spotkania zapowiada się bardzo ciekawie. Św. Józef zostanie przedstawiony jako Oblubieniec, Opiekun, człowiek pracy, osoba szukająca Boga. Organizatorzy zapewniają, że niezależnie od powołania i wybranej drogi, każdy z uczestników będzie mógł odnaleźć siebie w historii tego świętego. Będzie wesele żydowskie, warsztaty, konferencje, ucieczka do Egiptu, ale przede wszystkim tak potrzebny młodym ludziom czas spotkań i rozmów.
W tym roku każdy ma przywieźć do Czernej drobny upominek dla oblubieńczej Pary, Józefa i Maryi, który zostanie im wręczony w czasie godów weselnych. Skąd taki pomysł? – Jako że św. Józef nierozerwalnie łączy się z kulturą żydowską, chcemy również na nią zwrócić odrobinę uwagi. Dlatego pierwszego dnia zapraszamy uczestników na żydowskie wesele. Parą weselną będzie najmłodsze stażem małżeństwo z DA „Karmel” z Krakowa. Chcemy, by nie była to tylko inscenizacja, ale wspólne, radosne święto. Za przygotowanie wieczoru odpowiedzialna jest wspomniana wspólnota i, jako że sama przez lata do niej należałam, wiem, że prawdopodobnie zaskoczenie będzie duże i pozytywne. Szczególnie, że przy duszpasterstwie działa Diakonia Modlitwy Tańcem, która wykorzystuje wiele „standardowych” układów żydowskich. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że najstarsze z tańców nie były obce Jezusowi bawiącemu na weselu w Kanie Galilejskiej! – uchyla rąbka tajemnicy Katarzyna Maciejczyk.
Po więcej informacji organizatorzy zapraszają na www.bosi.org.pl, gdzie znajduje się również formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić przed przyjazdem. Warto zmobilizować młodych. Okazja, by wziąć udział w godach Maryi i Józefa, może się nie powtórzyć!

2014-07-15 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Magiczne pióro” – spotkanie autorskie z Magdaleną Kapuścińską

[ TEMATY ]

spotkanie

Wieluń

Zofia Białas

„Magiczne pióro” to wspólne dzieło Magdaleny Kapuścińskiej i jej córki Amelii, uczennicy klasy II. Marzeniem córki było posiadanie sztuki teatralnej dla dzieci, napisanej przez mamę. Nie było to, wyznała p. Magdalena, proste zadanie. Zaproponowałam bajkę.

Odpowiedź córki – „Bajkę to ja mogę napisać sobie sama”. Zamieniłam się, więc w sekretarkę mojej córki i spisałam jej niewiarygodną opowieść o perypetiach dwóch wyjątkowych sióstr: siedmioletniej Arii i dziesięcioletniej Agnes, które mimo zakazu matki poetki, w dzień urodzin młodszej siostry, użyły jej magicznego pióra, jedynego magicznego pióra na świecie, by spełnić urodzinowe marzenie. Właścicielka magicznego pióra, sama używała go tylko w wyjątkowych okolicznościach, by zmienić zakończenie na lepsze lub, by wybawić kogoś z kłopotów. Pióro, czytamy w słowie wprowadzającym w treść książki, posiada nieskończony atrament, samo uzupełnia się w rękach właścicielki świecąc na niebiesko, a odnalezione zostało w starej drewnianej szkatule bogato rzeźbionej w alfabet runiczny, z inskrypcją: „ Tylko bogata we wrażliwe serce córa ma prawo korzystać z pragęsiego pióra”.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Jarmark benedyktyński w Jarosławiu

2021-09-23 09:26

archiwum Opactwa

Jeden ze straganów

Jeden ze straganów

W sobotę i niedzielę 18-19 września miejscowym Opactwie odbył się Jubileuszowy X Jarmark Benedyktyński.

Dziesiąta edycja Jarmarku Benedyktyńskiego, jak zwykle przyciągnęła odwiedzających, którzy mieli okazję przenieść się w średniowieczny świat, posłuchać folkowej muzyki w wykonaniu zespołów regionalnych. W ramach całego Jarmarku można było spotkać wystawców z Węgier i posmakować węgierskich potraw. Pojawiły się stragany z regionalnymi produktami, potrawami i rzemiosłem artystycznym. Oprócz tego na stoiskach nie zabrakło owoców ziemi, własnoręcznie wyprodukowanych przedmiotów związanych z Podkarpaciem. Wydarzeniu towarzyszyły występy i koncerty miejscowych artystów. Nie zabrakło również wielu atrakcji dla najmłodszych, zabaw oraz konkursów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję