Reklama

Aspekty

Na wakacje i do szkoły

Lato nie zwalnia nas z obowiązku pomagania drugiemu człowiekowi – przypominają o tym różne akcje Caritas diecezjalnej

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 27/2014, str. 6

[ TEMATY ]

wakacje

Archiwum Caritas diecezjalnego

W dniach 8 i 9 sierpnia (piątek i sobota) w sklepach na terenie całej diecezji przeprowadzona zostanie ogólnodiecezjalna zbiórka przyborów szkolnych pod hasłem: „Z uśmiechem do szkoły”.

Wywołaj uśmiech!

– W tej chwili trwają zgłoszenia do tej zbiórki. Zależy nam, żeby wszystko przebiegło terminowo, ponieważ początek sierpnia jest dobrym czasem na tego typu zbiórki, bo wtedy zdążymy odpowiednio wcześnie wyposażyć dzieci idące we wrześniu do szkoły – wyjaśnia Barbara Szuszkiewicz, koordyantorka akcji. – Do udziału w akcji zaproszone są Parafialne Zespoły Caritas, ale także te parafie, przy których PZC nie istnieje – dodaje.

Deklarację i zamówienie na bezpłatne plakaty należy złożyć do 14 lipca w biurze Caritas w Zielonej Górze, ul. Bema 32-34. Informacji udziela Barbara Szuszkiewicz (tel. 604-956-304, e-mail: bszuszkiewicz@caritas.pl). – Dzięki tym zgłoszeniom będziemy odpowiednio wcześnie wiedzieć, które PZC chcą wziąć udział w zbiórce. Do nich zostaną wysłane materiały promocyjne, potrzebne chociażby do tego, żeby być dobrze widocznym w sklepie – mówi koordynatorka. – Mamy umowę z większymi sieciami sklepów, które wyraziły zgodę na przeprowadzenie zbiórki na ich terenie. PZC w ramach swoich kontaktów mogą też same poprosić o taką zgodę w swoich sklepach osiedlowych, tak jak się to dzieje w przypadku zbiórek bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Oczywiście, muszą być to sklepy, w których sprzedawane są artykuły szkolne. Zachęcamy również, żeby PZC organizowały takie zbiórki na terenie swoich parafii, np. w kościele. Zbierajmy przybory szkolne lub pieniądze na ich zakup i pomagajmy rodzinom mieszkającym w naszej okolicy. Z informacji PZC wiemy, że potrzebujących rodzin jest sporo i z roku na rok przybywa dzieci, którym rodzice nie są w stanie zapewnić wyprawki do szkoły. Będziemy bardzo wdzięczni za każdy gest wsparcia i pomocy dzieciom, które tego bardzo potrzebują.

Reklama

O wyprawkach szkolnych warto pomyśleć już teraz i nie czekać do ostatniej chwili. – Sierpień jest miesiącem, kiedy rodzice kupują swoim dzieciom przybory szkolne i ta jedna dodatkowa paczka kredek czy dodatkowy zeszyt nie zrobią im wielkiej różnicy – ale to będzie wielka różnica dla kogoś, kto takich rzeczy nie ma – tłumaczy Barbara. – To jest bardzo cenne, bo okazuje się, że oprócz tego, że dzieci otrzymują szkolne niezbędniki, to często dostają trochę lepsze rzeczy. I to naprawdę sprawia, że ich start w szkole ma inną jakość, bo nie muszą się wstydzić tego, co mają (albo nie mają), ale ich przybory są fajne, kolorowe itd. Myślę, że to właśnie jest sercem tej zbiórki – uśmiech konkretnego dziecka i fakt, że będzie mu łatwiej zacząć we wrześniu.

Kup bilet!

Jak co roku, również i teraz trwa Wakacyjna Akcja Caritas, w ramach której kilkadziesiąt tysięcy dzieci z ubogich rodzin będzie mogło skorzystać z letniego wypoczynku w górach, nad morzem i nad jeziorem. Na kolonie i obozy wyjeżdżają dzieci z rodzin potrzebujących, podopieczni świetlic socjoterapeutycznych i parafialnych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”, czyli po prostu młodzi ludzie, dla których wyjazd poza miasto lub wieś bez wsparcia finansowego nie jest możliwy. Dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych 1658 dzieci polonijnych z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rumunii przyjeżdża w te wakacje do naszego kraju. W ramach projektu będą się uczyć języka polskiego i integrować z polskimi dziećmi.

Żeby realizować takie zadania, jak zwykle potrzebne są pieniądze. Środki na te cele pozyskiwane są m.in. z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zbiórek diecezjalnych, darowizn indywidualnych sponsorów i darczyńców oraz dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przypomnijmy, że w tym roku w naszej diecezji dochód z akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to 65000 zł, z czego część trafi do wnioskujących o dofinansowanie PZC i parafii, a część to środki na dofinansowanie pobytu dzieci w Bukowcu i Lubrzy.

Pomoc będzie jeszcze skuteczniejsza, jeśli włączą się w nią zwykli obywatele, choćby małą kwotą. Akcja „Kup bilet na wakacje” polega na wysłaniu SMS-a o treści BILET pod numer 72052 (koszt całkowity 2,46 zł) albo dokonaniu wpłaty na konto Caritas (szczegółowe informacje na stronie www.caritas.zgora.pl). – Bardzo proszę, pomóżmy dzieciom wyjechać na wakacje. Otwórzmy szeroko nasze serca i wspierajmy dzieci w spełnianiu ich marzeń. Pomóżmy dzieciom odkryć nieznane lądy, zobaczyć morze, góry, jeziora – zachęca dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Stanisław Podfigórny.

2014-07-02 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Udane wakacje z Bogiem

Pomysł na udane wakacje? Co może być innego jak nie obóz! W tym roku dzieci i młodzież z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Dąbrowicy po raz pierwszy wybrały się na wakacyjny obóz rekolekcyjny.

Codzienne Msze św., prace w grupach, scenki o świętych, śpiewy, tańce, wędrówki po górskich szlakach, spotkania z drugim człowiekiem... to tylko kilka atrakcji z wielu, jakie czekały na uczestników tegorocznego obozu w Pieninach. Podczas wakacyjnego wyjazdu nie tylko świetnie się bawiliśmy, ale także mieliśmy okazję pogłębić naszą wiarę w Jezusa Chrystusa. Jedno jest pewne – każdy wrócił do domu umocniony w wierze, pełen nowych doświadczeń i pięknych wspomnień, które z pewnością pozostaną na długo w naszej pamięci.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Schönborn: Im jestem starszy, tym więcej siły czerpię z Biblii

2022-09-29 20:32

[ TEMATY ]

Biblia

kard. Schönborn

Mazur/episkopat.pl

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

"Im jestem starszy, tym więcej siły czerpię z Biblii" - napisał kard. Christoph Schönborn w wiedeńskim tygodniku katolickim "Der Sonntag". Najnowszy jego numer poświęcony jest Biblii. Arcybiskup Wiednia i siedmiu innych autorów stara się wyjaśnić, "dlaczego Biblia nie jest zakurzoną księgą, ale dostarcza impulsów do codziennego życia". Okazją do zajęcia się tą problematyką jest Szlak Biblijny, który 30 września w centrum Wiednia umożliwi zainteresowanym osobom wgląd w Księgę Ksiąg.

Kard. Schönborn wymienił dwa wymiary Biblii, które miały na niego szczególny wpływ: z jednej strony "krótkie słowa, które wbijają się w mój umysł i towarzyszą mi", z drugiej strony historie, jak historia Józefa z Księgi Rodzaju czy ta o życiu króla Dawida, ale przede wszystkim przypowieści Jezusa. Słowa z Psalmu 119 towarzyszą mu "jak chwytliwa melodia": " O Panie, ratuj me życie! " – podkreślił kard. Schönborn. Także stwierdzenie z tego samego Psalmu: "Dobrze to dla mnie, że mnie poniżyłeś, bym się nauczył Twych ustaw” było znaczące dla jego życia: "Wobec upokorzeń, jakich doznałem w życiu, dobrze jest powiedzieć, że musiałem przez nie przejść. To mnie podtrzymało na duchu" - napisał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Francuska debata o końcu życia: NIE eutanazji, TAK opiece paliatywnej

2022-09-30 16:31

[ TEMATY ]

Francja

eutanazja

opieka paliatywna

Adobe.Stock.pl

We Francji rozgorzała debata na temat prawa do śmierci. Dyskusja wywołana jest projektem prezydenta Emmanuela Macrona, który dąży do legalizacji w tym kraju eutanazji. Kościół przestrzega, że proponowane zmiany relatywizują ustawowy zakaz zabijania i przypomina, że od 1999 r. francuskie prawo gwarantuje dostęp do opieki paliatywnej dla wszystkich obywateli. Tymczasem w ponad jednej czwartej francuskich departamentów nie zadbano o stworzenie systemu opieki dla osób znajdujących się u kresu życia.

W rozmowie z Radiem Watykańskim doktor Claire Fourcade, która jest przewodniczącą Francuskiego Towarzystwa Opieki Towarzyszącej i Paliatywnej - do którego należy ponad 10 tys. opiekunów i 6 tys. wolontariuszy towarzyszących ludziom u kresu życia - podkreśla, że silny lobbing proeutanazyjny płynie z Holandii i Belgii. Francuska lekarka wskazuje, że w toczącej się obecnie debacie mocno trzeba przypominać, że medycyna ma już środki, aby ulżyć cierpieniu. Stwierdza też, jak ważne jest towarzyszenie ludziom w ostatniej fazie życia, żeby nie byli sami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję