Reklama

Niedziela Podlaska

Pielgrzymowanie – uwolnienie od ograniczeń i przywiązań

Niedziela podlaska 29/2014

[ TEMATY ]

pielgrzymka

ARCHIWUM KS. ROBERTA GRZYBOWSKIEGO

Edyta Hartman: – Przed Księdzem nowe wyzwanie: przewodniczenie Pieszej Pielgrzymce Drohiczyńskiej na Jasną Górę. W tym roku diecezjanie wyruszą na pątniczy szlak już po raz 24. , więc – co oczywiste – szlaki są już przetarte, wszak to ogromne przedsięwzięcie zarówno pod względem organizacyjnym, jak i duchowym. Ale nowy kierownik to też świeże spojrzenie. Czy i co zamierza Ksiądz zmienić w funkcjonowaniu pielgrzymki?

Ks. Robert Grzybowski: – Słowo Boże poucza, że mądry człowiek czerpie z nowego i starego skarbca. W związku z tym, że tegoroczna pielgrzymka drohiczyńska pójdzie po raz 24., dlatego warto korzystać z bogatej już tradycji. Na tym chciałbym mocno się oprzeć i kontynuować to, co ładnie wychodziło. W zasadzie skład wszystkich służb pielgrzymkowych pozostaje bez zmian. Co do świeżego spojrzenia, to bardzo pragnę, aby tegoroczna pielgrzymka była bardziej ewangelizacyjna. Zależy mi na tym, aby był to czas nie tylko słuchania rozumem, ale sercem – w sensie biblijnym. Nie ukrywam, że będę czerpał z własnego doświadczenia Szkoły Nowej Ewangelizacji.

– Fenomenem polskich pielgrzymek jest to, że wielu pątników wyrusza na pątniczy szlak rok po roku, bo nie wyobrażają już sobie życia bez pielgrzymki, ba – są i weterani, którzy na pątniczym szlaku byli kilka, a nawet wielokrotnie. Takie osoby są i na naszej pielgrzymce. Ale w jaki sposób przekonać tych nieprzekonanych czy wahających się?

– Próbujemy dotrzeć z zaproszeniem różnymi ścieżkami. Nie mam jednak co do tego wątpliwości, że najskuteczniejszym sposobem jest osobiste świadectwo. Starożytne przysłowie nie straciło nic ze swojej aktualności: „Słowa pouczają, przykłady pociągają”.
Głęboko ufam, że jeśli tzw. weterani będą prawdziwymi świadkami, to będą pociągać innych.

Reklama

– Jakie hasło będzie towarzyszyć tegorocznemu pielgrzymowaniu i dlaczego właśnie takie?

– „Chodźcie, a zobaczycie”. Warto jednak podkreślić, że nie jest to tylko prosta zachęta i reklama, ale są to słowa Pana Jezusa. Były one skierowane do uczniów, którzy chcieli się dowiedzieć gdzie On mieszka. Poszli, zobaczyli i pozostali u Niego. Wybierając ten temat, chcemy wejść w doświadczenie uczniów Chrystusa; chcemy przez te kilkanaście dni pomieszkać z Jezusem, zasłuchać się w Jego Słowa i bardziej do Niego przylgnąć.

– Czy Ksiądz ma również doświadczenie pielgrzymowania na Jasną Górę? Jeśli tak, to co ono Księdzu dało?

– Mam doświadczenie pielgrzymowania na różnych etapach mojego życia. Pielgrzymowałem jako nastolatek, jako kleryk i jako ksiądz. Może dzięki temu coraz bardziej dochodzę do radykalnego wniosku, że chrześcijanin musi być pielgrzymem. Moim zdaniem rozpowszechniona dziś mentalność osadnika, czyli człowieka, który się ciągle ustatkowuje i urządza, zabija wiarę. Chrystus ciągle jest w drodze i – kończąc swoją działalność – mówi wyraźnie: „Idźcie i nauczajcie”. Mam nadzieję, że tegoroczna pielgrzymka jeszcze bardziej uwolni mnie od moich ograniczeń i przywiązań. Trzymam za Słowo samego Boga, bo „ku wolności wyswobodził nas Chrystus”.

– Przypomnijmy, w jakim terminie trwa pielgrzymka, podział grup, gdzie można się na nią zapisywać, ile wynosi wpisowe itd.?

– Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę trwa od 30 lipca do 15 sierpnia, chociaż każda grupa wychodzi z innego miejsca i w innym terminie.
Grupa zielona (dekanaty: bielski, hajnowski i brański) wychodzi 30 lipca.
Grupa fioletowa (dekanaty: siemiatycki, nadbużański, sarnacki, ciechanowiecki) wychodzi 1 sierpnia.
Grupa żółta (dekanat łochowski) wychodzi 1 sierpnia.
Grupa pomarańczowa (dekanaty sokołowski i sterdyński) wychodzi 2 sierpnia.
Grupa niebieska (dekanat węgrowski) wychodzi 2 sierpnia.
Bliższe informacje o zapisach znajdziemy na wywieszonych plakatach oraz na naszej stronie internetowej: www.pielgrzymuj.pl.

– Proszę przybliżyć swoją osobę Czytelnikom „Niedzieli Podlaskiej”.

– Mam 37 lat. Jestem księdzem od 11 lat. Obecnie mieszkam w Domu św. Antoniego w Drohiczynie. Jestem odpowiedzialny za kurialny Wydział ds. Nowej Ewangelizacji. Jestem zaangażowany w Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Józefa w Drohiczynie i duszpasterstwo nauczycieli.

2014-07-15 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Krzyż: blisko 300 osób konsekrowanych pielgrzymowało do sanktuarium

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Jakub Hałun/ pl.wikipedia.org

Blisko 300 osób konsekrowanych z 50 rodzin zakonnych w Polsce wzięło udział 9 września w pielgrzymce do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup senior Edward Frankowski, który mówił, że życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła.

W przededniu rozpoczęcia Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego do świętokrzyskiego sanktuarium w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Konsekrowanych wzięły udział siostry zakonne, ojcowie i bracia zakonni, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji: sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej, rzeszowskiej, łowickiej, tarnowskiej, warszawsko-praskiej, częstochowskiej, krakowskiej, warszawskiej, przemyskiej.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję