Reklama

Aspekty

Na wakacje i do szkoły

Lato nie zwalnia nas z obowiązku pomagania drugiemu człowiekowi – przypominają o tym różne akcje Caritas diecezjalnej

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 27/2014, str. 6

[ TEMATY ]

wakacje

Archiwum Caritas diecezjalnego

W dniach 8 i 9 sierpnia (piątek i sobota) w sklepach na terenie całej diecezji przeprowadzona zostanie ogólnodiecezjalna zbiórka przyborów szkolnych pod hasłem: „Z uśmiechem do szkoły”.

Wywołaj uśmiech!

– W tej chwili trwają zgłoszenia do tej zbiórki. Zależy nam, żeby wszystko przebiegło terminowo, ponieważ początek sierpnia jest dobrym czasem na tego typu zbiórki, bo wtedy zdążymy odpowiednio wcześnie wyposażyć dzieci idące we wrześniu do szkoły – wyjaśnia Barbara Szuszkiewicz, koordyantorka akcji. – Do udziału w akcji zaproszone są Parafialne Zespoły Caritas, ale także te parafie, przy których PZC nie istnieje – dodaje.

Deklarację i zamówienie na bezpłatne plakaty należy złożyć do 14 lipca w biurze Caritas w Zielonej Górze, ul. Bema 32-34. Informacji udziela Barbara Szuszkiewicz (tel. 604-956-304, e-mail: bszuszkiewicz@caritas.pl). – Dzięki tym zgłoszeniom będziemy odpowiednio wcześnie wiedzieć, które PZC chcą wziąć udział w zbiórce. Do nich zostaną wysłane materiały promocyjne, potrzebne chociażby do tego, żeby być dobrze widocznym w sklepie – mówi koordynatorka. – Mamy umowę z większymi sieciami sklepów, które wyraziły zgodę na przeprowadzenie zbiórki na ich terenie. PZC w ramach swoich kontaktów mogą też same poprosić o taką zgodę w swoich sklepach osiedlowych, tak jak się to dzieje w przypadku zbiórek bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Oczywiście, muszą być to sklepy, w których sprzedawane są artykuły szkolne. Zachęcamy również, żeby PZC organizowały takie zbiórki na terenie swoich parafii, np. w kościele. Zbierajmy przybory szkolne lub pieniądze na ich zakup i pomagajmy rodzinom mieszkającym w naszej okolicy. Z informacji PZC wiemy, że potrzebujących rodzin jest sporo i z roku na rok przybywa dzieci, którym rodzice nie są w stanie zapewnić wyprawki do szkoły. Będziemy bardzo wdzięczni za każdy gest wsparcia i pomocy dzieciom, które tego bardzo potrzebują.

Reklama

O wyprawkach szkolnych warto pomyśleć już teraz i nie czekać do ostatniej chwili. – Sierpień jest miesiącem, kiedy rodzice kupują swoim dzieciom przybory szkolne i ta jedna dodatkowa paczka kredek czy dodatkowy zeszyt nie zrobią im wielkiej różnicy – ale to będzie wielka różnica dla kogoś, kto takich rzeczy nie ma – tłumaczy Barbara. – To jest bardzo cenne, bo okazuje się, że oprócz tego, że dzieci otrzymują szkolne niezbędniki, to często dostają trochę lepsze rzeczy. I to naprawdę sprawia, że ich start w szkole ma inną jakość, bo nie muszą się wstydzić tego, co mają (albo nie mają), ale ich przybory są fajne, kolorowe itd. Myślę, że to właśnie jest sercem tej zbiórki – uśmiech konkretnego dziecka i fakt, że będzie mu łatwiej zacząć we wrześniu.

Kup bilet!

Jak co roku, również i teraz trwa Wakacyjna Akcja Caritas, w ramach której kilkadziesiąt tysięcy dzieci z ubogich rodzin będzie mogło skorzystać z letniego wypoczynku w górach, nad morzem i nad jeziorem. Na kolonie i obozy wyjeżdżają dzieci z rodzin potrzebujących, podopieczni świetlic socjoterapeutycznych i parafialnych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”, czyli po prostu młodzi ludzie, dla których wyjazd poza miasto lub wieś bez wsparcia finansowego nie jest możliwy. Dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych 1658 dzieci polonijnych z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rumunii przyjeżdża w te wakacje do naszego kraju. W ramach projektu będą się uczyć języka polskiego i integrować z polskimi dziećmi.

Żeby realizować takie zadania, jak zwykle potrzebne są pieniądze. Środki na te cele pozyskiwane są m.in. z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zbiórek diecezjalnych, darowizn indywidualnych sponsorów i darczyńców oraz dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przypomnijmy, że w tym roku w naszej diecezji dochód z akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to 65000 zł, z czego część trafi do wnioskujących o dofinansowanie PZC i parafii, a część to środki na dofinansowanie pobytu dzieci w Bukowcu i Lubrzy.

Pomoc będzie jeszcze skuteczniejsza, jeśli włączą się w nią zwykli obywatele, choćby małą kwotą. Akcja „Kup bilet na wakacje” polega na wysłaniu SMS-a o treści BILET pod numer 72052 (koszt całkowity 2,46 zł) albo dokonaniu wpłaty na konto Caritas (szczegółowe informacje na stronie www.caritas.zgora.pl). – Bardzo proszę, pomóżmy dzieciom wyjechać na wakacje. Otwórzmy szeroko nasze serca i wspierajmy dzieci w spełnianiu ich marzeń. Pomóżmy dzieciom odkryć nieznane lądy, zobaczyć morze, góry, jeziora – zachęca dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Stanisław Podfigórny.

2014-07-02 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje z Bogiem w Kamerunie

[ TEMATY ]

misje

wakacje

Wakacje z Bogiem

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich

Modlą się wspólnie, pracują, bawią i formują w duchu chrześcijańskim. Dzięki ojcom Marianom młodzi Kameruńczycy mogą twórczo i radośnie spędzać wakacje.

- Wakacje z Panem Bogiem to czas formacji i edukacji i zapewnienia podstawowych potrzeb np. ciepłego posiłku, którego dzieci w domach często nie mają – mówi ks. Łukasz Wiśniewski, dyrektor Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich. Akcja zrodziła się 2 lata temu. Najpierw swoim zasięgiem objęła Białoruś, Ukrainę i Kazachstan, później rozszerzona została na Kamerun.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Herb Pauliński - wiesz, co oznacza?

2022-08-13 21:38

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Od strony miasta wchodzimy na Jasną Górę przez szereg bram: Bramę Lubomirskich (zbudowana w 1723r.) i dalej Matki Boskiej Królowej Polski, bądź Zwycięskiej (zbudowana w 1776r. na cześć króla Stanisława Augusta Poniatowskiego), Bramę Matki Bożej Bolesnej (przebudowana w 1891 r.) i ostatnią, najstarszą (ukończoną w 1631 r.) zwaną Wałową, bądź Jagiellońską (od 1670 r. w dobudowanej górnej kondygnacji mieścił się magazyn broni i amunicji oraz mechanizm podnoszący most zwodzony).

Warto zatrzymać się przed Bramą Lubomirskich i popatrzeć na mozaikę przedstawiającą herb pauliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję